Radio Opole » Kraj i świat
2021-07-27, 14:20 Autor: PAP

UE wzywa do przywrócenia "stabilności instytucjonalnej" w Tunezji

Unia Europejska zaapelowała we wtorek o jak najszybsze przywrócenie "stabilności instytucjonalnej", a w szczególności o wznowienie działalności parlamentu. Oświadczenie w imieniu UE wydał szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

"Unia Europejska z największą uwagą śledzi wydarzenia w Tunezji. Demokratyczne korzenie kraju, poszanowanie praworządności, konstytucja i ramy prawne muszą być zachowane, przy jednoczesnym poszanowaniu woli i aspiracji narodu tunezyjskiego. Dlatego apelujemy o jak najszybsze przywrócenie stabilności instytucjonalnej, a w szczególności o wznowienie działalności parlamentarnej, poszanowanie praw podstawowych i powstrzymanie się od wszelkich form przemocy" - czytamy w oświadczeniu Borrella.


"Będziemy nadal uważnie śledzić rozwój sytuacji, przypominając jednocześnie o znacznym wsparciu Unii Europejskiej i jej państw członkowskich dla Tunezji w kontekście poważnej pandemii i kryzysu gospodarczego. Priorytetem jest zachowanie demokracji i stabilności kraju" - dodał wysoki przedstawiciel UE.


Prezydent Tunezji Kais Saied zdymisjonował w niedzielę rząd premiera Hiczema Meczicziego i zawiesił parlament. To reakcja na protesty w wielu miastach, w których demonstrowano przeciwko politycznym elitom. Przeciwnicy szefa państwa oskarżyli go o zamach stanu.


Saied ogłosił, że przejmuje władzę wykonawczą w kraju i wyznaczy nowego premiera. "Konstytucja nie pozwala na rozwiązanie parlamentu, ale pozwala na zamrożenie jego działalności" - oświadczył prezydent i mówił o "nadchodzącym zagrożeniu", mając na myśli szczyt epidemii koronawirusa i związany z tym głęboki kryzys gospodarczy.


Niedzielne protesty zostały zwołane przez aktywistów w mediach społecznościowych, ale nie były poparte przez żadną z dużych partii politycznych. Większość demonstrantów swój gniew kierowała w stronę umiarkowanej islamistycznej Partii Odrodzenia (Hizb an-Nahda), największego ugrupowania w parlamencie.


Tunezyjczycy w 2011 roku podczas tzw. arabskiej wiosny obalili autokratyczne władze, wprowadzając w kraju system demokratyczny, który nie przyniósł jednak dobrobytu gospodarczego. Lata paraliżu politycznego, korupcji, podupadających służb państwowych i rosnącego bezrobocia zniechęciły Tunezyjczyków do panującego systemu politycznego, a pandemia koronawirusa pogłębiła społeczne niezadowolenie.


Z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP)


asc/ akl/


Kraj i świat

2021-09-23, godz. 19:10 MKDNiS: W Dusznikach-Zdroju powstaje ósmy ośrodek przygotowań olimpijskich (komunikat, korekta) W Dusznikach-Zdroju powstaje ósmy ośrodek przygotowań olimpijskich Pierwszy w Polsce tor bobslejowy, kryta pływalnia o wymiarach olimpijskich, tunel śnieżny… » więcej 2021-09-23, godz. 19:00 Szefowie MSZ Polski i Iraku o bezpieczeństwie i współpracy dwustronnej Kwestie bilateralne oraz bezpieczeństwo w regionie były głównymi tematami rozmowy szefa MSZ Zbigniewa Raua z ministrem spraw zagranicznych Iraku Fuadem Husseinem… » więcej 2021-09-23, godz. 19:00 USA/ Boeing będzie produkował nowy typ bojowych dronów w Australii Koncern lotniczy Boeing ogłosił plany produkcji w Australii nowego typu drona dla celów wojskowych. Siedzibą fabryki będzie miasto Toowoomba w stanie Queensland… » więcej 2021-09-23, godz. 19:00 Przesłuchania konkursowe festiwalu muzyki cerkiewnej w Białymstoku Koncert sześciu chórów i zespołów wokalnych z Polski, Łotwy, Rumunii i Ukrainy rozpoczął w czwartek trzydniowe przesłuchania konkursowe uczestników Międzynarodowego… » więcej 2021-09-23, godz. 19:00 Eksperci apelują o jednoczesne szczepienie przeciwko grypie i COVID-19 Nie sposób odróżnić grypy od COVID-19 bez wykonania badań laboratoryjnych. Koinfekcja może wiązać się z ryzykiem bardzo ciężkiego przebiegu zakażenia… » więcej 2021-09-23, godz. 19:00 Portugalka, Polka i Węgier zwycięzcami 13. Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Spisaka Joana Soares z Portugalii zwyciężyła w kategorii oboju, Agata Piątek z Polski - klarnetu, a Benjámin Dolfin z Węgier - fagotu podczas 13. Międzynarodowego… » więcej 2021-09-23, godz. 18:50 Liga niemiecka - kolejny beniaminek na drodze Bayernu (zapowiedź) Zajmujący ostatnie miejsce w tabeli niemieckiej ekstraklasy piłkarskiej beniaminek Greuther Fuerth podejmie broniący tytułu Bayern Monachium w piątkowym meczu… » więcej 2021-09-23, godz. 18:50 46. FPFF/ Rakowicz o "Najmro": historia Zdzisława Najmrodzkiego była tylko pretekstem Historia Zdzisława Najmrodzkiego była tylko pretekstem. Chciałem zrobić kino zanurzone w latach 80., o bardzo wyrazistej formie - mówił Mateusz Rakowicz… » więcej 2021-09-23, godz. 18:40 Sasin dla wPolityce.pl: Wspólna inwestycja KGHM oraz NuScale wpisuje się w strategiczne cele rządu Wspólna inwestycja KGHM oraz NuScale wpisuje się w strategiczne cele rządu - obniżkę kosztów dla gospodarstw domowych, zieloną transformację oraz niezależność… » więcej 2021-09-23, godz. 18:40 Izrael/ Nauczyciele bez certyfikatu covidowego nie będą mogli pracować i otrzymywać pensji Ministerstwo zdrowia Izraela poinstruowało dyrektorów szkół, że nauczycielom bez certyfikatu covidowego od 3 października nie będzie wolno pracować w szkolnych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »