Radio Opole » Kraj i świat
2021-07-30, 06:50 Autor: PAP

Kalendarium układu Sikorski-Majski i Armii Andersa 1941–1942

80 lat temu, 30 lipca 1941 r., w Londynie podpisano polsko-sowieckie porozumienie, które do historii przeszło jako układ Sikorski-Majski. Umowa zakładała odnowienie stosunków dyplomatycznych i stworzenie polskiej armii w ZSRS.

1941


18 czerwca


W trakcie wizyty w Londynie ambasador Wielkiej Brytanii w Moskwie Stafford Cripps, podczas spotkania z premierem Władysławem Sikorskim, stwierdził, że wojna niemiecko-sowiecka wybuchnie w najbliższych dniach. Wyraził przekonanie, że w takim wypadku rola polityczna Polski będzie bardzo istotna.


19 czerwca


W liście do prezydenta Władysława Raczkiewicza premier Sikorski napisał, że Związek Sowiecki nie zostanie rozbity przez III Rzeszę.


22 czerwca


Po otrzymaniu informacji o rozpoczęciu niemieckiego ataku na ZSRS w Szkocji odbyło się spotkanie prezydenta Władysława Raczkiewicza z gen. Kazimierzem Sosnkowskim, który podkreślił, że porozumienie z Sowietami jest „możliwe, a nawet może być wskazane” pod warunkiem przywrócenia granicy sprzed 17 września i uregulowania statusu polskich obywateli na Kresach. Zaznaczył również, że możliwe jest powstanie polskich oddziałów w ZSRS.


23 czerwca


Na posiedzeniu rządu premier Sikorski podkreślił, że wybuch wojny niemiecko-sowieckiej zmusza Polskę do ponownego przemyślenia jej polityki zagranicznej. Rząd stwierdził, że w tym momencie nie ma możliwości podjęcia bezpośredniej współpracy z Moskwą. Jako warunek jej podjęcia Sikorski określił unieważnienie tzw. II paktu Ribbentrop-Mołotow.


Premier Sikorski wygłosił przemówienie na falach BBC, w którym powiedział, że Niemcy są głównym wrogiem Polski, i wezwał ZSRS do uwolnienia więzionych Polaków.


3 lipca


Ambasador ZSRS w Londynie otrzymał instrukcję do negocjacji z Polską. Kreml dopuszczał powstanie „polskiego komitetu” w ZSRS, powołanie sił zbrojnych, zwolnienie jeńców i więźniów oraz ustalenie „granic etnograficznych” odrodzonej Polski. Następnego dnia ambasador Iwan Majski przekazał instrukcję brytyjskiemu MSZ, które poinformowało o niej rząd RP.


4 lipca


Obradujący w Warszawie Polityczny Komitet Porozumiewawczy poparł stanowisko premiera Sikorskiego wyrażone w przemówieniu z 23 czerwca.


9 lipca


Premier Sikorski poinformował Delegata Rządu na Kraj i komendanta Związku Walki Zbrojnej o negocjacjach z Sowietami.


12 lipca


Rząd wyraził zgodę na rozpoczęcie negocjacji z ZSRS. Tego samego dnia podpisane zostało porozumienie brytyjsko-sowieckie.


15 lipca


Rozpoczęły się negocjacje brytyjsko-polskie dotyczące przyszłego porozumienia polsko-sowieckiego. Głównym przedmiotem sporu była kwestia unieważnienia porozumień niemiecko-sowieckich.


21 lipca


Odbyło się posiedzenie Rady Ministrów, na którym omawiano zapisy układu ze Związkiem Sowieckim. Sprzeciw wyraził m.in. minister spraw zagranicznych August Zaleski. Powodem konfliktu były zapisy dotyczące granicy polsko-sowieckiej. W kolejnych dniach układowi sprzeciwiło się również Stronnictwo Narodowe.


25 lipca


W proteście przeciw pomijaniu jego opinii dymisję z urzędu ministra spraw zagranicznych złożył August Zaleski.


26 lipca


Kreml wyraził zgodę na podpisanie układu.


27 lipca


Prezydent Raczkiewicz w liście do premiera zagroził ustąpieniem z urzędu, ponieważ uznawał, że w skład rządu nie wchodzą wszystkie stronnictwa polityczne.


28 lipca


Na posiedzeniu rządu premier Sikorski przedstawił ostateczny tekst układu.


29 lipca


Premier Sikorski poinformował prezydenta, że układ zostanie podpisany następnego dnia. Prezydent Raczkiewicz rozważał dymisję i przekazanie urzędu gen. Kazimierzowi Sosnkowskiemu.


30 lipca


Rano Władysław Raczkiewicz przyjął ambasadora Wielkiej Brytanii, który stwierdził, że sprzeciw prezydenta wobec porozumienia Polski z Sowietami miałby fatalne konsekwencje dla Polski i wszystkich aliantów.


O godz. 16.30 w siedzibie Foreign Office premier Władysław Sikorski i ambasador ZSRS w Wielkiej Brytanii Iwan Majski w obecności premiera Winstona Churchilla i szefa MSZ Anthony’ego Edena podpisali układ o wspólnej walce z Niemcami.


W trakcie przemówienia w Izbie Gmin Anthony Eden powiedział, że Wielka Brytania nie uznaje żadnych zmian terytorialnych w Polsce.


Podczas spotkania Sikorski-Raczkiewicz prezydent oskarżył premiera o złamanie konstytucji i uznał umowę za nieistotną. Jego opinię poparł gen. Kazimierz Sosnkowski. Opinię o nieważności umowy prezydent powtórzył następnego dnia w liście do premiera Sikorskiego. W efekcie konfliktu na szczytach władz układ nie został ratyfikowany.


11 sierpnia


Gen. Sikorski powierzył dowództwo Polskich Sił Zbrojnych w ZSRS uwolnionemu z sowieckiej niewoli gen. Władysławowi Andersowi.


14 sierpnia


W Moskwie podpisano porozumienie polsko-sowieckie dotyczące formowania armii.


Rząd postanowił o nominowaniu Stanisława Kota na ambasadora RP w Moskwie.


27 sierpnia


W Moskwie odbyła się pierwsza odprawa dowództwa PSZ w ZSRS. Rozpoczęto tworzenie dwóch pierwszych dywizji – 5 Wileńskiej Dywizji Piechoty i 6 Lwowskiej Dywizji Piechoty.


Wrzesień


Rozpoczęło się formowanie oddziałów w obozach w okolicach Buzułuku nad Samarą.


3–4 grudnia


Podczas spotkania na Kremlu z premierem Sikorskim Stalin stwierdził, że poszukiwani przez Polaków oficerowie, którzy w 1939 r. trafili do sowieckiej niewoli, „uciekli do Mandżurii”.


Sikorski i Stalin podpisali deklarację dotyczącą wspólnej walki z Niemcami. Sowiecki dyktator obiecał przyspieszenie dostaw zaopatrzenia dla formującej się polskiej armii.


1942


Luty–marzec


Władze sowieckie zażądały natychmiastowego włączenia polskich oddziałów do walki.


Rejon formowania polskich oddziałów został przesunięty w okolice Taszkientu w Uzbekistanie. Liczba racji żywnościowych przeznaczonych dla polskich oddziałów została zmniejszona do 30 tys.


18 marca


W rozmowie z premierem Sikorskim Stalin wyraził zgodę na ewakuację żołnierzy i cywilów, dla których nie wystarczało racji żywnościowych.


24 marca–5 kwietnia


W pierwszym etapie do okupowanego przez aliantów Iranu ewakuowano 33 069 wojskowych i 10 789 cywilów, w tym 3 100 dzieci.


25 maja


Wielka Brytania porozumiała się ze Związkiem Sowieckim w sprawie ewakuacji wszystkich polskich żołnierzy.


31 lipca


Zawarto polsko-sowieckie porozumienie dotyczące ewakuacji Polaków.


12 września


Gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o powołaniu Armii Polskiej na Wschodzie, obejmującej wszystkie polskie siły na Bliskim Wschodzie.


Listopad


Zakończono ewakuację z terenu ZSRS. Do Iranu dotarło ponad 115 tys. osób, w tym blisko 78,5 tys. żołnierzy. Wśród ewakuowanych było niemal 18 tys. dzieci. (PAP)


https://dzieje.pl/


Michał Szukała


szuk / skp /


Kraj i świat

2024-04-26, godz. 04:30 Francja/ W Cannes odbędzie się premiera filmu Jeana-Luca Godarda, stworzonego dzień przed jego śmiercią 18-minutowy film 'Scenariusze' ('Scenarios') w reżyserii Jeana-Luca Godarda będzie miał premierę na 77. festiwalu filmowym w Cannes. Dzieło powstało dzień… » więcej 2024-04-26, godz. 03:10 Meksyk/ Parlament zatwierdził kontestowaną przez opozycję i organizacje praw człowieka ustawę o amnestii Parlament Meksyku zatwierdził w czwartek procedowaną z inicjatywy prezydenta Andresa Manuela Lopeza Obradora ustawę o amnestii dla przestępców, którzy mogliby… » więcej 2024-04-26, godz. 02:10 Rumunia/ Media o szansach prezydenta Iohannisa na stanowisko szefa Komisji Europejskiej Prezydent Rumunii Klaus Iohannis jest wymieniany wśród kontrkandydatów Ursuli von der Leyen na stanowisko szefa KE - pisze w czwartek Politico. Chociaż obecna… » więcej 2024-04-26, godz. 01:40 Izrael/ Wojsko czeka na decyzję rządu w sprawie ofensywy w Rafah Siły Obronne Izraela (IDF) są gotowe do wkroczenia do Rafah na południu Strefy Gazy i czekają na zgodę rządu - podał w czwartek portal Times of Israel… » więcej 2024-04-26, godz. 01:10 Dania/ Rząd zapowiedział zwiększenie funduszu pomocy wojskowej dla Ukrainy o 630 mln dolarów W tym roku Dania zwiększy finansowanie funduszu wsparcia militarnego Ukrainy o 630 mln dolarów - poinformował w czwartek duński minister obrony Troels Lund… » więcej 2024-04-26, godz. 01:00 Dolnośląskie/ Zakończyło się utrudnienie na A8 we Wrocławiu Zakończyło się utrudnienie w ruchu na A8, między węzłami Wrocław Stadion a Wrocław Północ w województwie dolnośląskim, gdzie wywrócił się bus… » więcej 2024-04-26, godz. 00:50 USA/ Politico: Waszyngton przygotowuje pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości ok 6 mld dolarów Stany Zjednoczone finalizują jeden z największych pakietów pomocy wojskowej dla Ukrainy i przygotowują się do podpisania kontraktów na dostawy broni i sprzętu… » więcej 2024-04-26, godz. 00:30 Mazowieckie/ Koniec utrudnienia na A2 w m. Tłuste Zakończyło się utrudnienie drogowe na A2, między węzłami Wiskitki a Pruszków, w miejscowości Tłuste w woj. mazowieckim. Miało tam miejsce zderzenie dwóch… » więcej 2024-04-26, godz. 00:10 W. Brytania/ Weszła w życie ustawa o deportacji nielegalnych imigrantów do Rwandy Przyjęta przez brytyjski parlament ustawa umożliwiająca deportację nielegalnych imigrantów do Rwandy uzyskała w czwartek formalną aprobatę króla Karola… » więcej 2024-04-26, godz. 00:00 Izrael/ Amerykańskie wojsko rozpoczęło w Strefie Gazy budowę molo morskiego dla transportów z pomocą humanitarną Pentagon poinformował w czwartek, że wojsko amerykańskie rozpoczęło budowę molo morskiego na wybrzeżu Strefy Gazy, które umożliwi dostarczanie drogą… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »