Radio Opole » Kraj i świat
2021-08-05, 20:50 Autor: PAP

W. Brytania/ Premier i lider opozycji: teraz nie czas na referendum w Szkocji

Brytyjski premier Boris Johnson i lider opozycji Keir Starmer, którzy niezależnie od siebie pojechali do Szkocji, wykluczyli w czwartek, by w ciągu kilka lat odbyło się tam referendum niepodległościowe, jak chciałaby szefowa szkockiego rządu Nicola Sturgeon.

Po wyborach do szkockiego parlamentu na początku maja, w których kierowana przez nią Szkocka Partia Narodowa (SNP) po raz kolejny wygrała, Sturgeon mówiła, że nowy plebiscyt powinien się odbyć w pierwszej połowie nowej kadencji, czyli przed końcem 2023 r. Aby ewentualne referendum było ważne, zgodzić się na nie musi rząd w Londynie, a Johnson takiej zgody odmawia.


Również w czwartek, podczas drugiego dnia swojej wizyty w Szkocji, powtórzył on, że teraz są w kraju ważniejsze sprawy, takie jak odbudowa po pandemii koronawirusa. "Myślę, że priorytetem dla naszego kraju jako całości jest wspólne odbicie się, wypracowanie razem naszej drogi naprzód od tej pandemii i myślę, że możliwości są absolutnie fenomenalne. Nacisk musi być położony na ożywienie gospodarcze, a zmiany konstytucyjne, jeśli mogę to tak ująć, nie są na szczycie mojej agendy" - powiedział brytyjski premier.


Dopytywany, czy zgodziłby się na referendum niepodległościowe podczas odbudowy po pandemii, odparł: "Powiedziałem kilka razy teraz w trakcie tej dyskusji, że uważam, iż należy skupić się na odbudowie gospodarczej, a zmiany konstytucyjne są tak daleko od szczytu mojej agendy, jak to tylko możliwe".


W podobnym tonie wypowiedział się lider opozycyjnej Partii Pracy Keir Starmer, który rzadko zgadza się z Johnsonem. W rozmowie ze szkocką stacją STV powiedział on, że co do zasady o przyszłości Szkocji powinni decydować jej mieszkańcy, ale są pilniejsze sprawy. "Obecnie priorytetem jest odbudowa po pandemii. Priorytetem musi być odbudowa, to jest najważniejsze dla ludzi. I zaledwie kilka tygodni temu każda partia idąca do tych wyborów powiedziała, że to powinno być priorytetem" - przypomniał.


Naciskany, by sprecyzował, kiedy byłby odpowiedni czas na przeprowadzenie referendum, odpowiedział: "Kiedy przejdziemy przez odbudowę (po pandemii) i zaczniemy zmagać się z niektórymi kwestiami związanymi ze zmianami klimatu. W kadencji tego parlamentu powinniśmy skupić się na ożywieniu gospodarczym" - powiedział Starmer.


Kadencja szkockiego parlamentu kończy się w maju 2026 r. W środę Starmer wykluczył jakąkolwiek koalicję pomiędzy Partią Pracy i SNP zarówno przed następnymi wyborami do Izby Gmin, jak i po nich.


Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)


bjn/ akl/


Kraj i świat

2021-09-24, godz. 18:00 Turniej WTA w Ostrawie - Świątek w półfinale (krótka) Najwyżej rozstawiona Iga Świątek pokonała w ćwierćfinale grającą z 'siódemką' Jelenę Rybakiną z Kazachstanu 7:6 (7-5), 6:2 i awansowała do półfinału… » więcej 2021-09-24, godz. 18:00 Litwa/ W Wilnie odsłonięto pomnik Jana Karola Chodkiewicza w 400. rocznicę jego śmierci Na dziedzińcu Pałacu Chodkiewiczów w Wilnie odsłonięto w piątek pomnik Jana Karola Chodkiewicza - hetmana Wielkiego Księstwa Litewskiego. W piątek przypada… » więcej 2021-09-24, godz. 17:50 Pomorskie/ Uroczyste otwarcie nowej siedziby Sądu Rejonowego w Wejherowie W piątek otwarto nowej siedziby Sądu Rejonowego w Wejherowie. W uroczystości wziął udział wiceminister sprawiedliwości Michał Woś, pomorscy posłowie… » więcej 2021-09-24, godz. 17:50 Turniej ATP w Metz - Hurkacz pokonał Murraya i zagra w półfinale (krótka) Najwyżej rozstawiony Hubert Hurkacz pokonał w ćwierćfinale brytyjskiego tenisistę Andy'ego Murraya 7:6 (7-4), 6:3 i awansował do półfinału halowego turnieju… » więcej 2021-09-24, godz. 17:40 Płock/ Odsłonięto pomnik Stanisława Małachowskiego, patrona najstarszej szkoły w Polsce Przed głównym wejściem do Liceum Ogólnokształcącego im. Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku (Mazowieckie) odsłonięto w piątek pomnik patrona… » więcej 2021-09-24, godz. 17:40 Nazwisko laureata Nagrody Dziennikarskiej "Ślad" 2021 im. bp. Chrapka poznamy 5 października Monika Białkowska i Paulina Guzik (dziennikarki) oraz Sebastian Duda (doktor teologii i publicysta), zostali w tym roku nominowani do Nagrody Dziennikarskiej… » więcej 2021-09-24, godz. 17:30 Triumfatorka tenisowego US Open Raducanu szuka trenera Brytyjska tenisistka Emma Raducanu, niespodziewana triumfatorka wielkoszlemowego US Open, szuka trenera. 18-latka nie będzie kontynuować współpracy z Andrew… » więcej 2021-09-24, godz. 17:30 Libia/ Trwają walki między frakcjami; proces wyborczy zmierza do katastrofy W Libii narastają walki między frakcjami przygotowującymi się do wyborów prezydenckich zaplanowanych na grudzień. „Proces wyborczy zmierza do katastrofy”… » więcej 2021-09-24, godz. 17:30 Ekspert: COVID-19 spowoduje epidemię przewlekłej choroby nerek Nie mam wątpliwości, że choroba COVID-19 spowoduje epidemię przewlekłej choroby nerek. Ona odwleka się w czasie, ale jej początki zaczynamy widzieć - powiedział… » więcej 2021-09-24, godz. 17:30 Lublin/ IPN zidentyfikował szczątki żołnierza podziemia antykomunistycznego ppor. Henryka Wieliczki ps. Lufa IPN zidentyfikował szczątki żołnierza podziemia antykomunistycznego ppor. Henryka Wieliczki ps. Lufa, które zostały znalezione w kwietniu br. na cmentarzu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »