Radio Opole » Kraj i świat
2021-08-02, 15:40 Autor: PAP

UdSC: dokumenty dla obywateli państw UE, EOG i Szwajcarii od teraz wydawane w formacie podobnym do karty pobytu

Od dziś dokumenty wydawane obywatelom państw członkowskich UE, EOG, Szwajcarii i członkom ich rodzin będą miały nowy format analogiczny do karty pobytu - poinformował w poniedziałek Urząd do Spraw Cudzoziemców. Dzięki takiemu rozwiązaniu mają być lepiej zabezpieczone, ujednolicone i trwalsze.

Jak poinformował Urząd do Spraw Cudzoziemców, od poniedziałku w formacie analogicznym do karty pobytu wydawane będą dokumenty dla obywateli państw członkowskich UE, EOG, Szwajcarii i członkom ich rodzin.


Chodzi o takie dokumenty jak: zaświadczenie o zarejestrowaniu pobytu obywatela UE, kartę pobytową wydawaną członkowi rodziny obywatela UE, dokument potwierdzający prawo stałego pobytu wydawany obywatelowi UE i kartę stałego pobytu wydawaną członkowi rodziny obywatela UE.


Jak przypomniał UdSC, zmiany wprowadziła nowelizacja ustawy o wjeździe na terytorium RP, pobycie oraz wyjeździe z tego terytorium obywateli państw członkowskich UE i członków ich rodzin oraz niektórych innych ustaw, która wynikła ze zmian w prawie UE.


W konsekwencji od poniedziałku weszły w życie nowe rozporządzenia szefa MSWiA w sprawie wniosków i dokumentów dotyczących prawa pobytu i prawa stałego pobytu na terytorium Polski obywateli UE oraz członków ich rodzin. Określają one m.in. wzory wniosków, zaświadczeń oraz listę dokumentów dołączanych do wniosków.


Jak zaznaczył UdSC, dotychczasowe dokumenty wydane do 1 sierpnia 2021 r. zachowają ważność przez okres, na który zostały wydane, nie dłużej jednak niż do 3 sierpnia 2026 r. "Jednocześnie mając na uwadze potrzebę ujednolicenia wyglądu i zabezpieczeń wszystkich dokumentów wydawanych cudzoziemcom na terytorium Polski, od 2 sierpnia br. na nowy wzór karty pobytu przeniesione zostają także: dokument +Zgoda na pobyt tolerowany+, polski dokument tożsamości cudzoziemca i tymczasowe zaświadczenie tożsamości cudzoziemca" - poinformował UDSC. (PAP)


autor: Marcin Chomiuk


mchom/ lena/


Kraj i świat

2021-09-16, godz. 13:30 UE/ KE: to Łukaszenka odpowiada za sytuację ludzi, którzy znaleźli się na granicy To Alaksandr Łukaszenka odpowiada za sytuację, w której oszukani ludzie utkwili między zewnętrzną granicą Unii a Białorusią - oznajmił w czwartek na… » więcej 2021-09-16, godz. 13:30 Francja/ Minister: zabicie al-Sahrawiego to decydujący cios dla terrorystów w Sahelu Minister sił zbrojnych Francji Florence Parly powiedziała w czwartek, że zabicie przywódcy Państwa Islamskiego Większej Sahary (IS-GS) Adnana Abu Walida… » więcej 2021-09-16, godz. 13:30 Andrzej Rybczyński - jeden z najdłużej pracujących fotoreporterów (sylwetka) Andrzej Rybczyński przez blisko 50 lat wykonał dla Centralnej Agencji Fotograficznej CAF oraz Polskiej Agencji Prasowej kilkaset tysięcy zdjęć. Przez wiele… » więcej 2021-09-16, godz. 13:30 Rozpoczęło się posiedzenie Trójstronnego Zespołu ds. Ochrony Zdrowia (krótka) W czwartek po południu rozpoczęło się posiedzenie Trójstronnego Zespołu do Spraw Ochrony Zdrowia, zwołane na prośbę ministra zdrowia Adama Niedzielskiego… » więcej 2021-09-16, godz. 13:30 Niemcy/ Reiner Haseloff ponownie wybrany na premiera kraju związkowego Saksonia-Anhalt Parlament kraju związkowego Saksonia-Anhalt wybrał ponownie polityka chadeckiej partii CDU Reinera Haseloffa na premiera landu - informuje w czwartek telewizja… » więcej 2021-09-16, godz. 13:20 Niemcy/ Eksperci: może dojść do bardzo ciężkiej epidemii grypy ze śmiertelnymi powikłaniami Eksperci ostrzegają przed groźną epidemią grypy w tym sezonie. Zalecają szczepienie przeciw grypie, również w połączeniu z trzecim szczepieniem przeciwko… » więcej 2021-09-16, godz. 13:20 Ekstraklasa piłkarska - Kaczmarek: Piast jest drużyną bardzo dobrze zorganizowaną Piast Gliwice jest drużyną bardzo dobrze zorganizowaną - ocenił w czwartek na konferencji prasowej trener piłkarzy Lechii Gdańsk Tomasz Kaczmarek. Biało-zieloni… » więcej 2021-09-16, godz. 13:20 Śląskie/ Oskarżeni operatorzy wiertnicy nie przyznali się przed sądem do winy Dwaj operatorzy wiertnicy, oskarżeni w procesie dotyczącym wybuchu gazu w Szczyrku i katastrofy domu, w której zginęło osiem osób, nie przyznali się podczas… » więcej 2021-09-16, godz. 13:20 Deloitte: ROP może zmniejszyć obciążenie gmin kosztami recyklingu, ale pozostaną one wysokie Wprowadzenie Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta może zmniejszyć obciążenia poszczególnych gmin związane z całkowitymi kosztami zagospodarowania… » więcej 2021-09-16, godz. 13:10 Helen Mirren poprowadzi teleturniej o +Harrym Potterze+ Jedna z najwybitniejszych brytyjskich aktorek wkrótce pojawi się na szklanym ekranie w zupełnie nowej dla niej roli. Helen Mirren poprowadzi teleturniej poświęcony… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »