Radio Opole » Kraj i świat
2021-08-02, 18:20 Autor: PAP

Christian Schmidt objął funkcję wysokiego przedstawiciela ONZ w Bośni i Hercegowinie

Niemiecki polityk Christian Schmidt objął w poniedziałek urząd Wysokiego Przedstawiciela ONZ (OHR) w Bośni i Hercegowinie, zastępując po 12 latach austriackiego dyplomatę Valentina Inzko. Biuro przedstawiciela ONZ powstało na mocy porozumienia pokojowego w Dayton w 1995 roku.

"To stanowisko to dla mnie zaszczyt i zobowiązanie służenia ludziom w Bośni i Hercegowinie" - powiedział w poniedziałek podczas ceremonii w stolicy kraju, Sarajewie.


Objęcie przez Schmidta funkcji spotkało się z wrogim przyjęciem ze strony władz wchodzącej w skład Bośni i Hercegowiny Republiki Serbskiej (RS).


Milorad Dodik, przedstawiciel Republiki Serbskiej w trzyosobowym Prezydium Bośni i Hercegowiny, powiedział, że Schmidt nie jest mile witany.


"Nie został pan wybrany na Wysokiego Przedstawiciela. Republika Serbska (...) nie będzie szanować niczego, co pan będzie robił" – powiedział.


W swym wystąpieniu Schmidt obiecał, że będzie pracował na rzecz pomocy Bośni w osiągnięciu stabilności i dobrobytu gospodarczego prawie trzy dekady po wojnie, w której zginęło ponad 100 tys. ludzi i pozostawiła miliony bez dachu nad głową. Wezwał również społeczność międzynarodową do bardziej zdecydowanego działania, aby pomóc osiągnąć te cele.


"Bośnia-Hercegowina musi zostać ponownie znaleźć się w programie politycznym społeczności międzynarodowej i Unii Europejskiej" - podkreślił.


Urząd Wysokiego Przedstawiciela ONZ w BiH spotkał się z krytyką ze stron bośniackich Serbów i ich sojuszników - Rosji i Chin, które żądały jego rozwiązania, chcąc zwiększyć swoje wpływy polityczne na Bałkanach.


Dotychczasowy Przedstawiciel ONZ w ostatnim czasie wywołał ostrą reakcję Serbów, zakazując negowania, że masakra ponad 8 tys. muzułmańskich Bośniaków w Srebrenicy w lipcu 1995 roku miała charakter ludobójstwa, jedynego po II wojnie światowej.


Bośnia i Hercegowina na mocy porozumienia pokojowego z Dayton, które zakończyło wojnę z lat 1992-95, jest podzielona na dwie autonomiczne "jednostki państwowe": federację muzułmańsko-chorwacką oraz Republikę Serbską. Obie części BiH mają własnych prezydentów, rządy, parlamenty i są połączone słabymi instytucjami centralnymi. Jedną z nich jest Prezydium BiH, które spełnia rolę kolegialnego szefa państwa. (PAP)


jo/ kib/


Kraj i świat

2021-09-25, godz. 13:40 MŚ w kajakarstwie górskim - Zwolińska 7. w slalomie w K1, zwycięstwo Funk Klaudia Zwolińska zajęła siódme miejsce w slalomie w konkurencji K1 w mistrzostwach świata w kajakarstwie górskim w Bratysławie. Zwyciężyła mistrzyni… » więcej 2021-09-25, godz. 13:40 RCB: Sieć wsparcia dla ewakuowanych z Afganistanu Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, współpracując z Wielkopolską Radą Koordynacyjną - Związkiem Organizacji Pozarządowych, zapewnia wsparcie ewakuowanym… » więcej 2021-09-25, godz. 13:20 Łódź/ Kolejne kamery w systemie monitoringu miejskiego 15 nowych kamer monitoringu umieszczonych zostanie w 10 punktach miasta wybranych przez łodzian w Budżecie Obywatelskim. Zasięgiem obejmą one osiedla Bałuty… » więcej 2021-09-25, godz. 13:00 Holandia / Ukraina ostrzegała przed niebezpieczną przestrzenią powietrzną przed katastrofą samolotu Malaysia Airl… Kilka miesięcy przed katastrofą samolotu Malaysia Airlines Ukraina ostrzegła inne kraje europejskie i organizację lotniczą Eurocontrol, że z powodu rosyjskiej… » więcej 2021-09-25, godz. 12:50 Kujawsko-pomorskie/ Decyzja środowiskowa ws. obwodnicy Sępólna Krajeńskiego Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Bydgoszczy wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla obwodnicy Sępólna Krajeńskiego w ciągu drogi krajowej… » więcej 2021-09-25, godz. 12:50 Francuz Luc Tardif prezydentem Międzynarodowej Federacji Hokeja na Lodzie Francuz Luc Tardif został na kongresie w St. Petersburgu wybrany prezydentem Międzynarodowej Federacji Hokeja na Lodzie. Zastąpi Szwajcara Rene Fasela, który… » więcej 2021-09-25, godz. 12:30 Poznań/ Ostatni weekend z liniami turystycznymi W ten weekend po raz ostatni poznaniacy i goszczący w Poznaniu turyści mogą korzystać z przejazdów liniami turystycznymi obsługiwanymi zabytkowymi pojazdami… » więcej 2021-09-25, godz. 12:30 Chorzów/ Otwarcie Muzeum Hutnictwa – w ostatni weekend listopada W ostatni weekend listopada w Chorzowie rozpocznie działalność Muzeum Hutnictwa, stworzone z inicjatywy miejscowego samorządu w odnowionym budynku elektrowni… » więcej 2021-09-25, godz. 12:30 Cenckiewicz nie do końca zadowolony z wyroku ws. wypowiedzi Wałęsy; rozważa odwołanie Historyk Sławomir Cenckiewicz wyraził w sobotę zadowolenie wyroku sądu w Warszawie, który nakazał b. prezydentowi Lechowi Wałęsie przeproszenie go za rozpowszechnianie… » więcej 2021-09-25, godz. 12:10 Niemcy/ Wybory do Bundestagu: Co partie obiecały swoim wyborcom? Wybory powszechne do Bundestagu odbędą się w niedzielę, 26 października. Po zakończeniu 16-letnich rządów kanclerz Merkel niemiecką politykę mogą czekać… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »