Radio Opole » Kraj i świat
2021-08-04, 10:50 Autor: PAP

Senacka komisja rekomenduje odrzucenie nowelizacji ustawy o uczelniach zawodowych

Senacka Komisja Nauki, Edukacji i Sportu zarekomendowała w środę odrzucenie nowelizacji ustawy, która zakłada m.in. umożliwienie uczelni mającej status uczelni zawodowej i spełniającej określone warunki używania w swojej nazwie określenia "akademia nauk stosowanych".

Nowelizacja ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce i ustawy – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce przygotował resort edukacji i nauki. Umożliwienia ona uczelni mającej status uczelni zawodowej i spełniającej określone warunki używania w swojej nazwie wyrazów "akademia nauk stosowanych".


Poza tym uczelnie, które spełniać będą określone kryteria, będą miały też możliwość prowadzenia studiów przygotowujących do wykonywania zawodu nauczyciela bez konieczności posiadania porozumienia o współpracy przy prowadzeniu tych studiów, zawartego z uczelnią mającą osiągnięcia w działalności naukowej w dyscyplinie, do której jest przyporządkowany kierunek tych studiów.


"Uczelnie te kształcą (...) studentów, którzy uzyskują w trakcie studiów wiedzę, kompetencje i umiejętności szczególnie atrakcyjne dla rynku pracy" – powiedział wiceminister edukacji i nauki Włodzimierz Bernacki.


Dodał, że założeniem nowelizacji jest wyróżnienie tych uczelni zawodowych, które spełniają określone warunki. Z ustawy wynika, że uczelnia zawodowa będzie mogła uzyskać pozwolenie na prowadzenie studiów bez konieczności zawarcia porozumienia, jeżeli m.in. w okresie dwóch lat akademickich poprzedzających rok akademicki, w którym złożono wniosek, liczba studentów kształcących się w uczelni wynosi co najmniej 250, z czego ponad 50 proc. studentów kształci się na studiach stacjonarnych i co najmniej 50 proc. nauczycieli akademickich jest zatrudnionych w tej uczelni jako podstawowym miejscu pracy.


Senacka komisja przychyliła się jednak do wniosku senatora Bogdana Zdrojewskiego (KO-PO) o negatywne zaopiniowanie nowelizacji.


"Prawdopodobnie intencje tej ustawy można byłoby ocenić pozytywnie, natomiast wydaje mi się, że rezultat jest niezgodny z intencją" – ocenił. Według niego jest to nieodpowiedni czas wprowadzania takiej ustawy – w przeddzień ocen w szkołach wyższych.


"Ten szczególny moment, właśnie po pandemii, czy w czasie pandemii, nastraja mnie raczej pesymistycznie jeżeli chodzi o propozycje rozwiązań" – powiedział.


Zdrojewski podkreślił, że zapoznał się z negatywną opinią szkół artystycznych na temat nowelizacji. Dodał, że opinia środowisk akademickich "generalnie w odniesieniu do tego projektu jest negatywna."


"Wydaje się, że takie ustawy muszą powstawać w zgodzie z środowiskiem akademickim, szanując oczywiście ich autonomię, ale przede wszystkim dostrzegając ewentualne skutki takiego, a nie innego przedłożenia prawnego" – mówił Zdrojewski. W jego ocenie rezultatem wprowadzenia zmian będzie raczej równanie w dół i spowoduje zepchnięcie szkolnictwa wyższego na niższy poziom.


Przewodniczący Konferencji Rektorów Publicznych Szkół Zawodowych dr hab. Dariusz Surowik podkreślił, że zwrot "akademia nauk stosowanych" był postulowany przez reprezentowane przez niego środowisko. W pierwotnej wersji projektu użyto sformułowania "akademia praktyczna".


"Chodzi o podniesienie prestiżu naszych uczelni. To nie są uczelnie, które działają weekendowo, to nie są małe uczelnie. Jesteśmy na rynku od 23 lat" – zaznaczył dr hab. Surowik. Zwrot "akademia nauk stosowanych" – jak powiedział – funkcjonuje w systemach szkolnictwa wyższego krajów europejskich.


Nowelizacja wprowadza też zmiany w kształceniu nauczycieli. Surowik podkreślił, że – wbrew zarzutom – nie zostanie zepsuty system kształcenia nauczycieli. "My odpowiadamy: absolutnie nie. My nauczycieli kształcimy od lat, kształcimy bardzo dobrze" – zapewnił.


"Treść tej ustawy była wyczekiwana przez kilkanaście, jeżeli nie przez 20 lat przez uczelnie zawodowe" – zauważył senator Józef Zając (Porozumienie). W jego ocenie po latach działalności większość z tych uczelni dorobiła się pewnej marki.


"Dzisiaj, kiedy rozmawiam z rektorami, to twierdzą, że raczej nie chcieliby zmieniać nazwy typu uczelni na akademię, gdyż są rozpoznawalni pod ich nazwą, ale z drugiej strony można powiedzieć – dobrze, że wiele elementów w tej ustawie pojawiło się na tym poziomie i są one na pewno wyczekiwane" – zaznaczył.


W nowelizacji wskazano, że "rozwiązania te zapewnią uczelniom zawodowym większą rozpoznawalność i renomę w lokalnych społecznościach, a także będą stanowiły dodatkowy bodziec do dalszego rozwijania potencjału organizacyjnego i podnoszenia jakości prowadzonego kształcenia".


"Proponowane regulacje pozwolą uczelniom zawodowym wyróżniającym się ugruntowaną i stabilną pozycją w systemie szkolnictwa wyższego i nauki oraz odpowiednią jakością prowadzonego kształcenia usamodzielnić się w prowadzeniu studiów przygotowujących do wykonywania zawodu nauczyciela" – czytamy w uzasadnieniu.


Dodano, że dzięki nowemu rozwiązaniu zwiększy się rozpoznawalność tej grupy uczelni na rynku edukacyjnym, co przyczyni się do ich pozytywnego odbioru w otoczeniu społeczno-gospodarczym, prowadzi studia pierwszego lub drugiego stopnia lub jednolite studia magisterskie na co najmniej pięciu kierunkach. W uzasadnieniu podkreślono, że weryfikacja spełniania przez uczelnię zawodową (publiczną i niepubliczną) wskazanych powyżej warunków będzie przeprowadzana na podstawie danych zawartych w Zintegrowanym Systemie Informacji o Szkolnictwie Wyższym i Nauce POL-on.(PAP)


Autor: Szymon Zdziebłowski


szz/ joz/


Kraj i świat

2021-09-27, godz. 02:20 Portugalia/ Rządzący socjaliści wygrali wybory samorządowe Rządząca krajem Partia Socjalistyczna (PS) premiera Antonio Costy wygrała niedzielne wybory samorządowe w Portugalii - wynika z danych po obliczeniu głosów… » więcej 2021-09-27, godz. 01:30 Niemcy/ Wybory do Bundestagu: AfD najsilniejszą partią w Saksonii W Saksonii, kraju związkowym na wschodzie Niemiec, niedzielne wybory do Bundestagu wygrała populistyczno-prawicowa AfD - podała agencja dpa po przeliczeniu… » więcej 2021-09-27, godz. 01:10 Niemcy/ Wybory do Bundestagu: CSU wygrała w Bawarii, ale z najgorszym wynikiem od 1949 r. W Bawarii niedzielne wybory do Bundestagu wygrała CSU, ale z rezultatem najgorszym do 1949 roku - podała agencja dpa, opierając się na oficjalnych wynikac… » więcej 2021-09-27, godz. 00:50 Lubelskie/ Koniec utrudnień na dk 19 w Annonówce Przejezdna jest już droga krajowa nr 19 w Annonówce na odcinku Radzyń Podlaski - Kock. W wyniku zderzenia samochodu z łosiem zginęła jedna osoba, a jedna… » więcej 2021-09-27, godz. 00:40 Niemcy/ Wybory do Bundestagu: AfD po raz pierwszy najsilniejszą partią w Turyngii Po raz pierwszy w wyborach do Bundestagu populistyczno-prawicowa AfD zdobyła najwięcej głosów w Turyngii, kraju związkowym na wschodzie Niemiec - poinformowała… » więcej 2021-09-27, godz. 00:30 San Marino/ W referendum większość poparła legalizację aborcji Zdecydowana większość mieszkańców San Marino poparła w niedzielnym referendum zniesienie zakazu aborcji, obowiązującego w tym mikroskopijnym kraju od 1865… » więcej 2021-09-26, godz. 23:50 Islandia/ Po sobotnich wyborach nie będzie jednak większości kobiet w parlamencie Islandia nie będzie jednak pierwszym krajem w Europie z większością kobiet w parlamencie - poinformował w niedzielę wieczorem przedstawiciel komisji wyborczej… » więcej 2021-09-26, godz. 23:40 Portugalia/ Na Maderze zawaliła się skarpa przy popularnej plaży, są ranni Na portugalskiej wyspie Madera doszło w niedzielę wieczorem do osunięcia się skarpy przy popularnej plaży Formosa, na południowo-zachodnich przedmieściach… » więcej 2021-09-26, godz. 23:10 Liga francuska - bramka Frankowskiego, Lens wygrało w Marsylii Przemysław Frankowski zdobył bramkę dla Lens w wygranym 3:2 wyjazdowym meczu z Olympique Marsylia w 8. kolejce francuskiej ekstraklasy. Drużyna piłkarza reprezentacji… » więcej 2021-09-26, godz. 23:10 Liga hiszpańska - 7. kolejka (aktl.) Wyniki meczów 7. kolejki piłkarskiej ekstraklasy Hiszpanii: niedzielaMallorca 2 - Dani Rodriguez 11, Fer Nino 45+4Osasuna Pampeluna 3 - Cote 9, Inigo Perez… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »