Radio Opole » Kraj i świat
2021-07-27, 17:00 Autor: PAP

Szwajcaria/ Prokuratura przerwała śledztwo ws. prania rosyjskich pieniędzy

Szwajcarscy prokuratorzy federalni przerwali prowadzone od dziesięciu lat śledztwo ws. prania rosyjskich pieniędzy i skandalu korupcyjnego związanego ze śmiercią rosyjskiego prawnika Siergieja Magnickiego - poinformowało we wtorek Biuro Prokuratora Generalnego Szwajcarii (OAG).

"Na podstawie rozległego dochodzenia OAG może teraz potwierdzić, że w śledztwie nie wykryto żadnych dowodów, które uzasadniałyby wniesione przeciw komukolwiek w Szwajcarii zarzuty" - głosi komunikat prokuratury federalnej.


Dochodzenie miało ustalić, czy rosyjscy wysokiej rangi urzędnicy oszukali władze podatkowe i prali pieniądze w Szwajcarii, Rosji i wielu innych krajach. Do defraudacji miało dojść w 2007 roku.


Skargę do szwajcarskiej prokuratury wniósł amerykański inwestor William F. Browder, którego firma Hermitage Capital była kiedyś największym funduszem inwestycyjnym w Rosji. Magnicki był prawnikiem Browdera.


Amerykański inwestor wszczął w pewnym momencie kampanię mającą ujawnić korupcję rosyjskich polityków i urzędników, których wini za śmierć Magnickiego.


OAG podkreśla w komunikacie, że okoliczności śmierci Magnickiego nie były przedmiotem śledztwa.


Reuters zwraca uwagę, że decyzja o przerwaniu śledztwa przez OAG zapadła w okresie, w którym było ono bardzo krytykowane przez media, zarzucające prokuraturze federalnej brak obiektywizmu. Jeden z byłych szwajcarskich urzędników zaangażowanych w to dochodzenie został skazany za przyjmowanie prezentów od rosyjskich prokuratorów.


Siergiej Magnicki blisko rok spędził w więzieniu na Butyrkach w Moskwie. Był tam torturowany, a w listopadzie 2009 roku zmarł w szpitalu więziennym, gdy odmówiono mu właściwego leczenia.


Aresztowano go pod zarzutem oszustw podatkowych w ramach śledztwa przeciwko firmie Browdera, gdy podczas przesłuchania wymienił urzędników MSW zamieszanych w przejęcia spółek.


Browderowi, który piętnował korupcję w dużych firmach rosyjskich, w 2005 roku zakazano wjazdu do Rosji, powołując się na względy bezpieczeństwa narodowego.


Założone przez niego rosyjskie firmy holdingowe zostały przejęte przez grupę funkcjonariuszy milicji i służb bezpieczeństwa, którzy otrzymali następnie oparte na oszustwach zwroty podatkowe w łącznej wysokości 230 mln dol. (PAP)


fit/ kib/


arch.


Kraj i świat

2021-09-22, godz. 19:10 Szczepienie po przechorowaniu COVID-19 - skuteczniejsze wobec wariantu delta, niż bez przechorowania Osoby zaszczepione szczepionką mRNA przeciwko COVID-19, które wcześniej przebyły tę chorobę, silniej neutralizują wariant delta wirusa SARS-CoV-2 w porównaniu… » więcej 2021-09-22, godz. 19:10 KRRiT przyjęła uchwałę w sprawie przyznawania koncesji podmiotom spoza EOG (krótka) Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przyjęła w środę, przed głosowanie w sprawie koncesji dla TVN, uchwałę 'w sprawie podjęcia działań mających na celu… » więcej 2021-09-22, godz. 19:00 Hiszpania/ W czasie pandemii liczba samobójstw wśród młodzieży większa o 250 proc. Podczas pandemii Covid-19 liczba samobójstw oraz prób odebrania sobie życia przez młodych Hiszpanów zwiększyła się o 250 proc. - wynika ze statystyk krajowych… » więcej 2021-09-22, godz. 18:50 Śląskie/ Rybnik przypomina: 100 dni na wymianę najstarszych kotłów węglowych Na wymianę najstarszych kotłów węglowych zgodnie z uchwałą antysmogową woj. śląskiego pozostało w regionie 100 dni - przypomniał w środę samorząd… » więcej 2021-09-22, godz. 18:50 W. Brytania/ Organizatorzy Londyńskiego Tygodnia Mody apelują o ograniczenie produkcji ubrań Organizatorzy Londyńskiego Tygodnia Mody przestrzegli wytwórców ubrań, że z uwagi na troskę o środowisko naturalne czas zmniejszyć produkcję i sprzedaż… » więcej 2021-09-22, godz. 18:40 ONZ/ Prezydent Andrzej Duda spotkał się z prezydentem Czarnogóry Milo Djukanovićem Prezydent RP Andrzej Duda spotkał się w środę w Nowym Jorku z prezydentem Czarnogóry Milo Djukanovićem, z którym dyskutował o rozszerzeniu Unii Europejskiej… » więcej 2021-09-22, godz. 18:40 21-latek z Leżajska przeszedł operację w szpitalu Rydygiera w Krakowie 21-letni rowerzysta, który w poniedziałek w Leżajsku stracił rękę, przebywa w szpitalu Rydygiera w Krakowie, gdzie przeszedł już kilkugodzinną operację… » więcej 2021-09-22, godz. 18:40 Biały Dom: prezydenci Biden i Macron uzgodnili powrót ambasadora Francji do USA (krótka) Prezydent USA Joe Biden uzgodnił z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, że francuski ambasador wróci do Waszyngtonu w przyszłym tygodniu - poinformował… » więcej 2021-09-22, godz. 18:30 "Rinaldo" zainauguruje Festiwal Barokowy w Warszawie Premierą opery 'Rinaldo' Georga Friedricha Haendla Polska Opera Królewska rozpocznie 25 i 26 września Festiwal Barokowy. Festiwal potrwa do 23 październik… » więcej 2021-09-22, godz. 18:20 Turniej WTA w Ostrawie - Świątek awansowała do ćwierćfinału Rozstawiona z numerem pierwszym Iga Świątek awansowała do ćwierćfinału turnieju WTA w Ostrawie. W środę polska tenisistka pokonała reprezentującą Kazachstan… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »