Radio Opole » Kraj i świat
2021-09-22, 12:40 Autor: PAP

Andrusiewicz o ustaleniach z ratownikami: porozumienie zawarł komitet, który negocjował od tygodni

Porozumienie zawarł komitet, który negocjował od tygodni – wskazał w środę rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz, komentując ustalenia z ratownikami medycznymi. Zobowiązania obejmują m.in. dodatki wyjazdowe, minimalną stawkę i zakończenie protestu.

Porozumienie dotyczące ratowników – z którego treścią zapoznała się PAP – zostało zawarte we wtorek między ministrem zdrowia (podpis złożył wiceminister Waldemar Kraska), Komitetem Protestacyjnym Ratowników Medycznych (reprezentowanym przez Piotra Dymona) i Związkiem Pracodawców Ratownictwa Medycznego SP ZOZ (w jego imieniu Małgorzata Popławska).


Na jego mocy minister zdrowia zobowiązał się do zwiększenia od października br. budżetu na zadania ZRM w celu sfinansowania dodatku wyjazdowego. Resort zobowiązał się również do podjęcia niezwłocznych działań legislacyjnych mających na celu wprowadzenie do porządku prawnego takiego dodatku.


Pracodawcy zaś zobowiązali się do wypłaty od 1 października br. członkom ZRM dodatku wyjazdowego w wysokości 30 proc. wynagrodzenia zasadniczego dla pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę albo godzinowej stawki w przypadku umów cywilnoprawnych.


Pracodawcy zobowiązali się również do zapewnienia pracownikom zatrudnionym na podstawie umów cywilnoprawnych stawki za godzinę pracy nie niższej niż 40 zł. Wskazana stawka, jak zaznaczono, nie obejmuje dodatku wyjazdowego.


Pracodawcy zobowiązali się ponadto do niezwłocznego podjęcia dialogu ze środowiskiem ratowników medycznych i niezwłocznego wypracowania rozwiązań akceptowalnych dla obu stron, zapewniających prawidłowe działanie ZRM.


Komitet Protestacyjny Ratowników Medycznych zobowiązał się zaś do zaprzestania akcji protestacyjnej z dniem podpisania porozumienia, tj. 21 września.


O szczegółach zawarciu porozumienia minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował w środę na konferencji w Warszawie, przypominając, że rozmowy toczyły się od wielu tygodni i dotyczyły nie tylko kwestii finansowych, ale także kwestii m.in. zmian systemu ratownictwa.


"Chcę z przyjemnością zakomunikować, że podpisaliśmy porozumienie, ma ono charakter trójstronny w formule, w jakiej rozmawialiśmy, jest podpisane przez przedstawiciela komitetu protestacyjnego, jak i stronę pracodawców. Ze strony MZ szefem zespołu negocjacyjnego był minister Waldemar Kraska" – przekazał Niedzielski.


W odpowiedzi na konferencję ministra i informację o porozumieniu ratownicy przebywający w białym miasteczku 2.0 stwierdzili, że zostało ono podpisane bez konsultacji ze środowiskiem. Rzecznik miasteczka Gilbert Kolbe informował, że ma sygnały, iż część ratowników dołączy do tego protestu.


"Środowisko ratowników nie uznaje protestu za zakończony" – przekazał Kolbe.


Rzecznik ministerstwa zdrowia, pytany przez PAP o ustalenia z ratownikami, przypomniał, że rozmowy z Komitetem Protestacyjnym Ratowników Medycznych rozpoczęły się znacznie wcześniej niż z ogólnopolskim Komitetem Protestacyjno-Strajkowym Pracowników Ochrony Zdrowia, który zbudował białe miasteczko 2.0.


"Rozmowy z ratownikami dotyczyły zarówno finansowania systemu ratownictwa medycznego, jak i nowelizacji ustawy o ratownictwie medycznym, a także m.in. powołania samorządu. W rozmowach stronę ratowników reprezentował nie kto inny, jak przewodniczący komitetu protestacyjnego, komitetu, który zrzeszał ponad 5 tys. ratowników medycznych na 15 tys. wszystkich ratowników w systemie ZRM, czyli zespołów ratownictwa medycznego" – wskazał rzecznik MZ.


Dodał, że "jeżeli dzisiaj ktoś ze strony ratowników w białym miasteczku wypowiada się, że porozumienie go nie satysfakcjonuje, to on ma pytanie, jaką organizację reprezentuje, jak liczną, by móc zarzucać komitetowi protestacyjnemu, że jest niereprezentatywny".


"Ogólnopolski Związek Zawodowy Ratowników Medycznych (Piotr Dymon jest jego przewodniczącym – PAP) wchodził w skład komitetu, obok czterech innych związków, to największy związek reprezentujący ratownictwo medyczne, zrzeszający ponad dwa tysiące osób" – wskazał rzecznik.


"Jeżeli ktoś zarzuca brak reprezentacyjności środowiska, to niech powie, jakie sam środowisko reprezentuje. My nie wiemy, kim są, kogo reprezentują ratownicy w białym miasteczku. Wczoraj na spotkanie mógł przyjść każdy, bo było otwarte. Przypomnijmy sobie, co było u zarania tych rozmów. Komitet Protestacyjny Ratowników Medycznych, który rozpoczął protest, a nie przedstawiciele białego miasteczka. Gdy rozmowy zaczynaliśmy, białego miasteczka nie było" – stwierdził.


"Porozumienie daje 30-procentowe dodatki dla ratowników medycznych i minimum 40 zł za godzinę dla ratowników kontraktowych. To minimum. Jeśli weźmiemy dodatek 30 proc., dodatki za pracę kierowcy ratownika, za pracę szefa zespołu ratowników, to mówimy o miesięcznej kwocie wynagrodzenia na poziomie 12 tys. zł" – podał Andrusiewicz.


Podkreślił, że jest to kompromis – "kompromis między trzema stronami, wypracowywany od kilku tygodni". "Kompromis nie będzie satysfakcjonował wszystkich, kompromis polega na tym, że nikt nie jest przegranym ani wygranym. Istotne, że ratownictwo medyczne dostaje dodatkowe środki na podwyżki" – zaznaczył.


"To komitet protestacyjny reprezentował środowisko, które od tygodni negocjowało z resortem. Nie wiemy, kto jest po drugiej stronie osób kontestujących porozumienie. Komitet, pan Piotr Dymon, podpisał porozumienie i powiedział, że kończą protest" – dodał.


Rozmowy z komitetem protestacyjnym z białego miasteczka, jak przypomniał, trwają i będą kontynuowane w czwartek. (PAP)


Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl


ktl/ joz/


Kraj i świat

2024-07-04, godz. 15:30 KRS złoży zawiadomienie do prokuratury przeciwko ministrowi sprawiedliwości, rzecznikowi dyscyplinarnemu i sędziom… Szefowa Krajowej Rady Sądownictwa ma złożyć zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez ministra sprawiedliwości, rzecznika… » więcej 2024-07-04, godz. 15:30 Mazowieckie/ Nowe inwestycje na drogach wojewódzkich w Radomiu i Warce Droga nr 730 w gminie Warka (Mazowieckie) zostanie rozbudowana; w planach jest też budowa nowego przebiegu trasy wojewódzkiej nr 740 - odcinka od węzła Radom… » więcej 2024-07-04, godz. 15:30 W. Brytania/ Wybory do Izby Gmin - wszyscy liderzy głównych partii już zagłosowali Wszyscy liderzy głównych brytyjskich partii politycznych już oddali głosy w odbywających się w czwartek wyborach do Izby Gmin. Według sondaży, zakończą… » więcej 2024-07-04, godz. 15:30 LM w futsalu - Rekord Bielsko-Biała poznał rywali w fazie grup[owej Rekord Bielsko-Biała w czwartek poznał rywali w drugiej fazie grupowej Ligi Mistrzów w futsalu. Polski zespół zmierzy się z hiszpańskim Futsal Cartagena… » więcej 2024-07-04, godz. 15:30 Szczecin/ Archiwalny plan budynku obecnej Politechniki Morskiej znaleziony podczas przeprowadzki jednego z wydziałów Odnaleziona kopia pierwotnego planu przedstawia budynek, jaki miał stanąć przy Hakkenterrasse. Z powodów ekonomicznych oraz wybuchu I wojny światowej obecnie… » więcej 2024-07-04, godz. 15:30 Politolog: Polska zaczęła graniczyć z członkiem Szanghajskiej Organizacji Współpracy Polska zaczęła graniczyć z członkiem Szanghajskiej Organizacji Współpracy (SzoW) dzięki przystąpieniu do niej Białorusi - powiedział w rozmowie z PAP… » więcej 2024-07-04, godz. 15:30 W Bydgoszczy narada prezydenta z szefem MON i dowódcami wojskowymi W czwartek po południu w Bydgoszczy rozpoczęła się narada z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy, wicepremiera, szefa MON Władysława Kosiniaka-Kamysza i najwyższych… » więcej 2024-07-04, godz. 15:20 CBOS: 78 proc. badanych uważa, że wojna na Ukrainie zagraża bezpieczeństwu Polski, to mniej niż wiosną 78 proc. badanych uważa, że wojna na Ukrainie zagraża bezpieczeństwu Polski - wynika z przeprowadzonego w czerwcu badania CBOS. Jak podkreślono, jest to spadek… » więcej 2024-07-04, godz. 15:10 25 tys. dzieci w Polsce co roku korzysta z pomocy Caritasu Z pomocy Caritasu Polska co roku korzysta 25 tys. dzieci. W Wakacyjnej Akcji weźmie udział 18,5 tys. najmłodszych, z tego na kolonie wyjedzie ok. 8,5 tys.… » więcej 2024-07-04, godz. 15:10 Zabrze/ Prof. Krzysztof Strojek ponownie konsultantem krajowym w dziedzinie diabetologii Prof. dr hab. n. med. Krzysztof Strojek, kierujący Oddziałem Chorób Wewnętrznych i Diabetologii w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu, został ponownie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »