Radio Opole » Kraj i świat
2021-08-05, 11:40 Autor: PAP

Wąsik: CBA zapozna się z raportem NIK w sprawie Funduszu Sprawiedliwości

CBA zapozna się z raportem NIK ws. Funduszu Sprawiedliwości; nie wiem, czy będzie powód do wszczęcia postępowania - podkreślił wiceszef MSWiA, sekretarz Kolegium ds. służb specjalnych Maciej Wąsik. Według niego "jednym z kierunków ataku" ma być wydanie pieniędzy na sprzęt do ścigania przestępców.

Wąsik w czwartek Telewizji wPolsce.pl podkreślał, że ostatnie działania prezesa Najwyższej Izby Kontroli Mariana Banasia ocenia przez pryzmat wniosku o uchylenie immunitetu, z którym do marszałek Sejmu wystąpił Prokurator Generalny. Śledczy chcą postawić Banasiowi kilkanaście zarzutów, w tym podania nieprawdy w oświadczeniach majątkowych.


Według wiceministra, działania Banasia to jedynie "własna obrona" i "kontratak na to, że zostało przeprowadzone rzetelne i uczciwe śledztwo", które - jak przypominał - prowadzone było z zawiadomienia nie tylko CBA, lecz także opozycji. Jego zdaniem Banaś dla opozycji stał się jednak "wiarygodnym partnerem", ponieważ "atakuje rząd".


W tym kontekście wiceszef MSWiA zapytany został, czy CBA przyjrzy się Funduszowi Sprawiedliwości. NIK poinformowała w środę, że prezes Izby wystąpił do premiera Mateusza Morawieckiego i wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego o pilne działania naprawcze w sprawie tego funduszu, zażądał też działań od CBA.


Wiceminister zaznaczył, że nie zna raportu NIK w tej sprawie i nie wie, "czy będzie tam powód do tego, żeby wszczynać jakiekolwiek postępowanie".


Jak zaznaczył, CBA na pewno się z tym raportem zapozna. "Natomiast nie wiem, czy jest coś nieprawidłowego w tym, że z Funduszu Sprawiedliwości poszły pieniądze chociażby na sprzęt do ścigania przestępców dla polskich służb. To jest rzecz oczywista, że na takie cele te środki mogą być wydatkowane, a z tego, co wiem, to na pewno będzie to jeden z kierunków ataku" - powiedział Wąsik.


Zapytany, czy wyobraża sobie sytuację, w której CBA sprawdza ministra sprawiedliwości, prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobrę, wiceszef MSWiA odparł: "CBA nie ma świętych krów i sprawdza wszystkich".


Z informacji NIK wynika, że podczas kontroli dotyczącej Funduszu Sprawiedliwości wykryto istnienie mechanizmów korupcjogennych, w tym pewnego rodzaju powiązania personalne między władzami organizacji pozarządowych, które korzystały ze środków z Funduszu Sprawiedliwości. Jak wskazano, chodzi o kilkanaście milionów złotych.


Zarządzający funduszem resort sprawiedliwości odniósł się do tych informacji w przesłanym PAP oświadczeniu. "Ministerstwo Sprawiedliwości ze spokojem czeka na opublikowanie raportu NIK z działalności Funduszu Sprawiedliwości. Z ubolewaniem przyjmuje próby wykorzystania Funduszu w wewnętrznych rozgrywkach i dla ochrony partykularnych interesów prezesa NIK i jego syna" - oświadczył resort. (PAP)


Autorka: Agnieszka Ziemska


agzi/ robs/


Kraj i świat

2021-09-27, godz. 15:30 ZNP w pełni odrzuca propozycje MEiN zmian u stawie Karta nauczyciela (opis) Prezydium Zarządu Głównego ZNP w pełni odrzuca propozycje zmian w ustawie Karta nauczyciela, przedstawione przez kierownictwo MEiN - poinformował prezes związku… » więcej 2021-09-27, godz. 15:30 Premier: zależy nam, aby wszystkie kraje naszego regionu były dobrze skomunikowane (opis) Zależy nam, aby kraje naszego regionu mogły współpracować z krajami skandynawskimi w ramach jednej platformy, ale także na tym, aby nasze kraje były ze… » więcej 2021-09-27, godz. 15:20 Rosja/ BBC: "grupa Wagnera" nie werbuje najemników z Krymu i Donbasu Rosyjska firma najemnicza zwana 'grupą Wagnera' rozpoczęła nabór - przypuszczalnie - do pracy w Mali, przy czym nie przyjmuje w swoje szeregi nikogo, kto urodził… » więcej 2021-09-27, godz. 15:20 Węgry podpisały z Rosją długoterminową umowę na dostawy gazu (krótka) Węgry podpisały z Rosją długoterminową umowę na dostawy gazu. Nagranie z uroczystości, do której doszło w poniedziałek w Budapeszcie, zamieścił na… » więcej 2021-09-27, godz. 15:10 Jarosław Juszkiewicz zwycięzcą 16. konkursu dziennikarskiego Silesia Press Jarosław Juszkiewicz z Polskiego Radia Katowice zwyciężył w 16. edycji regionalnego konkursu dziennikarskiego Silesia Press, rozstrzygniętego w poniedziałek… » więcej 2021-09-27, godz. 15:10 PŚ w łyżwiarstwie szybkim - Polacy trenują w Inzell, w weekend start kontrolny Prawie 20-osobowa reprezentacja Polski kobiet i mężczyzn przebywa na trzytygodniowym zgrupowaniu w niemieckim Inzell. Tam też biało-czerwoni mają zaplanowane… » więcej 2021-09-27, godz. 15:10 Szef MSWiA na komisji sejmowej: na granicy nadal niebezpiecznie; wiele prowokacji W poniedziałek w południe szef MSWiA Mariusz Kamiński rozpoczął przedstawianie sejmowej komisji informacji o sytuacji panującej na granicy polsko-białoruskiej… » więcej 2021-09-27, godz. 15:00 Brudziński: może niech migrantów wezmą pod swój dach ci pożyteczni idioci, którzy ganiali jak potłuczeni wzdłuż… Może niech tych koczujących na polsko-białoruskiej granicy migrantów wezmą pod swój dach ci pożyteczni idioci, którzy ganiali jak potłuczeni wzdłuż… » więcej 2021-09-27, godz. 15:00 Joński i Szczerba: przygotujemy mapę nepotyzmu i korupcji PiS Przygotowujemy, razem z parlamentarzystami KO, mapę nepotyzmu i korupcji PiS. Pokażemy ją na poziomie wojewódzkim i dojdziemy do każdego powiatu - poinformowali… » więcej 2021-09-27, godz. 15:00 Śląskie/ Karolczak: Metropolia potrzebuje zmiany prawa by zbudować spalarnię Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia potrzebuje nowelizacji ustawy o związku metropolitalnym w woj. śląskim, aby powołać spółkę celową do budowy jednej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »