Radio Opole » Kraj i świat
2021-08-05, 11:40 Autor: PAP

Śląskie/ W Dąbrowie Górniczej protest na drodze ws. dojazdu do terminali logistycznych

Grupa mieszkańców dzielnicy Dąbrowy Górniczej - Strzemieszyc (woj. śląskie) demonstrowała w czwartek na drodze dojazdu ciężarówek do pobliskich terminali logistycznych. Protestujący chodzili po przejściu, od czasu do czasu przepuszczając pojazdy.

Sprawa wiąże się z postulowaną od lat przez społeczności miast Zagłębia Dąbrowskiego budową nowych dróg do terminali logistycznych w Sławkowie, gdzie kończy się LHS - najdłuższa linia szerokotorowa w Polsce przeznaczona do transportu towarowego. Samorządowcy i mieszkańcy akcentują, że aby należycie wykorzystać m.in. największy tamtejszy Euroterminal, potrzebna jest budowa dróg łączących go z ekspresową trasą S1 oraz drogą krajową nr 94.


Jak przekazał PAP w czwartek rzecznik dąbrowskiej policji aspirant Bartłomiej Osmólski, po godz. 10. grupa ok. 20-30 mieszkańców rozpoczęła zapowiadaną wcześniej pikietę u zbiegu tamtejszych ulic Strzemieszyckiej i Rudnej, połączoną z czasowym wstrzymywaniem ruchu na ul. Strzemieszyckiej. Według Osmólskiego taka forma kilkudziesięciuminutowej pikiety – przebiegającej w deszczu - nie spowodowała większych utrudnień.


Miejsce pikiety to część jednej z dwóch tras dojazdowych ciężarówek do sławkowskich terminali. Od zeszłego roku, po protestach w sąsiednim Sławkowie, ciężarówki zaczęto kierować do terminali naprzemiennie: ul. Strzemieszycką w Dąbrowie Górniczej lub ul. Hrubieszowską w Sławkowie (zakazy zmieniane są co dwa miesiące).


W czerwcu ub. roku, wobec protestów mieszkańców, władze Dąbrowy Górniczej ograniczyły do 7 ton dopuszczalny tonaż na tamtejszej ul. Strzemieszyckiej - dotychczasowej głównej drodze dojazdowej dla ciężarówek. Te przeniosły się na inną lokalną drogę – ul. Hrubieszowską w Sławkowie, co z kolei spowodowało protesty tamtejszych mieszkańców.


W kolejnych tygodniach prezydent Dąbrowy Górniczej Marcin Bazylak, starosta będziński Sebastian Szaleniec i burmistrz Sławkowa Rafał Adamczyk porozumieli się, wypracowując koncepcję doraźnego rozwiązania problemu – do czasu budowy docelowego, postulowanego od lat drogowego połączenia Euroterminalu z ekspresową trasą S1.


Do czasu budowy takiego połączenia do DK94 miasta i powiat będziński (zarządzający drogami w Sławkowie) postanowiły wprowadzić naprzemienne, co dwa miesiące, ograniczenie tonażowe na swoich lokalnych drogach wiodących do Euroterminalu.


Samorządowcy i mieszkańcy postulują budowę 2,5-kilometrowego łącznika na niezabudowanych gruntach na terenie Dąbrowy Górniczej, w okolicach ul. Rodzinnej, prowadzącego w kierunku drogi krajowej nr 94 - z jednym obiektem inżynierskim (pozwalającym bezkolizyjnie przeciąć główną linię kolejową Katowice - Kielce). Oczekują wsparcia inwestycji przez województwo i państwo; koszt takiej drogi to bowiem co najmniej kilkadziesiąt milionów złotych.


W następstwie ubiegłorocznych protestów prezydent Dąbrowy Górniczej, starosta będziński i burmistrz Sławkowa wystąpili z kolejnym już apelem do rządu i władz regionu o wsparcie takiej inwestycji. Teraz petycję do szefa rządu przygotował organizator czwartkowej manifestacji, stowarzyszenie Samorządne Strzemieszyce.


Jak napisano w petycji, opublikowanej na facebookowym profilu stowarzyszenia, z reakcji władz na dotychczasowe wystąpienia wynikały niejednoznaczne stanowiska, m.in. że: budowa obwodnicy do Euroterminalu musi być realizowana jako lokalna inwestycja samorządowa, realizatorem ma być miasto Sławków, finansowanie ma odbywać się na szczeblu woj. śląskiego, zakładana jest budowa pełnego połączenia Euroterminalu z DK94 i alternatywnie rozważano przedłużenie niektórych lokalnych ulic.


Tymczasem według stowarzyszenia m.in.: lokalne drogi nie nadają się do remontu, brak jest możliwości przedłużenia lokalnej ulicy Szklanych Domów ze względu na własność gruntów, najtańszym i wystarczającym obecnie rozwiązaniem jest budowa proponowanego łącznika Euroterminalu z DK94 – poza Dąbrową Górniczą, przy czym miasto Sławków ze względu na zbyt mały budżet nie może realizować takiej inwestycji. (PAP)


Autor: Mateusz Babak


mtb/ robs/


Kraj i świat

2021-09-28, godz. 06:10 USA/ 8700 pracowników nowojorskich domów spokojnej starości zaszczepiło się przeciw Covid-19 Co najmniej 8700 pracowników domów spokojnej starości w stanie Nowy Jork w USA zdecydowało się przyjąć szczepionkę przeciwko Covid-19, aby uniknąć utraty… » więcej 2021-09-28, godz. 06:10 Ponad 19 mln 375 tys. osób w Polsce jest w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19 W pełni zaszczepionych jest w Polsce ponad 19 mln 375 tys. osób. Według najnowszych danych w Polsce wykonano dotąd 37 mln 143 tys. 538 iniekcji. W poniedziałek… » więcej 2021-09-28, godz. 05:40 Prognoza pogody na 28 i 29 września Jak podaje IMGW, Europa północno-zachodnia jest w zasięgu rozległego niżu z rejonu Islandii, z którym związane są układy frontów atmosferycznych. Na… » więcej 2021-09-28, godz. 05:30 Chile/ Prezydent Pinera zapowiada zniesienie stanu wyjątkowego Prezydent Chile Sebastian Pinera zapowiedział, że od piątku w kraju przestanie obowiązywać stan wyjątkowy, uchwalony przez parlament niedługo po tym, jak… » więcej 2021-09-28, godz. 05:20 USA/ Prezydent Duda w Fox News: Nie zgodziliśmy się na przywożenie do Polski ludzi siłą (opis) Nie zgodziliśmy się na przywożenie do Polski ludzi siłą - powiedział prezydent Andrzej Duda w wywiadzie dla amerykańskiej telewizji Fox News, którego fragmenty… » więcej 2021-09-28, godz. 04:20 Kanada/ Otwarto wystawę o książce ukazującej Polskę w stu słowach W Art Gallery of Mississauga, publicznej galerii sztuki miasta Mississauga w Kanadzie, otwarto w poniedziałek wystawę o książce 'Twaróg, słonie i pierogi… » więcej 2021-09-28, godz. 04:00 USA/ Prezydent Duda w Fox News: Nie zgodziliśmy się na przywożenie do Polski ludzi siłą (krótka) Nie zgodziliśmy się na przywożenie do Polski ludzi siłą - powiedział prezydent Andrzej Duda w wywiadzie dla amerykańskiej telewizji Fox News, którego fragmenty… » więcej 2021-09-28, godz. 04:00 Śląskie/ Koniec utrudnień na A4 na odcinku Opole – Gliwice Zakończyły się utrudnienia, jakie wystąpiły po wypadku na A4 na odcinku Opole - Gliwice na wysokości węzła Kleszczów - poinformowała w nocy z poniedziałku… » więcej 2021-09-28, godz. 02:50 USA/ Pentagon testował broń naddźwiękową Stany Zjednoczone przetestowały hipersoniczną broń z silnikiem strumieniowym typu scramjet z naddźwiękową komorą spalania - poinformował w poniedziałek… » więcej 2021-09-28, godz. 02:20 Korea Płn. przeprowadziła kolejny test pocisku balistycznego (opis) Korea Północna wystrzeliła we wtorek rano czasu lokalnego 'niezidentyfikowany pocisk' w kierunku Morza Japońskiego - poinformowała armia Korei Południowej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »