Radio Opole » Kraj i świat
2021-07-27, 17:20 Autor: PAP

Ziobro: Fundusz Sprawiedliwości pomógł już stu kilkudziesięciu szpitalom (opis)

Fundusz Sprawiedliwości pomógł już stu kilkudziesięciu szpitalom i w ramach swoich środków przeznaczył kwotę ponad 50 mln zł na rozmaite urządzenia - mówił we wtorek w otwockim szpitalu minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Podkreślał, że zamysł powstania Funduszu był taki, by zło przekuwać w dobro.

We wtorek w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym im. prof. Adama Grucy w Otwocku odbyło się uroczyste oddanie do użytku specjalistycznego sprzętu medycznego zakupionego dzięki Funduszowi Sprawiedliwości.


W wydarzeniu wzięli udział minister sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro wraz z wiceministrem Marcinem Romanowskim, a także dyrektor szpitala prof. Jarosław Czubak - Konsultant Krajowy w dziedzinie Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu i prof. Wojciech Zgliczyński – dyrektor Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego i przewodniczący rady społecznej szpitala oraz pracownicy medyczni szpitala.


Zbigniew Ziobro dziękował całemu personelowi medycznemu otwockiego szpitala za ich pracę na rzecz pacjentów. "Wy czynicie dobro, bo te urządzenia byłby niczym, gdyby nie wasze kompetencje i umiejętności" - zwrócił się do pracowników szpitala.


"Cieszę się, że zakup nowoczesnego urządzenia to potwierdzenie, że Fundusz Sprawiedliwości przyczynia się do czynienia dobra. Taki był zamysł jego powstania – by zło przekuwać w dobro" - mówił w otwockiej klinice minister sprawiedliwości. Wskazywał, że środki pochodzące od skazanych za przestępstwa przekazywane są dzięki Funduszowi m.in. do szpitali.


"Fundusz w skali kraju pomógł już stu kilkudziesięciu szpitalom i przeznaczył w ramach swoich środków kwotę ponad 50 mln zł na rozmaite urządzenia" - podkreślił minister.


"Dzięki takim środkom Fundusz Sprawiedliwości może realizować swą misję, czyli wspierać osoby pokrzywdzone przestępstwem" - mówił wiceminister Marcin Romanowski. "Dlatego dofinansowujemy także jednostki ochotniczej straży pożarnej, które często są pierwsze na miejscu wypadków, katastrof, będących nierzadko wynikiem przestępstwa" – zaznaczył.


Prof. Jarosław Czubak wyjaśnił, że dotacja z ministerstwa sprawiedliwości umożliwiła placówce uruchomienie pracowni niskoemisyjnej radiografii. "To ważne tym bardziej, że w czasie wakacji przybywa pacjentów wymagających pilnej pomocy" - powiedział profesor. Dodał przy tym, że nowe urządzenie jest wyjątkowe. "Niewiele takich pracuje na świecie" - zauważył.


"O skali naszych potrzeb niech świadczą zaś liczby – miesięcznie wykonujemy tu 12-14 tys. radiogramów. Mamy nadzieję, że ten sprzęt będzie nam służyć przez wiele lat" – dodał.


"To najlepszy szpital ortopedyczny w Polsce, modelowa jednostka kształcąca ortopedów w naszym kraju. W dobrych warto inwestować" - powiedział prof. Wojciech Zgliczyński.


Dzięki prawie 5 mln zł dotacji z Funduszu Sprawiedliwości Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny im. prof. Adama Grucy w Otwocku zakupił m.in. innowacyjny system diagnostyki obrazowej, który – dzięki wielokrotnie mniejszej dawce promieniowania - jest bezpieczniejszy dla pacjentów niż tradycyjne zdjęcia rentgenowskie.


Przekazanie przez Fundusz Sprawiedliwości od 2019 roku niemal 5 mln złotych na wyposażenie Zakładu Diagnostyki Obrazowej szpitala w Otwocku, umożliwia sprawniejsze i bezpieczniejsze badanie m.in. kręgosłupa pacjentów poszkodowanych w wyniku przestępstw. Sprzęt cyfrowy EOS emituje minimalną dawkę promieniowania, a jego pomiary są niezwykle dokładne.


Dzięki wsparciu z Funduszu w otwockiej klinice powstał także pierwszy na Mazowszu oddział replantacyjno-rekonstrukcyjny. Przekazane środki pomogły w zakupie sprzętu, w tym nowoczesnego mikroskopu chirurgicznego, który pozwala na replantację i rekonstrukcję rąk, czy palców. Od tego czasu w klinice przeprowadzono już 79 operacji przyszycia rąk i palców.


Fundusz Sprawiedliwości gromadzi środki zasądzone od sprawców przestępstw. Jego dotacje są wykorzystywane do wspierania pokrzywdzonych, którzy odnieśli obrażenia m.in. w wypadkach drogowych będących wynikiem przestępstwa. Fundusz Sprawiedliwości w latach 2019-2020 wyposażył w specjalistyczny sprzęt medyczny już ponad 140 szpitali w całej Polsce. Udało się zakupić m.in. respiratory, aparaty EKG, RTG, USG, systemy diagnostyki obrazowej. Przeznaczono na ten cel prawie 51 mln zł.(PAP)


Autor: Daria Kania


dka/ jann/


Kraj i świat

2021-09-23, godz. 19:30 Sekretarz Energii USA: transformacja to szansa, atom jedną z opcji Transformacja energetyczna powinna być postrzegana jako szansa, Stany Zjednoczone będą wspierać inne państwa na różne sposoby na ich ścieżkach transformacji… » więcej 2021-09-23, godz. 19:30 Mazowieckie/ Dwa skutery elektryczne do szybkich interwencji w płockiej Straży Miejskiej Straż Miejska w Płocku będzie korzystała z dwóch elektrycznych skuterów, które funkcjonariuszom przekazał tamtejszy Urząd Miasta. Ekologiczne pojazdy… » więcej 2021-09-23, godz. 19:20 Poznań/ Przekazano klucze do mieszkań pierwszym lokatorom budynków przy ul. Cegłowskiej Prezydent Poznania przekazał w czwartek klucze do mieszkań pierwszym lokatorom budynków przy ul. Cegłowskiej. W ramach drugiego etapu programu 'Najem z dojściem… » więcej 2021-09-23, godz. 19:20 Nikaragua/ Aresztowano jednego z czołowych działaczy opozycji Z nakazu dyktatora Nikaragui Daniela Ortegi aresztowany został w tym tygodniu 37. z kolei spośród czołowych działaczy opozycji Irving Larios, inicjator „pokojowego… » więcej 2021-09-23, godz. 19:10 MKDNiS: W Dusznikach-Zdroju powstaje ósmy ośrodek przygotowań olimpijskich (komunikat, korekta) W Dusznikach-Zdroju powstaje ósmy ośrodek przygotowań olimpijskich Pierwszy w Polsce tor bobslejowy, kryta pływalnia o wymiarach olimpijskich, tunel śnieżny… » więcej 2021-09-23, godz. 19:00 Szefowie MSZ Polski i Iraku o bezpieczeństwie i współpracy dwustronnej Kwestie bilateralne oraz bezpieczeństwo w regionie były głównymi tematami rozmowy szefa MSZ Zbigniewa Raua z ministrem spraw zagranicznych Iraku Fuadem Husseinem… » więcej 2021-09-23, godz. 19:00 USA/ Boeing będzie produkował nowy typ bojowych dronów w Australii Koncern lotniczy Boeing ogłosił plany produkcji w Australii nowego typu drona dla celów wojskowych. Siedzibą fabryki będzie miasto Toowoomba w stanie Queensland… » więcej 2021-09-23, godz. 19:00 Przesłuchania konkursowe festiwalu muzyki cerkiewnej w Białymstoku Koncert sześciu chórów i zespołów wokalnych z Polski, Łotwy, Rumunii i Ukrainy rozpoczął w czwartek trzydniowe przesłuchania konkursowe uczestników Międzynarodowego… » więcej 2021-09-23, godz. 19:00 Eksperci apelują o jednoczesne szczepienie przeciwko grypie i COVID-19 Nie sposób odróżnić grypy od COVID-19 bez wykonania badań laboratoryjnych. Koinfekcja może wiązać się z ryzykiem bardzo ciężkiego przebiegu zakażenia… » więcej 2021-09-23, godz. 19:00 Portugalka, Polka i Węgier zwycięzcami 13. Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Spisaka Joana Soares z Portugalii zwyciężyła w kategorii oboju, Agata Piątek z Polski - klarnetu, a Benjámin Dolfin z Węgier - fagotu podczas 13. Międzynarodowego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »