Radio Opole » Kraj i świat
2021-08-02, 15:20 Autor: PAP

Parlamentarny Zespół ds. Transplantacji pozytywnie o doszczepianiu trzecią dawką pacjentów po przeszczepach

Członkowie Parlamentarnego Zespołu ds. Transplantacji pozytywnie ocenili pomysł, by chorym po transplantacjach podawać trzecią dawkę szczepionki przeciwko COVID-19 w sytuacji, gdy mają niski poziom przeciwciał po zaszczepieniu dwoma dawkami.

Posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Transplantacji zostało zwołane na prośbę prezesa Fundacji Transplantacyjnej Liver Strong Grzegorza Perzyńskiego, który poprosił ekspertów od spraw szczepień o rozważenie, czy pacjenci po transplantacjach powinni przyjąć trzecią dawkę szczepionki przeciw COVID-19.


Na początku posiedzenia senator Alicja Chybicka przedstawiła stanowisko marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego, który uważa, że u chorych po transplantacjach szpikowych i narządowych należy zbadać poziom przeciwciał po zaszczepieniu przeciwko COVID-19 i – jeśli okaże się on niski – doszczepić trzecią dawką.


Chybicka przeczytała również list, który do uczestników posiedzenia napisał prof. Krzysztof Simon, dolnośląski konsultant ds. chorób zakaźnych, który zaznaczył, iż "pacjenci na immunosupersji słabo, jeżeli w ogóle, reagują na szczepienia, więc wydaje się logiczne podanie im trzeciej dawki (szczepionki – PAP)".


Prof. Magdalena Durlik, kierowniczka Kliniki Medycyny Transplatacyjnej i Nefrologii WUM zaznaczyła, że na 100 pacjentów po transplantacjach zbadanych w jej klinice przeciwciała wytworzyło niecałe 50 proc.


"Jeżeli chodzi o trzecią dawkę to trzeba powiedzieć, że na razie firma Pfizer zrobiła jakieś badania, że jest ona bardziej skuteczna, ale nie wystąpiła do żadnych autorytetów (...) oficjalnie, żeby tę trzecią dawkę podawać. Aczkolwiek niektóre państwa podają" – stwierdziła.


Prof. Durlik zaznaczyła, że "bez żadnych oficjalnych zaleceń i zgody nie możemy podjąć takiej odpowiedzialności, bo jak chory po trzeciej dawce będzie miał jakieś powikłania, to musimy mieć kogoś, kto nam na to pozwoli. Na pewno nie może być to nasza indywidualna decyzja".


Prezes Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego prof. Roman Danielewicz wyjaśnił, że w świetle badań odpowiedź immunologiczna pacjentów po przeszczepach nie jest pełna. "Uważam, że ci pacjenci powinni mieć, jak tylko będziemy mieli wyniki badań i autoryzację tego typu podejścia, pełny, bezpłatny dostęp do trzeciej dawki szczepionki. Oczywiście dobrowolny" – zastrzegł.


Zaapelował do Ministerstwa Zdrowia, by stosunkowo szybko zaszczepić te osoby. "Wśród osób, które będą miały dostęp do trzeciej dawki szczepionki, nie powinno zabraknąć osób po przeszczepieniu narządów" – stwierdził.


Krajowy Konsultant Transplantologii Lech Cierpka powiedział, że "należy oznaczać testem miano przeciwciał pacjentów po transplantacjach i jeśli jest ono niskie – doszczepić trzecią dawką". "Ta trzecia dawka na pewno poprawiłaby ich odporność" – ocenił.


Naczelnik Wydziału Transplantologii i Krwiolecznictwa w Departamencie Oceny Inwestycji w Ministerstwie Zdrowia Magdalena Kramska podkreśliła, że "na dzisiaj trudno o stanowisko MZ w momencie, kiedy o tej trzeciej dawce uzupełniającej w ogóle nie mówimy od strony przygotowania".


"Natomiast jesteśmy świadomi tego, że pacjenci po przeszczepieniach to są grupy szczególnie narażone, w związku z tym, jak tylko ta sytuacja od strony formalno-prawnej, od strony dopuszczenia i pojawienia się oficjalnie tej trzeciej dawki będzie się pojawiać, to na pewno ten temat będzie priorytetowo przez nas rozważany" – zapowiedziała.(PAP)


Autor: Iwona Żurek


iżu/ joz


Kraj i świat

2021-09-20, godz. 07:30 Rosja/Jedna Rosja zdobywa 48 proc. w wyborach, przeliczono 70 proc. głosów Po przeliczeniu 70 proc. głosów w wyborach do Dumy Państwowej (niższej izby parlamentu Rosji) rządząca partia Jedna Rosja zdobywa ponad 48 proc. głosów… » więcej 2021-09-20, godz. 07:20 Podlaskie/ KAS zlikwidowała leśną bimbrownię; zabezpieczono 150 l alkoholu Blisko 150 litrów alkoholu oraz aparaturę służącą do jego produkcji zabezpieczyła służba celno-skarbowa w leśnej bimbrowni zlokalizowanej w okolicach… » więcej 2021-09-20, godz. 07:20 Moorhouse o ocenzurowaniu w Rosji jego artykułu: godne ubolewania, ale nie zaskakujące Brytyjski historyk Roger Moorhouse powiedział PAP, że usunięcie przez rosyjskie władze z jego artykułu na temat II wojny światowej niewygodnych dla nich… » więcej 2021-09-20, godz. 07:20 "Rzeczpospolita”: Ekstrapensje na posadach w rządzie Dzięki rozporządzeniu premiera w KPRM będą mogły powstać stanowiska z wysokimi zarobkami - informuje poniedziałkowa 'Rzeczpospolita”. » więcej 2021-09-20, godz. 07:20 USA/ "The Crown" króluje podczas 73. edycji nagród Emmy W niedzielę Międzynarodowa Akademia Sztuk i Nauk Telewizyjnych ogłosiła laureatów Emmy. Grad statuetek w najważniejszych kategoriach spadł na serial „The… » więcej 2021-09-20, godz. 07:00 Kukiz: będę rozmawiał z prezydentem o tym, kiedy do Sejmu trafi projekt ustawy o sędziach pokoju Będę rozmawiał z prezydentem Andrzejem Dudą o tym, kiedy do Sejm skierowany do Sejmu projekt ustawy o sędziach pokoju - powiedział przewodniczący koła… » więcej 2021-09-20, godz. 07:00 Od października nie będzie możliwości złożenia wniosku o EKUZ poprzez e-mail Od 1 października 2021 r. wniosek o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) będzie można złożyć on-line przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP)… » więcej 2021-09-20, godz. 06:50 ME siatkarzy - Kochanowski: brak poważnych kontuzji największym sukcesem tego sezonu Jakub Kochanowski nie kryje, że zakończony w niedzielę sezon był dla reprezentacji bardzo trudny i bardzo długi. 'Największym sukcesem było to, że nikt… » więcej 2021-09-20, godz. 06:30 60 lat temu zginął reżyser filmowy Andrzej Munk – nie zrobił filmu o Adolfie Eichmannie 20 września 1961 r. w Kompinie (Łódzkie) ok. godz. 18 doszło do zderzenia fiata 600 z ciężarówką star 20. Kierowca fiata, 39-letni reżyser filmowy Andrzej… » więcej 2021-09-20, godz. 06:20 Chemiczny recykling - szansą dla przemysłu i dla przyrody Z pomocą recyklingu chemicznego możemy wykorzystać to, co już wyprodukowaliśmy i korzystać z tego ponownie - mówi dr inż. Patrycja Maria Jutrzenka Trzebiatowska… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »