Radio Opole » Kraj i świat
2021-08-05, 21:10 Autor: PAP

I prezes SN wydała zarządzenia dotyczące spraw trafiających do Izby Dyscyplinarnej (opis)

Nowe sprawy dyscyplinarne sędziów oraz sprawy immunitetowe sędziów i prokuratorów będą trafiały do sekretariatu I prezesa SN; o biegu spraw, które już są w Izbie Dyscyplinarnej, zadecyduje jej prezes lub skład, do którego zostały przydzielone - głoszą czwartkowe zarządzenia I prezes SN.

Chodzi o dwa zarządzenia podpisane przez prezes Manowską, które zostały opublikowane w czwartek wieczorem na stronie Sądu Najwyższego. Wydane zostały w związku z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości UE z 15 lipca, który uznał, że system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce nie jest zgodny z prawem UE.


Pierwsze z nich dotyczy spraw dyscyplinarnych sędziów, drugie - spraw immunitetowych sędziów i prokuratorów, a także spraw z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych dotyczących sędziów Sądu Najwyższego oraz spraw przeniesienia sędziego tego sądu w stan spoczynku.


Zgodnie z decyzją I prezes SN wszystkie wymienione sprawy wpływające do Sądu Najwyższego przekazywane będą do sekretariatu I prezesa SN, w którym mają być przechowywane na okres obowiązywania zarządzenia.


O biegu spraw, które już wpłynęły do Izby Dyscyplinarnej SN, zadecyduje prezes tej Izby lub skład orzekający, do którego zostały przydzielone. Jeżeli chodzi o sprawy, do których nie został przydzielony skład orzekający, I prezes SN chce, by prezes Izby Dyscyplinarnej rozważył przechowywanie ich w sekretariacie Izby bez przydziału sędziom lub bez wyznaczenia pozostałych członków składu orzekającego. Z kolei w sprawach, które mają już wyznaczony skład, prezes Izby Dyscyplinarnej rozważyć zwrócenie się do sędziów, by "w ramach swej niezawisłości" rozważyli podjęcie decyzji o powstrzymaniu się od ich rozpoznawania.


W obu zarządzeniach I prezes SN zawarto preambuły, w których mowa o "dobru Rzeczypospolitej Polskiej" czy "powszechnie obowiązującej mocy wyroków Trybunału Konstytucyjnego", ale także m.in. "potrzebie poszanowania wiążącego Rzeczpospolitą Polską prawa międzynarodowego".


Prof. Manowska zwróciła jednocześnie uwagę na "ustrojową pozycję I prezesa SN", który "nie sprawuje władzy ustawodawczej i nie ma kompetencji do zawieszania obowiązywania przepisów prawa, jak również nie może nakazywać podjęcia przez składy orzekające lub Prezesów Sądu Najwyższego czynności innych niż to wynika wprost z obowiązujących przepisów".


Zarządzenia wchodzą w życie z dniem podpisania. W przypadku spraw dyscyplinarnych przepisy mają być stosowane "do czasu wprowadzenia do polskiego systemu prawnego rozwiązań legislacyjnych umożliwiających efektywne funkcjonowanie systemu odpowiedzialności zawodowej sędziów w Rzeczypospolitej Polskiej", jednak nie dłużej niż do 15 listopada tego roku.


Analogiczną datę podano w przypadku spraw immunitetowych. Przepisy mogą przestać obowiązywać wcześniej w momencie wydania przez TSUE wyroku kończącego postępowanie, w ramach którego 14 lipca wiceprezes TSUE wydała postanowienie zabezpieczające, lub w momencie wprowadzenia do polskiego porządku prawnego zmian powodujących bezskuteczność tego postanowienia.


14 lipca TSUE zobowiązał Polskę do zawieszenia stosowania przepisów dotyczących w szczególności uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, która rozpoczęła działalność na mocy zmian w ustawie o SN z 2017 r. Tego samego dnia Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis Traktatu o UE, na podstawie którego TSUE zobowiązuje państwa członkowie do stosowania środków tymczasowych w sprawie sądownictwa, jest niezgodny z konstytucją.


W ubiegły piątek I prezes SN skierowała do prezydenta, premiera oraz marszałków Sejmu i Senatu pisma z apelem o skorzystanie przez głowę państwa z inicjatywy ustawodawczej, która pozwoliłaby na "efektywne i nie budzące zastrzeżeń" funkcjonowanie w Polsce systemu odpowiedzialności dyscyplinarnej oraz o podjęcie prac legislacyjnych w tej sprawie. (PAP)


autorzy: Sonia Otfinowska, Mateusz Mikowski


sno/ mm/ lena/


Kraj i świat

2021-09-26, godz. 16:00 Ekstraklasa piłkarska - Śląsk - Wisła Płock 2:1 (do przerwy) Śląsk Wrocław - Wisła Płock 2:1 do przerwy Bramki: 1:0 Mateusz Praszelik (25-głową), 1:1 Anton Krywociuk (30-głową), 2:1 Robert Pich (35-karny). … » więcej 2021-09-26, godz. 16:00 Dolnośląskie/ Zablokowana A4 w kierunku Wrocławia Po zderzeniu dwóch samochodów osobowych zablokowana jest w niedzielę autostrada A4 w kierunku Wrocławia między węzłami Brzezimierz i Brzeg. W wypadku jedna… » więcej 2021-09-26, godz. 15:50 Prognoza pogody na 27 i 28 września Jak podaje IMGW, wpływ wyżów zaznaczy się od północno-wschodniej części Europy, przez Skandynawię, po częściowo wschodnią i centralną część kontynentu… » więcej 2021-09-26, godz. 15:50 Formuła 1 - setne zwycięstwo Hamiltona (krótka) Obrońca tytułu Brytyjczyk Lewis Hamilton z zespołu Mercedes wygrał w niedzielę w Soczi wyścig Formuły 1 o Grand Prix Rosji, 15. rundę mistrzostw świata… » więcej 2021-09-26, godz. 15:30 Niemcy/ Bomba w Wuppertalu rozbrojona, mieszkańcy mogą iść na wybory Bomba, znaleziona w sobotę wieczorem w Wuppertalu, została już rozbrojona, a ewakuowani z zagrożonego obszaru mieszkańcy mogą wrócić do domów - podały… » więcej 2021-09-26, godz. 15:30 Witek: jesteśmy drugim parlamentem na świecie z własną pszczelą pasieką Polski Sejm jest drugim na świecie parlamentem, który posiada własną pasiekę - powiedziała w Przemkowie na Dolnym Śląsku marszałek Sejmu Elżbieta Witek… » więcej 2021-09-26, godz. 15:20 Morawiecki: nasza polityka ma spełniać marzenia wszystkich Polaków (opis) Nasza polityka poprzez Polski Ład jest polityką prospołeczną, prorozwojową. Jest polityką, która ma spełniać marzenia Polaków, wszystkich Polaków, także… » więcej 2021-09-26, godz. 15:10 Premier oddał hołd Polakom, którzy kontynuowali polską państwowość w warunkach konspiracji W rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego oddaję hołd wszystkim Polakom, którzy kontynuowali polską państwowość w warunkach konspiracji - oświadczył… » więcej 2021-09-26, godz. 15:10 Niemcy/ Media: wysoka frekwencja w wyborach do Bundestagu W wyborach do Bundestagu można już mówić o wysokiej frekwencji - podał portal RND po zebraniu informacji o liczbie oddanych do południa głosów w kilku… » więcej 2021-09-26, godz. 15:00 Półmaraton Warszawski - pod dyktando Ukraińców Ukraińcy Bogdan Semenowycz i Walentyna Warecka wygrali 15. Półmaraton Warszawski. Drugie miejsca zajęli ich rodacy Dmytro Didowodiuk i Natalia Semenowycz… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »