Radio Opole » Kraj i świat
2021-07-30, 08:00 Autor: PAP

Lichocka: ws. noweli ustawy medialnej nie możemy się kierować histerią, tylko dobrem państwa

Jako parlament nie możemy się kierować histerią, tylko musimy się kierować dobrem państwa, a ono mówi nam, że istniejąca obecnie luka w przepisach jest niebezpieczna dla polskiego państwa - powiedziała w piątek posłanka PiS Joanna Lichocka, odnosząc się do projektu nowelizacji ustawy medialnej.

Sejmowa komisja kultury i środków przekazu przyjęła we wtorek z poprawkami projekt zmian w ustawie o radiofonii i telewizji autorstwa posłów PiS. Nie zgodziła się na wnioski opozycji o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu.


Posłanka PiS Joanna Lichocka pytana w Polskim Radiu 24 o doniesienia medialne, że ustawą interesuje się prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden oraz dlaczego rząd teraz zajął się tą sprawą, odpowiedziała: "To jest konsekwencja tego, że życia pokazuje, że ta ustawa, która obowiązuje w Polsce od 2004 roku może być omijana".


Dodała, że kilka tygodni temu szef KRRiT Witold Kołodziejski na jednym z posiedzeń sejmowej komisji kultury i środków przekazu "mówił o tym problemie" i apelował "o uściślenie przepisów".


Jak oceniła, obecnie istniejąca "luka jest niebezpieczna z punktu widzenia bezpieczeństwa polskiego rynku medialnego, bezpieczeństwa państwa, bo mogą w ten sposób wejść na ten rynek (...) podmioty, które nie są przyjazne". "Mówię po prostu o Rosji czy o Chinach" - zaznaczyła.


Zdaniem Lichockiej wiązanie nowelizacji ze stacją TVN jest "trochę nieporozumieniem", bo - jak wskazywała - procesem przedłużania koncesji dla TVN zajmuje się KRRiT, a nie posłowie. Pytana o publikacje medialne mówiące o tym, że "po TVN przyjdzie czas na internet", odparła, że "jest to rodzaj propagandy, który wynika z chęci zabezpieczenia interesów jednej korporacji".


"Cała ta propaganda, histeria przeciwko uszczelnieniu tych przepisów, cała ta postawa, również opozycji, jest (...) obroną interesów tej korporacji, która najwyraźniej nie bardzo ma ochotę respektować polskie prawo. (...) Jako parlament nie możemy się kierować tą histerią, tylko musimy się kierować dobrem państwa, a ono mówi nam, że luka w tych przepisach jest niebezpieczna dla polskiego państwa" - powiedziała.


Według projektu nowelizacji, koncesję na rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych może uzyskać podmiot z siedzibą w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego, pod warunkiem, że nie jest zależny od osoby zagranicznej spoza EOG.


W debacie publicznej często padają oceny, że projekt jest skierowany przeciwko stacji TVN, której właścicielem jest amerykański koncern Discovery, a która obecnie jest w trakcie rozmów z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji w sprawie przedłużenia koncesji. (PAP)


Autorka: Sylwia Dąbkowska-Pożyczka


sdd/ mmu/


Kraj i świat

2021-09-18, godz. 09:30 Śląskie/ Śmiertelne potrącenie na przejściu dla pieszych w Mikołowie, policja szuka sprawcy Policja szuka kierowcy, który w sobotę rano na drodze krajowej nr 44 w Mikołowie (Śląskie) potrącił kobietę na przejściu dla pieszych i uciekł z miejsca… » więcej 2021-09-18, godz. 09:10 Meksyk/ Przywódca Wenezueli Maduro weźmie udział w szczycie CELAC Prezydent Wenezueli Nicholas Maduro przybył w piątek do Meksyku, by wziąć udział w szczycie Wspólnoty Państw Ameryki Łacińskiej i Karaibów (CELAC) -… » więcej 2021-09-18, godz. 08:50 Zginął górnik w kopalni Borynia W sobotę nad ranem zginął górnik w kopalni Borynia, należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Mężczyzna został przygnieciony podczas transportu… » więcej 2021-09-18, godz. 08:50 SG: ponad 430 pozwoleń na wjazd do strefy objętej stanem wyjątkowym Od początku obowiązywania stanu wyjątkowego w pasie przy granicy polsko-białoruskiej wydano ponad 430 pozwoleń na wjazd do strefy objętej stanem wyjątkowym… » więcej 2021-09-18, godz. 08:30 Rzeszów/ Carter Johnson z Kanady wygrał II Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej Carter Johnson z Kanady wygrał II Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w kategorii pianistów. Wśród zespołów kameralnych zwyciężył… » więcej 2021-09-18, godz. 08:10 Raport ZPP: EU-ETS nie działa zgodnie z ideą wolnego rynku Działania europejskiego systemu handlu emisjami gazów cieplarnianych EU-ETS nie można uznać za zgodne z ideą wolnego rynku - ocenia w specjalnym raporcie… » więcej 2021-09-18, godz. 08:10 Tatry/ Niedźwiedzie pojawiają się w okolicach osiedli Niedźwiedzie w poszukiwaniu pożywienia zaczęły pojawiać się w okolicach osiedli pod Tatrami. Te wielkie drapieżniki były widywane m.in. w okolicach ścieżki… » więcej 2021-09-18, godz. 08:10 Kanada przez wyborami, główne tematy: koszty życia, służba zdrowia, klimat, praca i domy Według badania przeprowadzonego przez Abacus Data najważniejsze w programach partii są koszty życia (38 proc.), poprawa systemu opieki zdrowotnej (25 proc.)… » więcej 2021-09-18, godz. 07:50 Podkarpackie/ Silne opady deszczu; ponad 130 interwencji Przeszło 130 razy wyjeżdżali w ciągu ostatniej doby na Podkarpaciu strażacy do usuwania skutków silnych opadów deszczu w regionie - poinformował w sobotę… » więcej 2021-09-18, godz. 07:50 Kara 1,9 mln zł dla parafii za nielegalne wycięcie 269 drzew Urząd gminy Ełk nałożył na Parafię Rzymsko-Katolicką pw. św. Józefa Rzemieślnika w Nowej Wsi Ełckiej karę ponad 1,9 mln zł za wycięcie bez pozwolenia… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »