Radio Opole » Kraj i świat
2021-08-04, 11:10 Autor: PAP

Dieta wysokobiałkowa szkodzi nerkom? Uczeni rozwiewają wątpliwości

Modele żywieniowe opierające się na jak największej podaży białka, przy jednoczesnej eliminacji węglowodanów, cieszą się niesłabnącą popularnością. Choć osób chwalących sobie tego rodzaju sposób odżywiania nie brakuje, co rusz pojawiają się ostrzeżenia ekspertów, którzy wskazują, że diety wysokobiałkowe mogą doprowadzić do uszkodzenia nerek. Autorzy nowego badania naukowego dowiedli tymczasem, że regularne jedzenie posiłków bazujących na proteinach nie tylko nie wpływa negatywnie na owe narządy, ale wręcz poprawia ich funkcjonowanie.

Ograniczenie lub całkowita eliminacja węglowodanów na rzecz większego spożycia białka to jeden z największych żywieniowych trendów ostatnich lat. Coraz więcej osób stosuje polecane przez celebrytów odchudzające diety, takie jak dieta Atkinsa. Ich założenia wynikają z przekonania, że wzrost podaży białka i zredukowanie przyjmowania cukrów prostych prowadzi do zwiększenia tempa przemiany materii, zmniejszenia uczucia głodu i bardziej efektywnego spalania tkanki tłuszczowej.


Podczas gdy tego rodzaju modele żywieniowe stale zyskują na popularności, w środowisku ekspertów co rusz pojawiają się krytyczne głosy. W 2019 roku Denis Fouque, ceniony w branży medycznej profesor nefrologii ostrzegał, że dieta wysokobiałkowa może nasilić objawy przewlekłej choroby nerek, która występuje najczęściej u osób cierpiących na cukrzycę. Opinii profesora przeczą tymczasem rezultaty najnowszego badania, które ukazały się właśnie na łamach „Current Opinion in Endocrinology, Diabetes and Obesity”. Jego autorzy donoszą, że wcześniejsze obawy związane ze stosowaniem takich diet są bezpodstawne.


Uczeni przeanalizowali dane 143 pacjentów borykających się z cukrzycą typu 2, którzy na co dzień przestrzegali założeń diety wysokobiałkowej, a zarazem niskowęglowodanowej. Okazało się, że stosowanie owego modelu żywieniowego poskutkowało nie tylko redukcją masy ciała, ale i poprawą współczynnika filtracji kłębuszkowej mierzącego czynność nerek. Funkcjonowanie tych narządów poprawiło się u badanych aż o 64 proc.


„Wierzymy, że za pogorszenie działania nerek u cukrzyków odpowiada zbyt wysoki poziom cukru we krwi. Obniżenie go przy pomocy odpowiedniej diety wydaje się zatem racjonalnym posunięciem. Dla osoby ze zdrowymi nerkami wysoka podaż białka z pewnością nie będzie stanowiła problemu. Osoby z zaburzeniami funkcjonowania tych narządów powinny wystrzegać się ograniczania białka w diecie, gdyż może to doprowadzić do niedożywienia” – konkludują autorzy badania.


I przypominają, że całkowita eliminacja węglowodanów jest zbyt radykalnym rozwiązaniem. Aby zadbać nie tylko o sylwetkę, ale i zdrowie, należy bowiem uwzględniać w jadłospisie wszystkie kluczowe makroskładniki. (PAP Life)


iwo/ moc/


Kraj i świat

2021-09-20, godz. 14:30 Gowin: potrzebny rozdział konstytucji poświęcony relacjom Polska-UE Lider Porozumienia Jarosław Gowin jest za włączeniem do konstytucji specjalnego rozdziału poświęconego relacjom Polski z Unią Europejską. Były wicepremier… » więcej 2021-09-20, godz. 14:30 Komunikat Totalizatora Sportowego (20-09-2021) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje wylosowane liczby w dniu 2021-09-20 o godz. 14:00W zakładach Kaskada wylosowano1… » więcej 2021-09-20, godz. 14:30 Ukraina/ Generał: Rosja w każdej chwili może przejść do działań zbrojnych na południu Ukrainy Rosja w każdej chwili może przejść do działań zbrojnych na południu Ukrainy - oświadczył dowódca Zbrojnych Sił Ukrainy generał Serhij Najew. Prognozuje… » więcej 2021-09-20, godz. 14:30 Pięć tysięcy przeszczepów szpiku w Szpitalu im. Mielęckiego w Katowicach Pięć tysięcy przeszczepów szpiku kostnego przeprowadzono już w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym (SPSK) im. A. Mielęckiego Śląskiego Uniwersytetu… » więcej 2021-09-20, godz. 14:30 Komunikat Totalizatora Sportowego (20-09-2021) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje ilości i wysokości wygranych w grach losowychw dniu 2021-09-20 o godz. 14:00Kaskada… » więcej 2021-09-20, godz. 14:30 W Katowicach odsłonięto tablicę upamiętniającą Józefa Zemłę – przedwojennego prezesa sądu Przy wejściu do gmachu Sądu Okręgowego w Katowicach odsłonięto w poniedziałek tablicę upamiętniającą dr. Józefa Zemłę (1887-1941), sybiraka, przedwojennego… » więcej 2021-09-20, godz. 14:30 Baranów Sandomierski/ Wały przeciwpowodziowe na Wiśle będą rozbudowane Powstanie studium wykonalności dla zabezpieczenia przeciwpowodziowego obszaru pomiędzy Krakowem a Zawichostem. Jego elementem jest m.in. opracowanie projektu… » więcej 2021-09-20, godz. 14:30 Tusk: PiS chce zniszczyć Romana Szełemeja, ale nie mają szans Roman Szełemej jest lekarzem, samorządowcem, harującym jak wół dla swojego ukochanego Wałbrzycha i swoich pacjentów; jest z Platformy; jest przyzwoitym… » więcej 2021-09-20, godz. 14:20 Gowin: konsekwencją Polskiego Ładu będzie przyspieszenie drożyzny Konsekwencją Polskiego Ładu będzie przyspieszenie i tak galopującej już dzisiaj drożyzny - ocenił lider Porozumienia, były wicepremier Jarosław Gowin… » więcej 2021-09-20, godz. 14:20 Francja/ Kanclerz Kurz: niedobrze, że o praworządności mówi się tylko w kontekście Polski i Węgier Kanclerz Austrii Sebastian Kurz w weekend w wywiadzie dla francuskiego dziennika „Ouest France” stwierdził, że 'niedobrze, że o praworządności mówi się… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »