Radio Opole » Kraj i świat
2021-07-27, 16:00 Autor: PAP

Komisja kultury przyjęła z poprawkami projekt zmian w ustawie o radiofonii i telewizji (krótka15)

Sejmowa komisja kultury i środków przekazu przyjęła we wtorek z poprawkami projekt zmian w ustawie o radiofonii i telewizji autorstwa posłów PiS. Za projektem opowiedziało się 16 posłów, 12 było przeciw, 1 osoba wstrzymała się od głosu.

Komisja kultury i środków przekazu przed godz. 16 zakończyła posiedzenie, podczas którego zajmowała się projektem posłów PiS zmian w ustawie o radiofonii i telewizji.


W głosowaniu wzięło udział 29 posłów. Za projektem nowelizacji ustawy z poprawkami opowiedziało się 16 posłów, 12 było przeciw, 1 osoba wstrzymała się od głosu.


Sprawozdawcą sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu został jej szef Piotr Babinetz (PiS).


Przed głosowaniem nad projektem zmian w ustawie medialnej wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska (KO) podkreśliła, że "wiele lat jest w komisji kultury, widziała procedowanie wielu ustaw, ale takiego bałaganu i chaosu na komisji nie widziała".


"Nie tylko, że posłowie, którzy przygotowali tę ustawę gubili się w zapisach i nie mają jasności poza tym, że chcą skasować TVN. Nie mieliśmy szansy na normalne procedowanie poprawek, bo w takim bałaganie się nie da" - oświadczyła Kidawa-Błońska.


"Ta ustawa kiedyś będzie w historii podawana jako przykład złej ustawy, niszczącej system wolności mediów w naszym kraju. Bardzo mi jest przykro, że to się dzisiaj dzieje w polskim Sejmie. Oczywiście będziemy przeciwko temu, bo żaden poseł, dla którego wolności obywatelskie i wolność słowa ma znaczenie nie będzie za tą ustawą głosował" - podkreśliła posłanka KO.


Projekt złożony przez posłów PiS przewiduje, że "koncesja na rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych może być udzielona osobie zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego, pod warunkiem, że taka osoba zagraniczna nie jest zależna od osoby zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie niebędącym państwem członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego".


W debacie publicznej często padają oceny, że projekt jest skierowany przeciwko stacji TVN, która obecnie jest w trakcie rozmów z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji w sprawie przedłużenia koncesji. Właścicielem TVN jest amerykański koncern Discovery, ale zarządza stacją za pośrednictwem spółki Polish Television Holding BV, zarejestrowanej w Holandii.


Projektem Sejm ma się zająć 11 sierpnia. (PAP)


autor: Katarzyna Krzykowska


ksi/ rud/ par/


Kraj i świat

2021-09-20, godz. 11:20 Premier: na skutek hipotermii zmarły co najmniej trzy osoby, które przekroczyły polską granicę (krótka) Na skutek hipotermii, wycieńczenia zmarły co najmniej trzy osoby, które przekroczyły polską granicę z Białorusią; staramy pomagać się wszystkim, którzy… » więcej 2021-09-20, godz. 11:20 Letnia GP w skokach - Juroszek i Wąsek w składzie na zawody w Hinzenbach Kacper Juroszek, Paweł Wąsek, Kamil Stoch, Piotr Żyła, Dawid Kubacki, Andrzej Stękała znaleźli się w składzie reprezentacji Polski na zawody Letniej Grand… » więcej 2021-09-20, godz. 11:20 Rzeczkowska: do wygaszenia systemu viaTOLL zostało 10 dni System viaTOLL będzie działać wyłącznie do 30 września br. Od 1 października zostanie wyłączony, a jedynym systemem umożliwiającym opłacanie przejazdów… » więcej 2021-09-20, godz. 11:20 MKiŚ: nowy Główny Inspektor Ochrony Środowiska (komunikat) - Ministerstwo Klimatu i Środowiska informuje: Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki na wniosek ministra klimatu i środowiska Michała Kurtyki powierzył… » więcej 2021-09-20, godz. 11:20 Premier: mamy do czynienia z akcją wyreżyserowaną w Mińsku i Moskwie (krótka2) Jesteśmy pewni, że osoby z terytorium Białorusi są przewożone do placówek straży granicznej białoruskiej, tam są one instruowane i stamtąd przewożone… » więcej 2021-09-20, godz. 11:10 MKiŚ: Michał Mistrzak p.o. Głównego Inspektora Ochrony Środowiska Premier Mateusz Morawiecki, na wniosek szefa resortu klimatu i środowiska Michała Kurtyki, powierzył Michałowi Mistrzakowi pełnienie obowiązków Głównego… » więcej 2021-09-20, godz. 11:10 Lubelskie/ Policjanci uratowali małego kotka przed lisami Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Białej Podlaskiej znaleźli w Koroszczynie (pow. bialski) przemoczonego małego kotka, który schował się w zaroślach… » więcej 2021-09-20, godz. 11:10 MZ: ostatniej doby wykonano ponad 22,3 tys. testów, wykryto 363 zakażenia koronawirusem Ostatniej doby wykonano ponad 22,3 tys. testów na obecność SARS-CoV-2, w tym ponad 14,7 tys. antygenowych - podało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia. Wykryto… » więcej 2021-09-20, godz. 11:10 Holandia/ Eksplozja ładunku wybuchowego w Amsterdamie uszkodziła kilka domów W poniedziałek nad ranem eksplodował ładunek wybuchowy w północnej części stolicy Holandii. Jak informuje policja, była to próba okradzenia bankomatu… » więcej 2021-09-20, godz. 11:00 El. MŚ siatkarek - pierwszy awans Kolumbii, zagra w turnieju w Polsce i Holandii Siatkarki Kolumbii po raz pierwszy zakwalifikowały się do mistrzostw świata i wystąpią w turnieju w Polsce i Holandii w 2022 roku. W południowoamerykańskich… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »