Radio Opole » Kraj i świat
2021-07-31, 13:30 Autor: PAP

Podlaskie/ Sabantuj w Kruszynianach pod hasłem "Tatarzy i przyjaciele"

Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią, w sobotę odbywa się w Kruszynianach (Podlaskie) święto Sabantuj. To organizowana tam od kilkunastu lat impreza plenerowa, której głównym celem jest prezentacja zwyczajów i tradycji społeczności tatarskiej w Polsce.

Sabantuj, inaczej zwane też świętem pługa, odbywało się zwykle po zasianiu pól. Najważniejszą częścią święta było zebranie społeczności wiejskiej i zaproszonych gości na specjalnie przygotowanym placu, gdzie organizowano gry, konkursy i zabawy.


Tradycja ma ponad tysiąc lat; pierwsze wzmianki o niej odnaleziono w zapiskach jednego z perskich dyplomatów w 912 roku. Obchodzone przez Tatarów, potem zostało zarzucone, a z czasem - głównie w wyniku postępującej asymilacji tej mniejszości etnicznej - w Polsce zapomniane.


W 2007 roku święto Sabantuj zostało wskrzeszone w Kruszynianach jako impreza, która ma nie tylko przybliżać historię i tradycję Tatarów, ale wpisywać się w kalendarz atrakcji turystycznych regionu. W 2018 roku była nominowana w konkursie Podlaska Marka organizowanym przez samorząd województwa podlaskiego, w kategorii na najlepsze wydarzenie kulturalne.


W ubiegłym roku impreza nie odbyła się w związku z obostrzeniami dotyczącymi pandemii koronawirusa. Tegoroczna ma hasło "Tatarzy i przyjaciele". "Chcemy pokazać, że żyjemy razem w wielokulturowej Polsce, każdego dnia spotykamy się, jesteśmy sąsiadami, potrafimy ze sobą współpracować. Chcemy pełnej zgody, przyjaźni, szacunku" - powiedziała PAP Róża Chazbijewicz, prezes Fundacji Tatarskie Towarzystwo Kulturalne, które jest jednym z organizatorów Sabantuj.


W programie imprezy, która potrwa do wieczora, są atrakcje związane nie tylko z tradycjami tatarskimi. Oprócz występów artystycznych prezentujących kulturę różnych narodów, są np. pokazy kuchni - również mongolskiej, krymskiej czy białoruskiej, kącik gier i zabaw, warsztaty rękodzielnicze czy posługiwania się łukiem orientalnym.


Można zobaczyć tatarskie i słowiańskie obozowisko, przygotowano też rekonstrukcję bitwy pod Parkanami z 1683 roku. Całość rozpoczęły modlitwy o pokój w miejscowym zabytkowym meczecie, parada uczestników i inscenizacja uroczystości nadania tych ziem Tatarom przez króla Jana III Sobieskiego.


W 1679 roku król nadał Tatarom ziemie w zamian za niewypłacony żołd, przywilejem wydanym na Sejmie Koronnym w Grodnie. W tym samym czasie ziemie nadane zostały Tatarom również m.in. w pobliskich Bohonikach.


Tatarzy to jedna z najmniejszych grup etnicznych w Polsce, ale ich historia na ziemiach dawnej Rzeczpospolitej ma ponad 600 lat. Jako datę początków dobrowolnego osadnictwa tatarskiego w Wielkim Księstwie Litewskim i Rzeczypospolitej, Jan Długosz podaje rok 1397. Na ziemie polskie Tatarzy przynieśli ze sobą islam, gwarancja wolności wyznania była jednym z warunków osadnictwa. Już jednak w XVI-XVII wieku zatracili swój język i wiele obyczajów, nazwiska rodowe uległy spolszczeniu.


Województwo podlaskie uważane jest za region, gdzie są największe w kraju skupiska Tatarów. W Kruszynianach i pobliskich Bohonikach są dwa ostatnie na ziemiach polskich, zabytkowe drewniane meczety i stare mizary - muzułmańskie cmentarze. Oba meczety od 2012 roku są Pomnikami Historii.


Ilu jest obecnie Tatarów w Polsce, dokładnie nie wiadomo. W poprzednim spisie powszechnym pochodzenie tatarskie zadeklarowało ok. 2 tys. osób. Muzułmański Związek Religijny w RP - najstarsza i najważniejsza organizacja polskich wyznawców islamu, którymi są głównie właśnie Tatarzy - zaapelował przed wakacjami, by w trwającym obecnie spisie powszechnym polscy muzułmanie deklarowali swoje wyznanie, a w przypadku Tatarów - również o wskazanie przynależności do tej mniejszości etnicznej w Polsce.


Podobny apel skierował też Związek Tatarów RP.(PAP)


autor: Robert Fiłończuk


rof/ pad/


Kraj i świat

2021-09-20, godz. 17:00 EKG/ Eksperci: kryzysy takie jak pandemia przyspieszają ewolucję gospodarki Kryzysy takie jak pandemia przyspieszają ewolucję gospodarki - mówili uczestnicy poniedziałkowego panelu w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach… » więcej 2021-09-20, godz. 17:00 Niedzielski: jakość w ochronie zdrowia nie będzie już luksusem Jakość w ochronie zdrowia była traktowana jako pewien dodatek i luksus, w ramach Polskiego Ładu powstaną rozwiązania, które wprowadzą ją jako trwały… » więcej 2021-09-20, godz. 16:50 KE krytykuje sposób organizacji wyborów w Rosji, w tym represji wobec opozycji i mediów Wybory w Rosji odbyły się w atmosferze zastraszania osób wyrażających głosy krytyczne i bez wiarygodnej obserwacji międzynarodowej - ocenił w poniedziałek… » więcej 2021-09-20, godz. 16:50 Podkarpackie/ W rzeszowskim technikum wprowadzony będzie program P-TECH Zespół Szkół Technicznych im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Rzeszowie dołączył do międzynarodowego programu rozwoju edukacyjno-zawodowego P-TECH. W ramach… » więcej 2021-09-20, godz. 16:50 Gatnar: z 5,5 proc. inflacji 2,5 proc. to skutek czynników podażowych a 3 proc. to efekt czynników popytowych Z 5,5 proc. inflacji ,5 proc. to skutek czynników podażowych a 3 proc. to efekt czynników popytowych - powiedział w poniedziałek członek RPP Eugeniusz Gatnar… » więcej 2021-09-20, godz. 16:40 Afganistan/ Talibowie zwolnili z pracy kobiety sędzie, grozi im zemsta uwolnionych więźniów Talibowie po przejęciu kontroli nad Afganistanem składali obietnice, że będą szanowali prawa kobiet 'zgodnie z szariatem', zapewniając, że będą mogły… » więcej 2021-09-20, godz. 16:30 Niemcy/ Ceny gazu gwałtownie rosną, a w magazynach jest go coraz mniej W magazynach gazu w RFN jest obecnie mniej surowca niż zwykle, a jego ceny hurtowe gwałtownie wzrosły. Gospodarstwa domowe już odczuwają tego skutki. 'Sytuacja… » więcej 2021-09-20, godz. 16:30 EKG: sektor energochłonny potrzebuje wsparcia w procesie transformacji (MediaRoom) Dzisiaj na świecie mało kto kwestionuje konieczność powstrzymania globalnego ocieplenia. Ale sektor energochłonny potrzebuje wsparcia w procesie transformacji… » więcej 2021-09-20, godz. 16:30 Warszawa/ Do nagrody Warszawianka Roku 2121 nominowane zostały m.in. Marta Lempart i Wanda Trawczyk-Stawska Stołeczny ratusz podał nazwiska dziesięciu kobiet nominowanych w konkursie Warszawianka Roku 2021. Wśród nich są m.in.: Marta Lempart, Babcia Kasia i Wanda… » więcej 2021-09-20, godz. 16:20 Australia/ Wicepremier: przywiązanie do Francji udowodniliśmy podczas dwóch wojen światowych Australia udowodniła już swoje przywiązanie do Francji poprzez poświęcenie swoich żołnierzy podczas dwóch wojen światowych - stwierdził w poniedziałek… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »