Radio Opole » Kraj i świat
2021-09-20, 09:20 Autor: PAP

Media: Google i Facebook finansują wiodące europejskie instytuty polityki technologicznej; "problem etyczny"

Google, Facebook i Microsoft wydają dziesiątki milionów dolarów na finansowania naukowców i badań ściśle związanych z ich modelem biznesowym, co stwarza problem etyczny, ponieważ przedmiot badań jest również często jego głównym fundatorem - napisał brytyjski tygodnik "New Statesman".

W ciągu ostatnich pięciu lat sześć wiodących ośrodków badawczych w Unii Europejskiej pozyskało dziesiątki milionów dolarów od Google'a, Facebooka, Amazona i Microsoftu na badania problemów związanych z modelami biznesowymi firm technologicznych, od ochrony prywatności i danych po etykę sztucznej inteligencji i konkurencję na rynkach cyfrowych.


Na przykład Instytut Etyki Sztucznej Inteligencji na Monachijskim Uniwersytecie Technicznym otrzymał w 2019 r. grant od Facebooka w wysokości 7,5 mln dolarów (29 mln złotych) na sfinansowanie pięciu lat badań, a Instytut badań Internetu i Społeczeństwa im. Humboldta w Berlinie przyjął prawie 14 mln euro (64 mln złotych) od Google'a od momentu założenia w 2012 r. Technologiczny gigant odpowiada za jedną trzecią finansowania zewnętrznego instytutu.


"New Statesman" znalazł dowody na to, że niektórzy wysoką rangą badacze nie ujawniają swojego finansowania. Inni z kolei ostrzegają, że rosnąca zależność od finansowania z branży rodzi pytania o to, w jaki sposób firmy technologiczne wpływają na debatę na temat etyki rynków, które stworzyły.


"Te firmy nie próbują wymazać wszelkiej krytyki, próbują za to wzmocnić tę krytykę, która im bardziej odpowiada – krytykę, z którą mogą żyć" - powiedział naukowiec chcący zachować anonimowość.


"Podobnie jak przemysł tytoniowy w latach siedemdziesiątych, firmy Big Tech rozwija się wraz z tworzeniem niepewności co do wpływu swoich produktów i modelu biznesowego. Jednym ze sposobów, w jaki to robią, jest utrzymywanie grup przyjaznych sobie badaczy, którzy zgodnie z oczekiwaniami powtarzają problemy firm Big Tech, co przydaje im powagi w oczach prawodawców" - pisze magazyn.


"New Statesman" zwraca również uwagę, że część badaczy sponsorowanych przez branżę doradza lub doradzało np. Komisji Europejskiej czy rządowi brytyjskiemu, jak na przykład profesor filozofii i etyki informatycznej Luciano Floridi z Oksfordzkiego Instytutu Internetu, "jeden z najlepiej ustosunkowanych ekspertów w dziedzinie polityki technologicznej w Europie, a także jeden z najlepiej finansowanych".


W zeszłym roku Floridi nadzorował i był współautorem badania, które wykazało, że niektóre alternatywne i komercyjne wyszukiwarki podawały użytkownikom więcej błędnych informacji na temat opieki zdrowotnej niż Google. Autorzy badania nie ujawnili żadnych powiązań finansowych, pomimo wieloletnich związków Floridiego z Google.


Jeden z naukowców wypowiadających się pod warunkiem zachowania anonimowości zauważył, że "centra +miękkich pieniędzy+, takie jak Oksfordzki Instytut Internetu, wywierają silną presję na pracowników, by szukali zewnętrznych źródeł finansowania, ponieważ nie prowadzą programów nauczania wystarczających do pokrycia kosztów utrzymania personelu".


Naukowcy z instytucji finansowanych przez Big Tech powiedzieli "New Statesman", że nie odczuwają żadnej zewnętrznej presji, by być mniej krytycznymi wobec dobroczyńców uczelni w swoich badaniach.


Anonimowa osoba powiedziała jednak, że firmy zazwyczaj rozpoznają bezkrytycznych naukowców – najlepiej tych z powiązaniami politycznymi – którzy być może już popierali przekonania zgodne z linią Big Tech.


Google podkreślił współpracę z przychylnymi naukowcami jako kluczowy cel w swojej strategii, ujawnionej w październiku 2020 r., w celu lobbowania na rzecz unijnej ustawy o rynkach cyfrowych (Digital Markets Act) – szeroko zakrojonego ustawodawstwa, które może poważnie podważyć dominację rynkową gigantów technologicznych.(PAP)


baj/ jar/


Kraj i świat

2024-04-26, godz. 15:30 Grecja/ Ponad 300 bomb z II wojny światowej znaleziono w mieście pod Atenami Aż 314 bomb z czasów II wojny światowej znaleziono podczas robót w mieście Eliniko w aglomeracji ateńskiej - poinformowały miejscowe władze. Ładunki znajdowały… » więcej 2024-04-26, godz. 15:30 ME w judo - Polacy na razie bez sukcesów Natalia Kropska (63 kg) i Paweł Drzymał (81 kg) wygrali po jednej walce, ale później odpadli z walki o czołowe lokaty mistrzostw Europy w judo, które odbywają… » więcej 2024-04-26, godz. 15:30 Warszawie obraduje NKW PSL; zajmuje się kandydatami na listy do Parlamentu Europejskiego Naczelny Komitet Wykonawczy PSL, który zebrał się w piątek po południu w Warszawie debatuje nad kandydatami ugrupowania na wybory do Parlamentu Europejskiego… » więcej 2024-04-26, godz. 15:30 Przeciwdziałanie HPV – niezbędna edukacja i ułatwienie dostępu do szczepień (MediaRoom) Edukacja w zakresie profilaktyki wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV) oraz skrócenie ścieżki pacjenta i umożliwienie wykonywania szczepień przeciw HPV przez… » więcej 2024-04-26, godz. 15:20 UE/ Zieloni uruchomili stronę internetową do tropienia powiązań skrajnej prawicy z Rosją Europejska Partia Zielonych w nocy z czwartku na piątek uruchomiła stronę internetową o nazwie 'rosyjska ruletka', która ma służyć do tropienia powiązań… » więcej 2024-04-26, godz. 15:20 USA/ Batalion izraelskiej armii nie zostanie objęty amerykańskimi sankcjami Administracja prezydenta USA Joe Bidena nie nałoży sankcji na batalion izraelskiej armii podejrzany o łamanie praw człowieka na Zachodnim Brzegu Jordanu, ponieważ… » więcej 2024-04-26, godz. 15:20 Opolskie/ Koniec utrudnienia na A4 koło Góry św. Anny (aktl.) Służby drogowe przywróciły normalny ruch na autostradzie A4 w okolicy Góry św. Anny, gdzie po zderzeniu dwóch samochodów zablokowana była jezdnia w kierunku… » więcej 2024-04-26, godz. 15:20 Turniej WTA w Madrycie - Linette po zaciętej walce przegrała z Sabalenką Magda Linette odpadła w 2. rundzie turnieju WTA 1000 na kortach ziemnych w Madrycie. Polska tenisistka po ponad dwugodzinnym boju przegrała z broniącą tytułu… » więcej 2024-04-26, godz. 15:20 PŚ w żeglarstwie – Krasodomski bez olimpijskiej kwalifikacji w klasie ILCA 7 Michał Krasodomski zajął w wyścigu medalowym Pucharu Świata w Hyeres ostatnie 10. miejsce i nie wywalczył olimpijskiej kwalifikacji w klasie ILCA 7. Polscy… » więcej 2024-04-26, godz. 15:10 Ekstraklasa piłkarska - Feio: będę do końca wierzył w mistrzostwo Trener piłkarzy Legii Warszawa Goncalo Feio uważa, że mimo ośmiopunktowej straty do prowadzącej w tabeli ekstraklasy Jagiellonii Białystok jego zespół… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »