Radio Opole » Kraj i świat
2021-07-27, 17:30 Autor: PAP

Gigantyczny przetarg ZTM to nowa wizja przyszłości transportu publicznego (MediaRoom)

Zarząd Transportu Metropolitarnego (ZTM) w Katowicach, największego organizatora transportu publicznego w Polsce, ogłasza przetarg na obsługę sieci komunikacyjnej na kolejne osiem lat. ZTM promuje przy tym koncepcję bezpiecznego, spójnego i ekologicznego transportu publicznego dla całej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. To największy przetarg w historii ZTM i jeden z największych w kraju, jeśli chodzi o branżę transportową. Postępowanie obejmie aż 56 gmin. Organizator zaprasza do składania ofert.

Przedmiotem przetargu ZTM jest ponad 300 nowoczesnych autobusów, które zgodnie z założeniami projektu mają podnieść bezpieczeństwo i komfort podróżowania pasażerów. Wśród wymagań stawianych operatorom wymienia się m.in. udogodnienia dla seniorów, a także osób z niepełnosprawnościami poprzez zamieszczenie informacji w alfabecie Braille’a na przyciskach, obowiązkowy montaż ramp dla wózków inwalidzkich czy obecność jednobrzmiących zapowiedzi głosowych, które są niezwykle istotne dla osób niewidomych.


Jak podkreśla dyrektor ZTM Małgorzata Gutowska, ze względu na skalę przetarg pomoże wyznaczyć nowe standardy dla innych organizatorów transportu publicznego w Polsce. Zarządowi Transportu Metropolitalnego przyświeca misja tworzenia przyjaznych, bezpiecznych oraz ekologicznych miast.


„Ujednolicamy system transportu miejskiego. Podobnie, jak w Nowym Jorku, gdzie wszystkie taksówki są żółte, wszystkie autobusy na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii też będą żółte. Stawiamy na spójność, bezpieczeństwo, komfort, a za sprawą zmiany w systemie rozliczeń z partnerami również na większą elastyczność” - twierdzi Gutowska.


W przetargu uwagę zwraca zaplanowane ewolucyjne wdrażanie zmian. Wraz z upływem czasu oczekiwania względem przewoźników będą coraz wyższe. Oznacza to, że jakość świadczonych przez ZTM usług będzie systematycznie rosnąć. Dobrze to obrazują m.in. zapisy dotyczące taboru. Średnia wieku autobusów na drogach unijnej wspólnoty wynosi niemal 12 lat. Najstarsze autobusy można znaleźć w Grecji (19,9 roku), a najnowsze w Austrii (4,8 roku). Średnia wieku miejskich autobusów w Polsce wynosi ponad 15 lat. Dzięki przetargowi autobusy ZTM stopniowo będą coraz młodsze. W ramach zaplanowanej ewolucji od 2022 r. pasażerowie będą korzystać z pojazdów, które mają maksymalnie 12 lat, a następnie od 2024 r. i 2026 r. dopuszczalne pojazdy będą nie starsze niż kolejno 10 i 8 lat. Ponadto sprecyzowano także średni wiek wszystkich pojazdów. Ten od 2022 r. nie może przekroczyć 8 lat.


Wzrost wykorzystania nowoczesnego transportu publicznego w dużych aglomeracjach wydaje się nieunikniony. Podyktowane ekologią i bezpieczeństwem mieszkańców stopniowe ograniczanie ruchu aut osobowych w centrach miast zachęca do przesiadki m.in. na tramwaje, trolejbusy oraz autobusy.


Dlatego przetarg poprzedziły konsultacje z ekspertami w zakresie transportu oraz przedstawicielami miast i gmin wchodzących w skład Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.


„Zostawcie samochody. Proponujemy nowoczesny, komfortowy, bezpieczny transport publiczny. Seniorzy, osoby z niepełnosprawnościami, matki z wózkami - założenia naszego nowego projektu obejmują wszystkie te grupy pasażerów. Pod względem jakości transportu publicznego robimy duży skok” - przekonuje dyrektor ZTM.


Treść przetargu ZTM na obsługę sieci komunikacyjnej na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii została opublikowana na stronie organizatora transportu: https://bip.metropoliaztm.pl, a także w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.


Zarząd Transportu Metropolitalnego jest jednostką budżetową Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii i największym organizatorem transportu zbiorowego w Polsce. Działa na obszarze 56 miast i gmin, obsługując prawie 7 tys. przystanków, 1500 pojazdów (autobusów, tramwajów i trolejbusów) na sieci komunikacji miejskiej składającej się z ok. 450 linii.


Źródło informacji: PAP MediaRoom


UWAGA: Za materiał opublikowany przez redakcję PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”.


Kraj i świat

2024-04-26, godz. 11:40 Sejm przyjął uchwałę ws. uczczenia 20. rocznicy członkostwa Polski w UE Sejm przyjął w piątek uchwałę ws. uczczenia 20. rocznicy członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Izba wyraża w niej wdzięczność wszystkim obywatelom… » więcej 2024-04-26, godz. 11:40 Paryż - organizatorzy przejmują ogień olimpijski, w sobotę wyruszy do Francji W piątkowy wieczór w Atenach organizatorzy paryskich igrzysk przejmą wzniecony 16 kwietnia w starożytnej Olimpii olimpijski ogień. W sobotę na statku wyruszy… » więcej 2024-04-26, godz. 11:40 Platforma Temu członkiem Anti-Phishing Working Group w ramach walki z oszustwami internetowymi (MediaRoom) BOSTON, 26 kwietnia 2024 r. /PRNewswire/ -- Temu, platforma e-handlu znana z wysokiej jakości produktów w przystępnej cenie, została członkiem Anti-Phishing… » więcej 2024-04-26, godz. 11:30 Domański: obligatoryjny KSeF dla dużych firm od 1 lutego 2026 r. (opis) Zdecydowaliśmy się na dwa terminy wprowadzenia w życie Krajowego Systemu e-Faktur; dla firm o obrotach ponad 200 mln zł KSeF stanie się obowiązkowy od 1… » więcej 2024-04-26, godz. 11:30 Sejm uchwalił nowelizację ustawy dotyczącą dodatków dla zawodowych rodzin zastępczych Tysiąc zł brutto od 1 lipca 2024 r. mają wynieść dodatki do miesięcznych wynagrodzeń dla zawodowych rodzin zastępczych oraz osób prowadzących rodzinne… » więcej 2024-04-26, godz. 11:30 Joński: Bielan musi odpowiedzieć, czy był pomysłodawcą wyborów korespondencyjnych (wideo) Europoseł PiS Adam Bielan będzie musiał odpowiedzieć przed komisją, czy rzeczywiście to on był pomysłodawcą przeprowadzenia wyborów w 2020 r. w trybie… » więcej 2024-04-26, godz. 11:30 Sejm nie zgodził się na odrzucenie w pierwszym czytaniu projektów reformujących TK Sejm nie zgodził się w piątek na odrzucenie w pierwszym czytaniu projektów reformujących TK, o co wnioskowały PiS i Konfederacja. Projektami zajmie się… » więcej 2024-04-26, godz. 11:30 Węgry/ Morawiecki: gdyby nie Orban, bylibyśmy w środku chaosu migracyjnego Gdyby nie decyzja podjęta przez premiera Węgier Viktora Orbana w czasie kryzysu migracyjnego w 2016 roku, bylibyśmy dziś w Europie w środku chaosu związanego… » więcej 2024-04-26, godz. 11:30 Prawo.pl: przepisy dotyczące rejestracji pojazdów sprawiają kłopoty właścicielom aut (MediaRoom) Potencjalnie - zgodnie z przepisami - może dojść do sytuacji, że ten sam pojazd może być zbywany regularnie i nie zostać w praktyce nigdy zarejestrowany… » więcej 2024-04-26, godz. 11:20 Koszalin/ Sprawa dwóch dyżurnych ruchu kolejowego nadal w prokuraturze; interweniował Prokurator Generalny Sprawą dwóch dyżurnych ruchu ze stacji Koszalin i Nosówko podejrzanych o sprowadzenie bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu kolejowym nadal… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »