Radio Opole » Kraj i świat
2021-08-04, 11:00 Autor: PAP

Czechy/ Zderzyły się pociągi, co najmniej dwie osoby nie żyją (opis)

Co najmniej dwie osoby zginęły, a około 40 jest rannych w wyniku zderzenia dwóch pociągów pasażerskich, do którego doszło w środę rano w kraju (województwie) pilzneńskim na zachodzie Czech - poinformowały służby ratunkowe. Szef akcji ratunkowej przekazał, że ofiary śmiertelne to najprawdopodobniej maszyniści obu składów. Na razie nie wiadomo, czy wśród pasażerów byli Polacy.

Rzeczniczka pilzneńskiego pogotowia ratunkowego Marie Svobodova poinformowała, że siedem osób jest w stanie krytycznym, a pięć w stanie ciężkim, ale niezagrażającym życiu. 31 osobom potrzebna była pomoc medyczna, ale ich rany nie są ciężkie - są to głównie stłuczenia, zadrapania i nieskomplikowane złamania.


Po kolizji interweniowali ratownicy medyczni z Pilzna i sąsiednich regionów oraz pięć zespołów z sąsiednich Niemiec. Do akcji zaangażowano cztery śmigłowce ratunkowe, wysłano też zespoły wsparcia psychologicznego. Po dwóch godzinach od wypadku ratownicy wyprowadzili wszystkich pasażerów z obu składów.


Do kolizji doszło w pobliżu miejscowości Milavcze, między stacjami Domażlice i Bliżejov, krótko po godz. 8. Czołowo zderzyły się pociąg pośpieszny z Monachium do Pragi oraz regionalny pociąg osobowy. Według wstępnych ustaleń inspekcji kolejowej maszynista pociągu międzynarodowego nie zareagował na sygnał ostrzegawczy, a później na nakaz zatrzymania się i zderzył się z pociągiem nadjeżdżającym z naprzeciwka. W miejscu wypadku jest tylko jeden tor i składy muszą czekać na jego zwolnienie.


Środowe zderzenie pociągów jest największą katastrofą kolejową w Czechach od lata ubiegłego roku, kiedy to w podobnym czołowym zderzeniu zginęły dwie osoby, a 24 zostały ranne.


Z Pragi Piotr Górecki (PAP)


ptg/ akl/


Kraj i świat

2021-09-20, godz. 13:40 Szefczovicz: UE musi zwiększać swoją autonomię, by uodpornić się na zakłócenia w łańcuchach dostaw UE musi zwiększać swoją autonomię, aby uodpornić się na zakłócenia w światowych łańcuchach dostaw i móc konkurować z największymi gospodarczymi potęgami… » więcej 2021-09-20, godz. 13:40 W. Brytania/ Premier Johnson: nasza miłość do Francji jest niezachwiana Brytyjski premier Boris Johnson zapewnił w poniedziałek Francję, że nie ma powinna mieć powodu do obaw w związku z nowym porozumieniem obronnym Wielkiej… » więcej 2021-09-20, godz. 13:40 Białoruś/ 1,5 roku więzienia za oskarżenie Łukaszenki o „piractwo lotnicze” Sąd w Brześciu skazał obywatelkę Rosji na 1,5 roku więzienia za „zniesławienie” Alaksandra Łukaszenki - poinformowali aktywiści centrum Wiasna. Irina… » więcej 2021-09-20, godz. 13:40 Premier: polskiej granicy będziemy bronili z całą determinacją (opis) Mamy do czynienia ze zorganizowanym szturmem na polską granicę, ale my się na pewno nie ugniemy. Będziemy umacniać nasze instalacje ochronne i zabezpieczające… » więcej 2021-09-20, godz. 13:40 Szef MSWiA: ciało jednego ze zmarłych na granicy badane toksykologicznie Ciało migranta zmarłego w pasie przygranicznym zostanie poddane badaniom toksykologicznym, które wyjaśnią, czy na jego śmierć mogła wpłynąć pigułka… » więcej 2021-09-20, godz. 13:30 Laos/ Lockdown w stolicy po zanotowaniu rekordowej liczby przypadków Covid-19 Władze Laosu zadecydowały o izolacji stolicy kraju Wientianu i wprowadzeniu tam lockdownu do końca września - poinformowały w poniedziałek państwowe media… » więcej 2021-09-20, godz. 13:30 Doda ujawniła datę premiery „Dziewczyn z Dubaju” Wielokrotnie przesuwana premiera „Dziewczyn z Dubaju”, filmy wyreżyserowanego przez Marię Sadowską, a współprodukowanego przez Dodę, wreszcie się odbędzie… » więcej 2021-09-20, godz. 13:30 Kanada głosuje w przedterminowych wyborach parlamentarnych Premier Kanady Justin Trudeau stoi przed szansą zwycięstwa w poniedziałkowych wyborach parlamentarnych, ale wiele wskazuje na to, że utraci większość parlamentarną… » więcej 2021-09-20, godz. 13:30 Spychalski: prezydent na forum ONZ będzie mówił m.in. o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej Covid-19, przestrzeganie prawa międzynarodowego, bezpieczeństwo naszej części Europy i sytuacja na granicy polsko-białoruskiej, to kwestie, które prezydent… » więcej 2021-09-20, godz. 13:30 Podlaskie/ Wszczęto śledztwo ws. wypadku, w którym zginął kierowca i troje dzieci Prokuratura Rejonowa w Białymstoku wszczęła w poniedziałek śledztwo w sprawie wypadku drogowego, do którego doszło w niedzielę na trasie z Białegostoku… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »