Radio Opole » Kraj i świat
2021-07-28, 20:00 Autor: PAP

FINA/ Pokaz filmu "Powstanie Warszawskie" w reż. Jana Komasy - 1 sierpnia

Filmoteka Narodowa-Instytut Audiowizualny (FINA) przygotował 1 sierpnia, w 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, plenerowy pokaz filmu "Powstanie Warszawskie" w reżyserii Jana Komasy. Projekcja odbędzie się na dziedzińcu FINA w Warszawie.

Jak wyjaśniono, film został zmontowany na podstawie autentycznych kronik filmowych z sierpnia 1944 r. pochodzących z zasobów FINA. "Posiłkując się nowoczesną technologią koloryzacji i rekonstrukcji materiałów audiowizualnych oraz zapraszając do współpracy grupę znamienitych twórców, jego autorzy zrealizowali projekt, który nie ma odpowiednika w skali światowej" - czytamy na stronie FINA.


"Opowiada historię Powstania Warszawskiego z 1944 r. oczami dwóch młodych braci, realizatorów Powstańczych Kronik Filmowych, wykonujących rozkazy dla Biura Informacji i Propagandy Armii Krajowej. Bohaterowie są bezpośrednimi świadkami walki powstańczej i marzą o sfilmowaniu +prawdziwej+ wojny. Początkowo jednak dokumentują życie cywilne powstańczej stolicy. Takich materiałów oczekuje od nich ich dowódca, dając im zadanie przygotowania kroniki, która ma być wyświetlona w kinie +Palladium+" - napisano w opisie filmu.


Jak zaznaczono, "poszukując odpowiednich ujęć, wchodzą coraz bardziej w samo Powstanie". "I w końcu udaje im się dołączyć do jednego z oddziałów, z którym idą na akcję. Bracia mogą wreszcie nakręcić +prawdziwą+ wojnę, tyle, że ta okazuje się potworna. Bohaterowie orientują się, że przyszło im uczestniczyć w czymś przekraczającym ich najśmielsze wyobrażenia – świat, w którym się znaleźli, to świat po apokalipsie" - czytamy o akcji.


Podkreślono, że bohaterowie "uświadamiają sobie, że ich rolą jest udokumentowanie tej apokalipsy i ocalenie za wszelka cenę taśmy z materiałem".


Jak wyjaśniono, przy realizacji filmu wykorzystano 6 godzin oryginalnych kronik z Powstania Warszawskiego. Potrzeba było: "7 miesięcy pracy; zespół konsultantów ds. militariów, ubioru, architektury, również urbanistów, varsavianistów i historyków; 1 tys. godzin konsultacji kolorystycznych; 1 tys. 200 ujęć; 1 tys. 440 godzin koloryzacji i rekonstrukcji; 112 tys. wybranych klatek; 648 tys. minut rekonstrukcji; 22 mln 971 tys. 520 megabajtów danych".


"Efektem jest 85 minut odbudowanego, pokolorowanego, ściskającego za gardło filmu, który ukazuje Powstanie Warszawskie z niespotykanym dotąd realizmem" - czytamy na stronie FINA.


Film "Powstanie Warszawskie" wyprodukowało Muzeum Powstania Warszawskiego.


Autorem pomysłu na fabułę był Jan Komasa. Scenariusz stworzyli Joanna Pawluśkiewicz, Jan Ołdakowski i Piotr C. Śliwowski. Na potrzeby współczesnej produkcji dialogi napisali Joanna Pawluśkiewicz i Michał Sufin.


W realizację zaangażowani zostali aktorzy: Maciej Nawrocki, Michał Żurawski oraz Mirosław Zbrojewicz, którzy użyczyli swych głosów głównym bohaterom filmu.


Specjalną stronę poświęconą filmowi znajduje się pod adresem: http://powstaniewarszawskiefilm.pl/.


Projekcja rozpocznie się 1 sierpnia o godz. 21 na dziedzińcu FINA (ul. Wałbrzyska 3/5). Wstęp jest bezpłatny. W razie deszczu pokaz zostanie przeniesiony do sali kinowej Ziemia Obiecana w FINA.(PAP)


autor: Grzegorz Janikowski


gj/ pat/


Kraj i świat

2021-09-24, godz. 09:10 Premier złożył kwiaty na grobie matki Norwida w 200. rocznicę urodzin poety Z okazji 200. rocznicy urodzin Cypriana Kamila Norwida premier Mateusz Morawiecki złożył kwiaty pod tablicą upamiętniającą chrzest poety w kościele w Dąbrówce… » więcej 2021-09-24, godz. 09:10 Czarzasty: zmiana konstytucji jest bardzo ryzykownym problemem Zmiana konstytucji jest bardzo ryzykownym problemem; nie można z PiS-em zmieniać ustawy zasadniczej, bo zacznie się od zmiany w jednym zdaniu, a skończy na… » więcej 2021-09-24, godz. 09:00 Prodigy Technovations przedstawia pierwszy na świecie działający i sprawdzony analizator protokołów UFS4.0 M-PHYSM… LONDYN i MONACHIUM, 23 września 2021 r. /PRNewswire/ -- Prodigy Technovations Pvt. Ltd, spółka z siedzibą w Bangalore, przedstawia analizator protokołów… » więcej 2021-09-24, godz. 09:00 Łódzkie/ Ostrzeżenie przed silnym wiatrem Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozują w piątek silny wiatru na terenie województwa łódzkiego. Najsilniejsze porywy zanotowano w… » więcej 2021-09-24, godz. 08:40 Prodigy Technovations przedstawia pierwszy na świecie działający i sprawdzony analizator protokołów UFS4.0 M-PHYSM… LONDYN i MONACHIUM, 23 września 2021 r. /PRNewswire/ -- Prodigy Technovations Pvt. Ltd, spółka z siedzibą w Bangalore, przedstawia analizator protokołów… » więcej 2021-09-24, godz. 08:40 Czy Polacy myślą o jutrze? (MediaRoom) Startuje ogólnopolska kampania edukacyjna na temat Celów Zrównoważonego Rozwoju - Dobre Cele. Ma pokazać konsumentom, jak codziennymi działaniami mogą zadbać… » więcej 2021-09-24, godz. 08:40 Copa Sudamericana – wygrane brazylijskich klubów w pierwszych meczach 1/2 finału Kluby z Brazylii - Athletico Paranaense Kurytyba i Bragantino Braganca Paulista - wygrały pierwsze mecze półfinałowe piłkarskich rozgrywek Copa Sudamericana… » więcej 2021-09-24, godz. 08:30 USA/ CDC: trzecia dawka szczepionki przeciw Covid-19 dla osób starszych i chorych Panel doradczy amerykańskich Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) zarekomendował w czwartek podawanie dawki przypominającej szczepionki przeciw Covid-19… » więcej 2021-09-24, godz. 08:20 Jan P. Matuszyński: sprawa Przemyka ma wiele kafkowskich punktów zaczepienia (wywiad) Sprawa Grzegorza Przemyka ma wiele kafkowskich punktów zaczepienia - mówi PAP Jan P. Matuszyński, reżyser 'Żeby nie było śladów'. Film na podstawie reportażu… » więcej 2021-09-24, godz. 08:20 IMGW ostrzega przed silnym wiatrem i gwałtownymi wzrostami stanów wód W 11 województwach możliwe silne i porywiste wiatry - informuje w piątek IMiGW, który wydał w tej sprawie ostrzeżenie 1 i 2 stopnia. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »