Radio Opole » Kraj i świat
2021-08-05, 11:30 Autor: PAP

Terlecki: projekt noweli tzw. ustawy medialnej w niczym nie zagraża funkcjonowaniu TVN

Projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji w niczym nie zagraża funkcjonowaniu TVN; nie mamy zamiaru uszczuplać amerykańskich interesów - powiedział w czwartek wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (PiS), pytany o list grupy amerykańskich kongresmenów w tej sprawie.

Na pytanie, czy Sejm zajmie się projektem na posiedzeniu 11 sierpnia, Terlecki odparł, że "być może".


Grupa amerykańskich senatorów we wspólnym oświadczeniu, opublikowanym w środę, ostrzegła polski rząd przed przyjęciem zmian w ustawie medialnej, które według nich dyskryminują amerykańskich właścicieli stacji TVN. Jak stwierdzili, przyjęcie tego prawa może negatywnie odbić się na relacjach handlowych i obronnych. W oświadczeniu senatorowie dali wyraz zaniepokojeniu "erozją demokracji" dokonywaną przez polski rząd, która - ich zdaniem - przejawia się ostatnio poprzez "wysiłki zmierzające do podważenia niezależnych mediów".


Terlecki pytany w czwartek przez dziennikarzy o zarzuty, jakie kierują autorzy listu do polskiego rządu, uznał, że "to jest efekt m.in. działalności niektórych mediów, także w Polsce, które dezinformują, twierdząc, że my chcemy zlikwidować TVN".


Na uwagę, że amerykańscy senatorowie piszą m.in. o tym, że przyjęcie noweli może odbić się negatywnie na relacjach handlowych i obronnych, odparł: "nie no, nie przesadzajmy" i dodał, że chodzi o "jakąś stacyjkę telewizyjną".


Na uwagę jednego z dziennikarzy, że TVN to największa amerykańska inwestycja w Polsce, Terlecki odparł: "jedna z największych, oczywiście i szanujemy to, i nikt nie ma zamiaru tu uszczuplać amerykańskich interesów".


Terlecki, pytany czy Sejm zajmie się na posiedzeniu 11 sierpnia projektem noweli, odparł: "Ta ustawa być może będzie 11 (sierpnia), ale ona w niczym nie zagraża funkcjonowaniu TVN. Stwarza pewne zabezpieczenia na przyszłość".


Na uwagę, że Amerykanie najwyraźniej są innego zdania, wicemarszałek Sejmu odparł: "bo czytają różne głupstwa, które się ukazują w mediach". "Czy my jesteśmy dokładnie zorientowani w tym, co się dzieje w Senacie amerykańskim?" - stwierdził też.


Projekt PiS nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, który z poprawkami poparła już sejmowa komisja kultury i środków przekazu, zmienia m.in. zasady przyznawania koncesji mediom z udziałem kapitału zagranicznego.


Według projektu, koncesję na rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych może uzyskać podmiot z siedzibą w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego, pod warunkiem, że nie jest zależny od osoby zagranicznej spoza EOG. Porozumienie proponuje, by katalog państw, mających dostęp do rynku medialnego w Polsce obejmował państwa należące do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).(PAP)


Autorka: Sylwia Dąbkowska-Pożyczka


sdd/ mok/


Kraj i świat

2021-09-22, godz. 01:20 ONZ/ Duda: Mam wątpliwości, czy bogata Północ zdała egzamin z ochrony planety przed zmianą klimatu (krótka5) My, przywódcy musimy być świadomi wyzwań wiążących się z ochroną ludzi i planety przed zmianami klimatycznymi, ta kwestia nie znika wraz z pandemią… » więcej 2021-09-22, godz. 01:20 ONZ/ Prezydent Duda: solidarność wobec pandemii, nieodwracanie się od praw człowieka powinny być naszym wspólnym… Solidarność wobec pandemii, nieodwracanie się od praw człowieka i praw całych narodów oraz odwaga w realizowaniu ambitnych celów w walce o planetę powinna… » więcej 2021-09-22, godz. 01:10 ONZ/ Prezydent Duda: reżim na Białorusi prowadzi atak hybrydowy na granice Polski, Łotwy i Litwy (krótka3) Reżim na Białorusi prowadzi atak hybrydowy na granice Polski, Łotwy i Litwy; nie ustąpimy w tym kryzysie, bo nie zgadzamy się na instrumentalne traktowanie… » więcej 2021-09-22, godz. 01:10 ONZ/ Prezydent Duda: Polska kontynuuje działania na rzecz przestrzegania prawa międzynarodowego (krótka4) Zapewnienie poszanowania prawa międzynarodowego było jednym z priorytetów Polski jako członka Rady Bezpieczeństwa; dziś kontynuujemy działania na rzecz… » więcej 2021-09-22, godz. 01:00 ONZ/ Prezydent Duda: Bogata Północ obojętna wobec niebezpieczeństwa dla Ukrainy w związku z NS2 (krótka2) Kraje bogatej Północy były bezradne i obojętne na niebezpieczeństwo związane z Nord Stream 2 dla Ukrainy - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas 76… » więcej 2021-09-22, godz. 00:50 ONZ/ Duda: Mam wątpliwości, czy bogata Północ zachowała się solidarnie w walce z pandemią (krótka) 20 miesięcy walki z pandemią Covid-19 przypomniało nam o słowie 'solidarność'; ale czy byliśmy należycie solidarni? Czy ludzkość w walce z wirusem zachowała… » więcej 2021-09-22, godz. 00:30 Ekstraklasa siatkarek - mistrzynie Polski (dokumentacja) Najbardziej utytułowanym kobiecym klubem siatkarskim jest AZS AWF Warszawa, który 22-krotnie był mistrzem Polski. Wśród obecnie występujących drużyn w… » więcej 2021-09-22, godz. 00:20 Turniej WTA w Ostrawie - Rybakina rywalką Linette Jelena Rybakina będzie rywalką Magdy Linette w drugiej rundzie (1/8 finału) halowego turnieju WTA w Ostrawie. Tenisistka z Kazachstanu wygrała z Rosjanką… » więcej 2021-09-22, godz. 00:10 Liga hiszpańska - 6. kolejka Wyniki meczów 6. kolejki piłkarskiej ekstraklasy Hiszpanii: wtorekGetafe 1 - Stefan Mitrovic 45 czerwona kartka: Carles Alena 74Atletico Madryt 2 - Luis Suarez… » więcej 2021-09-22, godz. 00:00 Puchar Ligi w Anglii - odpadły trzy drużyny ekstraklasy Trzy drużyny angielskiej ekstraklasy piłkarskiej - Everton, Watford i Norwich - odpadły we wtorek w 1/16 finału Pucharu Ligi. Everton został wyeliminowany… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »