Radio Opole » Kraj i świat
2021-08-03, 20:40 Autor: PAP

Tusk dla "Polityki": mam jednego oponenta, jednego konkurenta – PiS

Będę trzymał kciuki za Szymona Hołownię i za PSL, chciałbym, żeby byli jak najsilniejsi; mam jednego oponenta – PiS - powiedział w wywiadzie dla tygodnika "Polityka" lider PO Donald Tusk. Dodał, że będzie otwarty na wszystkie demokratyczne środowiska.

W wywiadzie Tusk był pytany o wpływ jego powrotu do Polski na sytuację opozycji oraz o taktykę polityczną do wyborów. Mówił w tym kontekście, że będzie otwarty na współpracę z demokratycznymi środowiskami.


"Na pewno za Szymona Hołownię i za PSL będę trzymał kciuki. Chciałbym, żeby byli jak najsilniejsi, naprawdę, ja mam jednego oponenta, jednego konkurenta – PiS. Będę otwarty na każdą formułę współpracy, ale rozumiem też i szanuję potrzebę budowania odrębnych nurtów, które idą w podobnym kierunku. Nie będę się narzucał, będę otwarty na wszystkie demokratyczne środowiska" - zapewnił Tusk.


Był dalej pytany, jakie są niezbędne warunki, żeby wygrać z PiS. "Każdy po stronie opozycji ma jakąś rolę do odegrania (...) nikt nikogo nie powinien upokarzać, narzucać się, każdy powinien wykonać swoją pracę. Dwuznaczny flirt z PiS i ostry konflikt wewnętrzny mogą spowodować, że zabraknie skutecznego partnera na lewicy, choć mam nadzieję, że nie powtórzy się historia z 2015 roku" - powiedział lider PO.


Pytany był, czy myśli o wspólnych listach, czy raczej o blokach i koalicjach. "Ostatnio Szymon Hołownia dość dowcipnie zauważył, że mój powrót nie oznacza, że on mi usiądzie na kolanach. Niniejszym oświadczam, że miejsce na moich kolanach jest zarezerwowane dla wnucząt i nikt więcej się nie zmieści. Jesteśmy w stałym kontakcie z liderami ugrupowań demokratycznych. Mam duże zaufanie do ich poczucia odpowiedzialności i instynktu samozachowawczego. Wybierzemy wspólnie optymalny wariant wyborczy" - oświadczył były premier.


Tusk na pytanie o program polityczny wymienić cztery główne aspekty.


"Po pierwsze – odsunięcie PiS od władzy to program pozytywny, konkretny i skomplikowany. Dotyczy fundamentów państwa demokratycznego i praworządnego. Przygotowane są już, wspólnie ze środowiskami prawniczymi, projekty odbudowy ładu konstytucyjnego i naprawy sądów. Radykalna reforma czeka media publiczne. Trzeba będzie uczciwie rozliczyć PiS z łamania prawa i z korupcji, a równocześnie zaproponować ich wyborcom polityczny pokój" - powiedział Tusk.


"Po drugie – przywrócenie stabilizacji finansowej, tak aby 500+ i generalnie pieniędzy Polaków nie zżarła inflacja. Nie można budować dobrobytu na długu i inflacji. Po trzecie – Polska przyszłości. Aktywna postawa wobec kryzysu klimatycznego i środowiskowego, szkoła, która nie jest ofiarą cyfrowej rewolucji, ale uczy, jak z niej mądrze korzystać, która da swoim uczniom kompetencje przyszłości. Sztuczna inteligencja, krótszy tydzień pracy, cyfrowo-zielona gospodarka – to tylko przykłady kierunków, w jakich podążać powinny prace programowe demokratycznej opozycji" - dodał lider PO.


I po czwarte – jak mówił - odbudowa pozycji międzynarodowej Polski, czyli powrót do Unii, nowe relacje z USA i nowa polityka wschodnia.


Tusk odniósł się też do zarzutów, że czasy jego rządów cechował m.in. brak wrażliwości społecznej, rezygnacja z polityki symbolicznej, historycznej, niskie wynagrodzenia i praca na tzw. umowach śmieciowych. Został zapytany jak patrzy dzisiaj – wiedząc to, co się stało później – na tamto siedmiolecie?


"Jednak – z satysfakcją. To były dobre lata dla Polski, choć naznaczone tragedią smoleńską i potężnym światowym kryzysem finansowym. I, oczywiście, były błędy, jak zawsze" - stwierdził Tusk.


Dopytywany, jakie były to błędy wskazał: "Nieufność albo raczej nadmierna ostrożność, jeśli chodzi o regulacyjną rolę państwa". "Wynikało to ze złych doświadczeń realnego socjalizmu, niechęci do biurokracji, fascynacji wolnością i indywidualizmem. Także niezdolność szybkiej naprawy wymiaru sprawiedliwości. Bronię dziś z pełnym przekonaniem niezależności sądów, ale pamiętam wciąż nasze niepowodzenia w procesie reform i opór środowiska. Trzeba też było dużo więcej inwestować w kulturę, nie tylko w twardą infrastrukturę. Twórcy do dziś pamiętają mi decyzje podatkowe; i ich złość jest uzasadniona" - powiedział Tusk. (PAP)


kos/ godl/


Kraj i świat

2024-06-24, godz. 13:30 Rząd we wtorek zajmie Krajową Strategią Edukacji Finansowej We wtorek Rada Ministrów zajmie się projektem uchwały w sprawie przyjęcia polityki publicznej „Krajowa Strategia Edukacji Finansowej. Polityka na rzecz rozwijania… » więcej 2024-06-24, godz. 13:30 MKiDN: Kamila Bondar p.o. dyrektor CSW Zamek Ujazdowski; Piotr Bernatowicz - odwołany (krótka, korekta) Ministra kultury i dziedzictwa narodowego Hanna Wróblewska powołała w poniedziałek Kamilę Bondar na stanowisko p.o. dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej… » więcej 2024-06-24, godz. 13:30 NFZ przypomina o bezpłatnych badaniach nasienia Problem z płodnością może zostać zdiagnozowany zarówno po stronie mężczyzny, jak i kobiety lub u obojga partnerów. Dlatego niezbędny jest równy dostęp… » więcej 2024-06-24, godz. 13:30 UE/ Prawie 700 mln euro dla Polski na modernizację systemów energetycznych Komisja Europejska wypłaciła w poniedziałek 10 krajom członkowskim niemal 3 mld euro z przychodów z handlu emisjami na inwestycje w czystsze systemy energetyczne… » więcej 2024-06-24, godz. 13:30 Sikorski: UE przekaże Ukrainie co najmniej 1,4 mld euro zysków z zamrożonych rosyjskich aktywów Ministrowie spraw zagranicznych krajów UE zdecydowali w poniedziałek o przekazaniu Ukrainie co najmniej 1,2 mld euro zysków z zamrożonych aktywów rosyjskiego… » więcej 2024-06-24, godz. 13:30 Sikorski: UE przekaże Ukrainie co najmniej 1,2 mld euro zysków z zamrożonych rosyjskich aktywów (korekta) Ministrowie spraw zagranicznych krajów UE zdecydowali w poniedziałek o przekazaniu Ukrainie co najmniej 1,2 mld euro zysków z zamrożonych aktywów rosyjskiego… » więcej 2024-06-24, godz. 13:30 Barbara Labuda z tytułem Honorowego Obywatela Wrocławia Barbara Labuda - była opozycjonistka w czasach PRL, działaczka Solidarności, a w III RP posłanka, minister i ambasador - w poniedziałek otrzymała tytułu… » więcej 2024-06-24, godz. 13:10 ME 2024 - Grosicki: odchodzę z dumą z kadry, marzę o pożegnalnym meczu w Warszawie (krótka) Kamil Grosicki podczas spotkania z dziennikarzami w bazie kadry w Hanowerze potwierdził, że odchodzi z reprezentacji Polski. 'Marzę jeszcze o pożegnalnym meczu… » więcej 2024-06-24, godz. 13:10 Szef MSZ Szwecji we wtorek składa wizytę w Warszawie W programie wtorkowej wizyty ministra spraw zagranicznych Szwecji Tobiasa Billstroema w Warszawie jest m.in. spotkanie z szefem polskiej dyplomacji Radosławem… » więcej 2024-06-24, godz. 13:10 W. Brytania/ Londyńskie muzea latem - od Michała Anioła do Yoko Ono Wystawa na temat ostatnich dekad życia Michała Anioła, ostatniego obrazu Caravaggia, portrety sześciu żon Henryka VIII, retrospektywa dzieł Yoko Ono czy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »