Radio Opole » Kraj i świat
2021-07-30, 20:50 Autor: PAP

Filipiny/ Manila znowu wprowadzi lockdown, by poradzić sobie z Deltą

W regionie stołecznym Manili zostaną wprowadzone ograniczenia w życiu gospodarczym i społecznym – poinformowały w piątek władze Filipin. Celem obostrzeń jest powstrzymanie rozprzestrzeniania się wariantu Delta koronawirusa.

Częściowy lockdown dotknie blisko 13 mln mieszkańców regionu stołecznego – około jednej dziesiątej ludności Filipin.


Manila i otaczające ją miasta znajdą się pod tzw. „wzmocnioną kwarantanną społeczną”. Dla mieszkańców będzie to oznaczało m.in. zakaz jedzenia w restauracjach i zamknięte kościoły. Władze zalecają im pozostawanie w domach i wychodzenie z nich tylko w pilnej potrzebie.


„To bolesna decyzja” – powiedział rzecznik prezydenta Rodrigo Dutertego Harry Roque, informując w piątek o mających obowiązywać od 6 sierpnia restrykcjach. „Ale musimy to zrobić, by uniknąć niedoborów (szpitalnych) łóżek i innych zasobów w sytuacji, w której liczba zakażeń wystrzeli z powodu wariantu Delta” – dodał. Z danych stołecznych szpitali wynika, że na oddziałach intensywnej terapii zajętych jest obecnie 58 proc. łóżek.


Niezależny think tank OCTA Research Group ocenił wcześniej, że bez podjęcia zdecydowanych kroków liczba zakażeń na Filipinach pod koniec sierpnia ponownie przekroczyłaby 10 tys. dziennie. Eksperci zwrócili uwagę na wysoką zaraźliwość wykrytego po raz pierwszy w Indiach wariantu koronawirusa znanego jako Delta. Jego rozprzestrzenienie się mogłoby się skończyć tysiącami ofiar śmiertelnych – ocenili.


Na Filipinach nie doszło na razie do dużej fali zakażeń wariantem Delta, tak jak ma to miejsce w innych krajach regionu, m.in. w Wietnamie, Tajlandii, Birmie, Malezji oraz Indonezji. Liczba zachorowań na Covid-19 w regionie stołecznym stale jednak rośnie, a liczba wykrywanych zakażeń wariantem Delta w mijającym tygodniu potroiła się.


Filipiny mierzą się z drugą w Azji Południowo-Wschodniej liczbą zachorowań na Covid-19. W sumie wykryto ich tam blisko 1,6 mln. Zanotowano także 27,7 tys. zgonów. W piątek służby medyczne poinformowały o 8,5 tys. kolejnych infekcji – najwyższym wyniku od maja – i śmierci 145 pacjentów z koronawirusem.


Tomasz Augustyniak (PAP)


tam/ kib/


Kraj i świat

2021-09-18, godz. 06:20 Synoptyk IMGW: sobota chłodna i deszczowa Sobota od rana będzie w większości kraju deszczowa i chłodna - powiedział PAP Mateusz Barczyk, synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Dopiero… » więcej 2021-09-18, godz. 06:20 Rozpoczyna się Międzynarodowy Festiwal im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego Koncertem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej w Katowicach pod dyrekcją Marcina Nałęcz-Niesiołowskiego rozpocznie się w sobotę w Bytomiu Międzynarodowy… » więcej 2021-09-18, godz. 06:20 Ekspertka: Zbiory grzybów w polskich lasach szacuje się średnio na ok. 100 tys. ton rocznie Zbiory grzybów w polskich lasach szacuje się średnio na ok. 100 tys. ton rocznie, zaś ich rynkowa, szacunkowa wartość to ok. 700 mln zł - powiedziała PAP… » więcej 2021-09-18, godz. 06:10 Ekspertka zdradza, jak dzięki diecie poprawić kondycję skóry, włosów i paznokci Gdy nasze włosy stają się łamliwe, paznokcie kruche, a skóra przesuszona i zaczerwieniona, z reguły natychmiast ruszamy do drogerii lub apteki, by kupić… » więcej 2021-09-18, godz. 06:10 Ponad tysiąc osobistych przedmiotów Karla Lagerfelda trafi na licytacje Książki, obrazy, zastawa stołowa, samochody, no i przede wszystkim ubrania i dodatki. Takie pamiątki po zmarłym kreatorze mody wystawi w grudniu na sprzedaż… » więcej 2021-09-18, godz. 06:10 Oceaniczne glony urosły na dymie z australijskich pożarów Niesione wiatrem chmury dymu i popiołu z pożarów, które spustoszyły Australię w roku 2019 i 2020 spowodowały rozległe zakwity glonów na południowym Pacyfiku… » więcej 2021-09-18, godz. 06:10 Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" zainauguruje we wtorek 69. sezon artystyczny 69. sezon artystyczny zainauguruje 21 września w swojej siedzibie w Koszęcinie Zespół Pieśni i Tańca 'Śląsk' im. Stanisława Hadyny. Będzie to jednocześnie… » więcej 2021-09-18, godz. 06:00 Przełomowa terapia infekcji odpornych na antybiotyki Specjalnie ukierunkowane bakteriofagi, czyli wirusy bakteryjne, wyposażone dodatkowo w antybiotyki są niezwykle obiecującą metodą zwalczania bakterii, na… » więcej 2021-09-18, godz. 06:00 Ponad 19 mln 191 tys. osób w Polsce jest w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19 W pełni zaszczepionych, czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson, jest… » więcej 2021-09-18, godz. 05:50 ME siatkarzy - Polacy, jak dwa lata temu, ze Słoweńcami zagrają o finał Polscy siatkarze w sobotę zagrają ze Słoweńcami w katowickim Spodku o awans do finału mistrzostw Europy. Z tym samym rywalem i o taką samą stawkę walczyli… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »