Radio Opole » Kraj i świat
2021-08-04, 07:20 Autor: PAP

Wiącek dla "Gazety Polskiej": chcę, aby każdy czuł się komfortowo, pukając do biura RPO

Przez całe swoje życie naukowe i zawodowe nigdy celowo nie ujawniałem swojego światopoglądu i swoich przekonań politycznych. Mam zamiar nadal trzymać się tej zasady – mówi w wywiadzie dla tygodnika "Gazeta Polska" rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek.

W wywiadzie dla "Gazety Polskiej" Wiącek zadeklarował, że chce, aby każdy czuł się komfortowo, pukając do biura RPO.


"Z pełnym zaangażowaniem pomogę każdemu, bez względu na to, czy będzie miał krzyżyk na szyi, czy tęczową koszulkę. Takim chcę być rzecznikiem praw obywatelskich" – zapewnił.


Pytany o przyjęcie zaproszenia na festiwal Jerzego Owsiaka, Wiącek odparł, że zaproszenie do dyskusji przyjmie od każdego, kto wykaże taką chęć. "Nie objąłem tej funkcji, aby być chwalonym, lecz by reprezentować ludzi o różnych poglądach i przekonaniach" – podkreślił.


Pytany z kolei, czy przyjąłby zaproszenie na zjazd klubów "Gazety Polskiej", Wiącek odpowiedział: "Oczywiście. Jeśli komukolwiek mogę pomóc, to deklaruję pełne zaangażowanie".


"Z przyjemnością przyjąłem zaproszenie na wywiad, dlatego że ogromnym szacunkiem darzę czytelników +Gazety Polskiej+. Z podobnych przyczyn zgodziłem się na udział w Pol’and’Rock Festival" – wyjaśnił rzecznik.


Zaznaczył, że jest zwolennikiem jak najszerszej wolności słowa i wolności zgromadzeń. Jak dodał, wszyscy mają prawo do tego, aby artykułować swoje poglądy, również w formie manifestacji. "Będę stał na straży, aby to nie było nikomu ograniczane" – zadeklarował.


Pytany z kolei o kwestię szczepień Wiącek poinformował, że zarówno on sam jak i jego współpracownicy są już zaszczepieni. Przypomniał, że zaraz po złożeniu ślubowania na urząd RPO przed kamerami zachęcał wszystkich do szczepienia.


Przyznał jednocześnie, że ma "spory kłopot z koncepcją sczepień obowiązkowych". Jego zdaniem taka dyskusja powinna być oparta na faktach potwierdzonych przez autorytety w dziedzinie medycyny i odbywać się "w parlamencie z udziałem wszystkich stron, a nie w zaciszach ministerialnych gabinetów".


Rzecznik potępił jednocześnie incydenty takie jak napadanie na punkty szczepień i medyków.


Wiącek był także pytany o postanowienie TSUE, zgodnie z którym Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego powinna zawiesić swoje postępowanie. Rzecznik podkreślił, że jest zwolennikiem nadrzędności konstytucji nad prawem UE. "Jednak po lekturze tego wyroku nie mam przekonania, że narusza on polską konstytucję" – ocenił.


"Uważam, że ten wyrok należy odczytywać w taki sposób, że Izba Dyscyplinarna może funkcjonować, ale kumulacja niektórych czynników towarzyszących powołaniu tej Izby przekroczyła pewne ramy i doprowadziła do ryzyka, że nie jest już wykluczona odpowiedzialność dyscyplinarna sędziów za wydawanie orzeczeń" – wskazał RPO.


Uważa on, że należy zastanowić się, czy "w duchu kompromisu i poszanowania wspólnych wartości nie warto by było pewne zasady funkcjonowania Izby Dyscyplinarnej zmienić". "Ja, jako rzecznik praw obywatelskich, zobowiązuje się do podjęcia mediacji w tym zakresie" – oświadczył Wiącek.(PAP)


kkr/ joz/


Kraj i świat

2021-09-20, godz. 06:20 Chemiczny recykling - szansą dla przemysłu i dla przyrody Z pomocą recyklingu chemicznego możemy wykorzystać to, co już wyprodukowaliśmy i korzystać z tego ponownie - mówi dr inż. Patrycja Maria Jutrzenka Trzebiatowska… » więcej 2021-09-20, godz. 06:10 Współtwórca broadwayowskiego „West Side Story” zachwycony ekranizacją Spielberga W grudniu tego roku w kinach będzie można zobaczyć długo oczekiwaną ekranizację legendarnego musicalu „West Side Story” wyreżyserowaną przez Stevena… » więcej 2021-09-20, godz. 06:10 Ruszyły prace nad remakiem filmu „Straceni chłopcy” Noah Jupe („Ciche miejsce”) i Jaeden Martell („To”) wystąpią w rolach głównych w przygotowywanym przez studio Warner Bros. remake’u młodzieżowego… » więcej 2021-09-20, godz. 06:10 Trwają prace nad odtworzeniem mamutów. Pierwszy może się urodzić już za 6 lat Jak donosi wtorek 'Guardian', wybitni specjaliści z dziedziny genetyki dostali grant wysokości 15 mln dolarów. Pieniądze te wykorzystają do tego, by skrzyżować… » więcej 2021-09-20, godz. 06:10 Powstanie serial dokumentalny o George’u Lucasie Serial poświęcony życiu i twórczości George’a Lucasa stworzy Lawrence Kasdan . To właściwa osoba na właściwym miejscu, bo zna słynnego reżysera od… » więcej 2021-09-20, godz. 06:10 Nicolas Cage zamierza grać aż do śmierci Na swoim koncie ma role w ponad stu produkcjach. Po kilku latach gorszej passy, teraz Nicolas Cage powoli odbija się od dna dzięki występom w takich filmach… » więcej 2021-09-20, godz. 06:10 Badanie: o 1/3 wzrosła w pandemii liczba faktur przekazywanych do odzyskania O 1/3 zwiększyła się od sierpnia ub. r. do sierpnia 2021 r. liczba faktur przekazywanych przez przedsiębiorców do odzyskania, a średni okres przeterminowania… » więcej 2021-09-20, godz. 06:10 Prof. Zajkowska: szczepionka przeciw COVID-19 z pewnością złagodzi istotnie przebieg choroby (wywiad) Szczepionka przeciw COVID-19 z pewnością złagodzi istotnie przebieg choroby — powiedziała w wywiadzie dla PAP prof. Joanna Zajkowska z Uniwersyteckiego Szpitala… » więcej 2021-09-20, godz. 06:10 Synoptyk IMGW: w większości kraju rozpogodzenia; w nocy w Zakopanem 0 stopni W poniedziałek pogoda będzie podobna do tej z niedzieli w większości kraju. W nocy z poniedziałku na wtorek lokalnie termometry wskażą zero stopni - powiedziała… » więcej 2021-09-20, godz. 06:00 Hiszpania/ 5 tysięcy osób ewakuowano po wybuchu wulkanu na Wyspach Kanaryjskich Około 5 tysięcy osób, w tym 500 turystów, ewakuowano do tej pory z gmin zagrożonych wybuchem wulkanu na wyspie La Palma, należącej do archipelagu Wysp Kanaryjskich… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »