Radio Opole » Kraj i świat
2021-08-04, 07:00 Autor: PAP

Sawicki: O podwyżkach dla polityków jestem gotów dyskutować w Sejmie

O podwyżkach dla polityków jestem gotów dyskutować w Sejmie - powiedział PAP poseł PSL Marek Sawicki. Po 20 latach braku waloryzacji, czas najwyższy o tym rozmawiać niezależnie czy taka podwyżka miałaby być od przyszłego roku, czy od przyszłej kadencji - dodał.

W piątek w Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie prezydenta, które wprowadza podwyżki m.in. dla premiera, marszałków Sejmu i Senatu i innych osób zajmujących kierownicze stanowiska w państwie, w tym podsekretarzy stanu (wiceministrów). Dzięki rozporządzeniu wzrosną także uposażenia parlamentarzystów, ponieważ - zgodnie z ustawą o wykonywaniu mandatu posła i senatora - ich uposażenie odpowiada 80 proc. wysokości wynagrodzenia podsekretarza stanu (z wyłączeniem dodatku z tytułu wysługi lat), ustalonego na podstawie rozporządzenia prezydenta. Premier i marszałkowie będą zarabiać ponad 20 tys. zł miesięcznie, a posłowie i senatorowie zamiast 8016,07 zł, mają otrzymywać ok. 12,5 tys. zł.


W poniedziałek z kolei PiS złożyło w Sejmie projekt ustawy, która ma podnieść wynagrodzenie prezydenta RP oraz samorządowców.


Przeciwko planowanym podwyżkom jest Koalicja Obywatelska, która złożyła w poniedziałek w Sejmie projekt mający na celu zablokowanie wzrostu wynagrodzeń polityków. Projekt to efekt poniedziałkowego spotkania władz klubu KO z liderem Platformy Donaldem Tuskiem.


PAP spytała Sawickiego jak ocenia pomysł podniesienia wynagrodzeń polityków. "O podwyżkach dla polityków jestem gotów dyskutować w Sejmie. Niepotrzebnie z tym rozwiązaniem parlament uciekł pod długopis prezydenta. Po 20 latach braku jakiejkolwiek waloryzacji, czas najwyższy o tym rozmawiać niezależnie, czy taka podwyżka miałaby być od przyszłego roku, czy od przyszłej kadencji" - opowiedział poseł PSL.


PAP zapytała też Sawickiego o zgłoszony przez KO projekt ustawy, który ma zablokować planowane podwyżki. "Chce zaapelować do Donalda Tuska i Platformy Obywatelskiej, że dziś Tusk w sprawie wynagrodzeń polskich polityków brzmi dokładnie tak samo wiarygodnie, jak w 2015 roku brzmiała premier Beata Szydło (PiS - PAP), która mówiła: +umiar, praca, pokora+. Szydło powtarzała to przez rok i wtedy wyglądało to wiarygodnie, ale dziś już wiemy jak naprawdę to wygląda. Tusk wracając z Europy wezwał - rok temu, a teraz drugi raz - polskich polityków do umiaru w zakresie korzystania z publicznych pieniędzy i wynagradzania swojej pracy, a nie słyszałem, żeby on zrezygnował z części uposażenia europejskiego, które ma" - powiedział poseł.


Podkreślił też, że "chce, żeby o uposażeniach polskich polityków w sposób otwarty dyskutowano w Sejmie, a nie w zacisznych gabinetach Tuska czy premiera". Odnosząc się do projektu złożonego przez KO, Sawicki stwierdził, że ustosunkuje się do niego, jak go przeczyta.


Zapytany o to, czy projekt jego zdaniem znajdzie poparcie w klubie Koalicji Polskiej i w PSL, odpowiedział pytaniem: "Do czego w tej sprawie jest potrzebne poparcie klubu?". Podkreślił, że on jako polityk z 28-letnim stażem może mieć "prawo do własnego głosu". "Polityk powinien mieć kompetencje, wiedzę, doświadczenie i umieć przekonywać do własnych racji, także wewnątrz klubu" - dodał.


We wtorek marszałek Senatu Tomasz Grodzki zapowiedział, że w Senacie powstanie zespół ekspercki ds. reformy wynagrodzeń w sektorze publicznym. To reakcja na działania PiS i prezydenta Andrzeja Dudy ws. podwyżek dla osób zajmujących kierownicze stanowiska w państwie, parlamentarzystów i samorządowców. Według Grodzkiego podwyżki ustalone przez parlamentarzystów powinny zacząć obowiązywać dopiero od przyszłej kadencji Sejmu (obecna kończy się na jesieni 2023 r.). (PAP)


autor: Krzysztof Kowalczyk


krz/ godl/


Kraj i świat

2021-09-25, godz. 14:50 1. liga piłkarska - Odra - GKS Katowice 4:2 Odra Opole - GKS Katowice 4:2 (3:1) Bramki: 1:0 Krzysztof Janus (21-głową), 1:1 Filip Szymczak (31-głową), 2:1 Arkadiusz Piech (38-głową), 3:1 Mateusz… » więcej 2021-09-25, godz. 14:50 Zmarł płk Henryk Filipski ps. Jeremi W sobotę rano odszedł płk Henryk Filipski ps. Jeremi, żołnierz NOW, NSZ i Powstania Warszawskiego. Miał 101 lat - podał w sobotę Dom Wsparcia dla Powstańców… » więcej 2021-09-25, godz. 14:50 Lubelskie/ XXII Święto Jesieni w Kazimierzu Dolnym W niedzielę w Kazimierzu Dolnym (lubelskie) odbędzie się XXII Święto Jesieni. W programie m.in. pokaz ludowego rękodzieła i występy kapel regionalnych. » więcej 2021-09-25, godz. 14:50 Niemcy/ Merkel i Laschet: jeśli chcecie stabilności, to jutro chadecja musi wygrać Ustępująca kanclerz Niemiec Angela Merkel i kandydat chadecji na szefa rządu Armin Laschet spotkali się w sobotę z wyborcami w Akwizgranie. Podkreślali znaczenie… » więcej 2021-09-25, godz. 14:40 Wołosate/ Pomnik poświęcony ludziom wolności i solidarności z Bieszczad W Wołosatem (Podkarpackie) w sobotę odsłonięto pomnik poświęcony Ludziom Wolności i Solidarności z Bieszczad - Walczącym o Wolność, Godność i Suwerenną… » więcej 2021-09-25, godz. 14:40 Komunikat Totalizatora Sportowego (25-09-2021) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje wylosowane liczby w dniu 2021-09-25 o godz. 14:00W zakładach Kaskada wylosowano1… » więcej 2021-09-25, godz. 14:40 Komunikat Totalizatora Sportowego (25-09-2021) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje ilości i wysokości wygranych w grach losowychw dniu 2021-09-25 o godz. 14:00Kaskada… » więcej 2021-09-25, godz. 14:30 Zmarł kapitan Józef Rusak ps. "Bylina", jeden z pierwszych żołnierzy 5. Wileńskiej Brygady AK Zmarł kapitan Józef Rusak ps. 'Bylina', jeden z pierwszych żołnierzy 5. Wileńskiej Brygady AK. Miał 101 lat. O śmierci poinformowała organizacja Nie zapomnij… » więcej 2021-09-25, godz. 14:30 Kosiniak-Kamysz: stan wyjątkowy powinien być przedłużany na zasadach, na jakich był wprowadzany Stan wyjątkowy powinien być przedłużany na takich samych zasadach, jak był wprowadzany - powiedział w sobotę dziennikarzom prezes PSL Władysław Kosin… » więcej 2021-09-25, godz. 14:20 Niemcy/ Chadecy wskazali Armina Lascheta na następcę Merkel; zaszkodził mu śmiech podczas powodzi Chadecja CDU/CSU i jej kandydat na kanclerza Armin Laschet całkiem nieźle rozpoczęli kampanię wyborczą do Bundestagu, na początku prowadzili w sondażach… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »