Radio Opole » Kraj i świat
2021-08-04, 10:50 Autor: PAP

Papież wspomniał swą wizytę w Polsce na Światowych Dniach Młodzieży

Papież Franciszek podczas środowej audiencji generalnej wspomniał swą wizytę w Polsce przed pięcioma laty z okazji Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. To pierwsza audiencja papieża po przerwie w lipcu i dokładnie miesiąc po operacji jelita, jaką przeszedł.

"Z żywą pamięcią czasu łaski, jaki pięć lat temu przeżywaliśmy w Krakowie podczas Światowych Dni Młodzieży, zachęcam wszystkich, a zwłaszcza młodych, aby w mocy Ducha Świętego nieśli z odwagą i entuzjazmem Ewangelię Chrystusa przyszłym pokoleniom" - powiedział papież, zwracając się do Polaków zebranych w watykańskiej Auli Pawła VI.


Po włosku nawiązał do pierwszej rocznicy katastrofalnego w skutkach wybuchu w stolicy Libanu, Bejrucie. W wyniku eksplozji w porcie zginęło ponad 200 osób, a tysiące zostały bez dachu nad głową, bo zniszczeniu uległa część miasta. Do wspólnoty międzynarodowej Franciszek zaapelował o konkretne gesty pomocy, "a nie tylko słowa", dla pogrążonego w kryzysie Libanu.


Po raz kolejny zapewnił Libańczyków o swym pragnieniu złożenia wizyty w ich kraju.


W wygłoszonej katechezie papież kontynuował rozważania na temat listu świętego Pawła do Galatów. Mówił, że "nie można negocjować z prawdą Ewangelii".


"Nie idzie się na kompromisy; wiara w Jezusa nie jest towarem, o który można się targować" - wskazywał. "To zbawienie, to spotkanie, odkupienie, tego się nie sprzedaje" - oświadczył papież.


Położył nacisk na to, że kluczowym słowem Ewangelii jest "wolność". "Nowość Ewangelii to nowość radykalna, to nie nowość przejściowa, nie ma Ewangelii, która jest w modzie" - wyjaśnił.


"Widzimy także dzisiaj pewne ruchy, które głoszą Ewangelię na swój sposób, ale przesadzają i sprowadzają wszystko do Ewangelii tego ruchu. Ale to nie jest Ewangelia Chrystusa, to Ewangelia założyciela albo założycielki" danego ruchu - ocenił.


Zdaniem Franciszka "to może pomóc na początku, ale potem nie przynosi owoców".


Przypomniał, że pisząc do chrześcijan w Rzymie, święty Paweł przedstawił się w jako „sługa Chrystusa Jezusa, z powołania apostoł, przeznaczony do głoszenia Ewangelii Bożej”.


"Ma świadomość, że został wybrany, aby nieść Ewangelię wszystkim, i nie może czynić nic innego, jak tylko poświęcić się całkowicie tej misji" - dodał papież.


Przypomniał, że Ewangelia jest tylko jedna – ta, którą głosili apostołowie: Ewangelia Jezusa Chrystusa.


W sierpniu w związku z upałami audiencje generalne odbywają się w Auli Pawła VI. Podczas pierwszej obecnych było kilka tysięcy osób; wszyscy nosili maseczki.


Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)


sw/ akl/


Kraj i świat

2021-09-27, godz. 01:30 Niemcy/ Wybory do Bundestagu: AfD najsilniejszą partią w Saksonii W Saksonii, kraju związkowym na wschodzie Niemiec, niedzielne wybory do Bundestagu wygrała populistyczno-prawicowa AfD - podała agencja dpa po przeliczeniu… » więcej 2021-09-27, godz. 01:10 Niemcy/ Wybory do Bundestagu: CSU wygrała w Bawarii, ale z najgorszym wynikiem od 1949 r. W Bawarii niedzielne wybory do Bundestagu wygrała CSU, ale z rezultatem najgorszym do 1949 roku - podała agencja dpa, opierając się na oficjalnych wynikac… » więcej 2021-09-27, godz. 00:50 Lubelskie/ Koniec utrudnień na dk 19 w Annonówce Przejezdna jest już droga krajowa nr 19 w Annonówce na odcinku Radzyń Podlaski - Kock. W wyniku zderzenia samochodu z łosiem zginęła jedna osoba, a jedna… » więcej 2021-09-27, godz. 00:40 Niemcy/ Wybory do Bundestagu: AfD po raz pierwszy najsilniejszą partią w Turyngii Po raz pierwszy w wyborach do Bundestagu populistyczno-prawicowa AfD zdobyła najwięcej głosów w Turyngii, kraju związkowym na wschodzie Niemiec - poinformowała… » więcej 2021-09-27, godz. 00:30 San Marino/ W referendum większość poparła legalizację aborcji Zdecydowana większość mieszkańców San Marino poparła w niedzielnym referendum zniesienie zakazu aborcji, obowiązującego w tym mikroskopijnym kraju od 1865… » więcej 2021-09-26, godz. 23:50 Islandia/ Po sobotnich wyborach nie będzie jednak większości kobiet w parlamencie Islandia nie będzie jednak pierwszym krajem w Europie z większością kobiet w parlamencie - poinformował w niedzielę wieczorem przedstawiciel komisji wyborczej… » więcej 2021-09-26, godz. 23:40 Portugalia/ Na Maderze zawaliła się skarpa przy popularnej plaży, są ranni Na portugalskiej wyspie Madera doszło w niedzielę wieczorem do osunięcia się skarpy przy popularnej plaży Formosa, na południowo-zachodnich przedmieściach… » więcej 2021-09-26, godz. 23:10 Liga francuska - bramka Frankowskiego, Lens wygrało w Marsylii Przemysław Frankowski zdobył bramkę dla Lens w wygranym 3:2 wyjazdowym meczu z Olympique Marsylia w 8. kolejce francuskiej ekstraklasy. Drużyna piłkarza reprezentacji… » więcej 2021-09-26, godz. 23:10 Liga hiszpańska - 7. kolejka (aktl.) Wyniki meczów 7. kolejki piłkarskiej ekstraklasy Hiszpanii: niedzielaMallorca 2 - Dani Rodriguez 11, Fer Nino 45+4Osasuna Pampeluna 3 - Cote 9, Inigo Perez… » więcej 2021-09-26, godz. 23:10 Liga francuska - strzelcy Amine Gouiri z Nice, Dimitri Payet z Olympique Marsylia i Gaetan Laborde z Rennes zdobyli po pięć bramek i prowadzą w klasyfikacji strzelców po ośmiu kolejkach… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »