Radio Opole » Kraj i świat
2021-07-31, 06:50 Autor: PAP

Tokio/lekkoatletyka - Lisek: "Mondo" w piekielnej formie, bijemy się o 2-3. miejsce

Piotr Lisek przyznał, że faworyt i rekordzista świata Szwed Armand Duplantis wydaje się poza konkurencją przed finałem skoku o tyczce w igrzyskach w Tokio. "Jest w piekielnej formie. Bijemy się o drugie-trzecie miejsce" - zaznaczył Polak po sobotnich eliminacjach.

Wysokością kwalifikacyjną miało być 5,80, jednak okazało się, że nie było potrzeby tyle skoczyć. Wielu tyczkarzy męczyło się na Stadionie Olimpijskim w stolicy Japonii. Lisek wysokość 5,65 pokonał za trzecim razem, ocierając się o poprzeczkę. Podobnie było na 5,75, gdy również zaliczył wysokość przy trzecim podejściu.


"To był szalenie trudny start. Dziś zdecydowanie wygrała zimna głowa i to, że nie dałem się presji, którą sam na siebie nakładam i wy ją na mnie nakładacie. Skakanie trzeciej próby nie jest łatwe. Jak raz w konkursie uda się coś skoczyć w trzecie próbie, to na następnej wysokości jesteś naprawdę rozwalony psychicznie. W slangu tyczkarzy mówimy, że skoczyć w tej próbie to jest 50:50, czyli kompletne szczęście. Nie wiem, czy dziś szczęście miałem, ale na te trzy próby musiałem się naprawdę skupić maksymalnie" - relacjonował w rozmowie z dziennikarzami trzykrotny medalista mistrzostw świata.


Przyznał, że sobotnie kwalifikacje nie były porywające, ale też zaznaczył, że co innego było priorytetem.


"Tu nie ma być pięknych skoków i finezji, tu walczymy po prostu o to, by znaleźć się w finale. Te eliminacje były dla wszystkich trudne, bez wyjątku. Nawet dla Renauda Lavillenie, nawet +Mondo+ (Duplantis - PAP) się potknął. Młodzi zawodnicy, którzy przyjechali pierwszy raz na igrzyska, nie mają tu lekko. Wygrywa też doświadczenie. Mam nadzieję, że podczas finału nie będziecie musieli pić kawy, bo emocji będzie tak dużo" - zaznaczył z uśmiechem Polak, zwracając się do przedstawicieli mediów.


Kwalifikacje odbywały się w porannej sesji czasu lokalnego, finał zaplanowano na wtorkowy wieczór.


"To lepiej. Nawet nie chodzi tu o warunki pogodowe. Pora dnia też ma jakieś tam minimalne znaczenie. Ja akurat nie zwracam zbytnio na to uwagi i staram się po prostu robić swoje. Ale poranna pora nie pomaga" - stwierdził Lisek.


Z powodu koronawirusa nie wystąpił w eliminacjach jeden z kandydatów do medalu, dwukrotny mistrz świata Amerykanin Sam Kendricks.


"Rozmawialiśmy z nim. Strasznie dziwne i trudne są te igrzyska, ten COVID-19. Nie wiemy wszyscy, jak się zachować. Przestrzegamy środków ostrożności. To troszeczkę niesprawiedliwe, że Sama zabrakło mimo tylu testów. Nie wiem, co powiedzieć. Według mnie powinno to być troszeczkę inaczej rozwiązane, ale też sam do końca nie wiem jak. To nie moja broszka. Mam nadzieję, że mi pozytywny test nie wyjdzie na finał" - zaznaczył prawie 29-letni zawodnik.


Zapytany o szanse reszty stawki wobec obecnej dyspozycji Duplantisa przyznał, że nie ma ona zbytnio szans zagrozić Szwedowi.


"Myślę, że +Mondo+ jest poza konkurencją. Jest w piekielnej formie i widać przy każdym skoku, że przewyższenie jest bardzo duże. Nie tak jak u Liska, który oblizywał dziś poprzeczkę. Myślę więc, że bijemy się o drugie-trzecie miejsce. Mam tu na myśli 14-osobową grupę. Ale to jest sport i wszystko się może zdarzyć" - zastrzegł Lisek.


Z Tokio Agnieszka Niedziałek (PAP)


an/ sab/


Kraj i świat

2021-09-22, godz. 11:10 Premier: dochody z VAT wzrosły o ok. 50 proc., a CIT o ponad 60 proc. Efektem działań uszczelniających, podzielonej płatności, elektronicznego raportowania, JPK, STIR jest olbrzymi wzrost wpływów z podatków VAT o ok. 50 proc.… » więcej 2021-09-22, godz. 11:10 IPN zakończył poszukiwania na cmentarzach w Nowym Targu, Nowym Sączu i Krakowie Zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji krakowskiego IPN zakończył kolejny etap poszukiwań miejsc pochówku żołnierzy podziemia niepodległościowego… » więcej 2021-09-22, godz. 11:10 Lublin/ Wszczęto śledztwo w sprawie kolizji dwóch ciężarówek wojskowych Prokuratura Rejonowa w Lublinie wszczęła śledztwo w sprawie kolizji dwóch ciężarówek wojskowych, które tydzień temu zderzyły się w Lublinie. Szesnastu… » więcej 2021-09-22, godz. 11:00 W tym roku JSW chce zwiększyć udział węgla koksowego w produkcji do ok. 85 proc. Wyspecjalizowana w produkcji węgla koksowego Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) chce w tym roku zwiększyć udział tego typu surowca w całości produkcji… » więcej 2021-09-22, godz. 11:00 MZ: ostatniej doby wykonano ponad 42,3 tys. testów, wykryto 882 zakażenia koronawirusem Ostatniej doby wykonano ponad 42,3 tys. testów na obecność SARS-CoV-2, w tym ponad 24,8 tys. antygenowych - podało w środę Ministerstwo Zdrowia. Wykryto… » więcej 2021-09-22, godz. 11:00 Źródła: Polska chce, by Bruksela nałożyła kolejne sankcje na Białoruś Stały Przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś przedstawił w Brukseli na posiedzeniu ambasadorów państw UE informację na temat sytuacji na granicy z Białorusią… » więcej 2021-09-22, godz. 11:00 Grodzki: pierwsze korzenie wolności zostały zapuszczone przez KOR Pierwsze korzenie wolności zostały zapuszczone przez Komitet Obrony Robotników - powiedział w środę marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Jego zdaniem działania… » więcej 2021-09-22, godz. 10:50 Niedzielski: podpisaliśmy trójstronne porozumienie z ratownikami i pracodawcami (opis) Przedstawiciele komitetu protestacyjnego ratowników medycznych, pracodawców i Ministerstwa Zdrowia podpisali porozumienie - poinformował w środę minister… » więcej 2021-09-22, godz. 10:50 Maląg: świadczenie "Dobry start" przyznano już niemal 4,1 mln dzieci Zdecydowana większość wniosków w ramach programu 'Dobry start' została już rozpatrzona, a świadczenie przyznano niemal 4,1 mln dzieci - poinformował PAP… » więcej 2021-09-22, godz. 10:50 USA/ Apple chce przez iPhony wykrywać depresję i inne choroby psychiczne Apple pracuje nad rozszerzeniem funkcji iPhone'a. Źródła i dokumenty, do których dotarł 'the Wall Street Journal' wskazują, że opracowany jest algorytm… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »