Radio Opole » Kraj i świat
2021-07-27, 14:00 Autor: PAP

Tarnowskie Góry/ Veolia zbuduje system kogeneracyjny zasilany gazem, biomasą i biogazem

Za niespełna dwa lata w należącej do Grupy Veolia ciepłowni w Tarnowskich Górach (Śląskie) powstanie system kogeneracyjny, wykorzystujący do produkcji prądu i ciepła gaz ziemny, biomasę leśną oraz biogaz z miejscowej oczyszczalni ścieków. We wtorek wmurowano kamień węgielny pod tę inwestycję.

"Budowa efektywnego energetycznie systemu wpisuje się w strategię Grupy Veolia term. Zgodnie z nią, do końca 2030 roku wyeliminujemy węgiel we wszystkich systemach, którymi zarządzamy" - zadeklarowała prezes Grupy Veolia term Magdalena Bezulska, wskazując, iż tarnogórski projekt jest pierwszym w takim zakresie w skali Grupy.


W ramach przedsięwzięcia w ciepłowni w Tarnowskich Górach powstanie zespół kogeneracyjny zasilany gazem ziemnym o łącznej mocy 4 megawatów, wraz z kotłownią opalaną paliwem z biomasy leśnej o mocy 12 megawatów. Inwestycję uzupełni zespół kogeneracyjny o mocy 1 megawata cieplnego i 0,99 megawata elektrycznego, wykorzystujący gaz ziemny i biogaz z lokalnej oczyszczalni ścieków.


"Budowa nowego systemu zostanie zakończona do maja 2023 r. Realizacja inwestycji pozwoli na eliminację ponad 50 proc. paliwa węglowego" - poinformował we wtorek inwestor. 18 mln zł na inwestycję przeznaczyły fundusze ekologiczne: wojewódzki w Katowicach i narodowy w Warszawie.


Strategicznym celem Grupy Veolia jest eliminacja węgla do 2030 r. i osiągniecie pełnej neutralności klimatycznej do roku 2050. Drogą do realizacji tego celu są projekty służące zmianie obecnego miksu paliwowego i zastąpienie węgla paliwem gazowym, odnawialnymi źródłami energii i energią pochodzącą z odzysku - zarówno z procesów technologicznych, jak i termicznego przekształcania odpadów.


Prezes i dyrektor generalny Grupy Veolia w Polsce Frederic Faroche ocenił we wtorek, że transformacja energetyczna jest obecnie najpoważniejszym wyzwaniem, przed jakim stoją energetyka, przemysł i społeczeństwo, zaś droga do bezemisyjnej gospodarki nie polega tylko na eliminacji węgla z największych elektrowni i systemów ciepłowniczych.


"To właśnie takie inwestycje jak ta w Tarnowskich Górach - w wysokosprawne systemy energetyczne, pozwalają na efektywną produkcję ciepła i energii elektrycznej, wspierając transformację i rozwój lokalnych gospodarek" – przekonywał dyrektor. Tarnogórskie przedsięwzięcie weszło już w fazę realizacji - podpisano kontrakty z wyłonionymi w przetargach wykonawcami.


Przedstawiciele Grupy Veolia wyliczyli, że uruchomienie systemu w Tarnowskich Górach ograniczy zużycie węgla o 13 tys. ton oraz zredukuje emisję dwutlenku węgla o ponad 13,5 tys. ton rocznie. Zmniejszy się też emisja pyłów, dwutlenku siarki i tlenku azotu.


Budowa zespołów kogeneracyjnych w Tarnowskich Górach uzyskała łącznie 18 mln zł dofinansowania z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.


Veolia term, poprzez swoje spółki zależne, jest dostawcą ciepła w 67 miastach w Polsce. Grupę Veolia term tworzy sześć firm: Veolia Północ, Veolia Szczytno, Veolia Wschód, Veolia Południe, Veolia Zachód oraz Veolia term. Cała Grupa Veolia w Polsce zatrudnia 4,6 tys. pracowników; prowadzi działalność w 123 miejscowościach, zaś w 58 miastach zarządza sieciami ciepłowniczymi.(PAP)


autor: Marek Błoński


mab/ je/


Kraj i świat

2021-09-25, godz. 12:50 Kujawsko-pomorskie/ Decyzja środowiskowa ws. obwodnicy Sępólna Krajeńskiego Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Bydgoszczy wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla obwodnicy Sępólna Krajeńskiego w ciągu drogi krajowej… » więcej 2021-09-25, godz. 12:50 Francuz Luc Tardif prezydentem Międzynarodowej Federacji Hokeja na Lodzie Francuz Luc Tardif został na kongresie w St. Petersburgu wybrany prezydentem Międzynarodowej Federacji Hokeja na Lodzie. Zastąpi Szwajcara Rene Fasela, który… » więcej 2021-09-25, godz. 12:30 Poznań/ Ostatni weekend z liniami turystycznymi W ten weekend po raz ostatni poznaniacy i goszczący w Poznaniu turyści mogą korzystać z przejazdów liniami turystycznymi obsługiwanymi zabytkowymi pojazdami… » więcej 2021-09-25, godz. 12:30 Chorzów/ Otwarcie Muzeum Hutnictwa – w ostatni weekend listopada W ostatni weekend listopada w Chorzowie rozpocznie działalność Muzeum Hutnictwa, stworzone z inicjatywy miejscowego samorządu w odnowionym budynku elektrowni… » więcej 2021-09-25, godz. 12:30 Cenckiewicz nie do końca zadowolony z wyroku ws. wypowiedzi Wałęsy; rozważa odwołanie Historyk Sławomir Cenckiewicz wyraził w sobotę zadowolenie wyroku sądu w Warszawie, który nakazał b. prezydentowi Lechowi Wałęsie przeproszenie go za rozpowszechnianie… » więcej 2021-09-25, godz. 12:10 Niemcy/ Wybory do Bundestagu: Co partie obiecały swoim wyborcom? Wybory powszechne do Bundestagu odbędą się w niedzielę, 26 października. Po zakończeniu 16-letnich rządów kanclerz Merkel niemiecką politykę mogą czekać… » więcej 2021-09-25, godz. 12:10 Piłkarski mistrz olimpijski Dani Alves bezrobotny Kapitan piłkarskiej reprezentacji Brazylii, która w Tokio wywalczyła złoty medal olimpijski w piłce nożnej, Dani Alves potwierdził, że do końca 2021 roku… » więcej 2021-09-25, godz. 11:50 Warchoł: Od przyszłego roku pijani kierowcy będą tracić swoje auta (wywiad) Miejmy nadzieję, że jeszcze w październiku Rada Ministrów zajmie się projektem nowelizacji przepisów w ustawie Prawo o ruchu drogowym, na mocy których pijani… » więcej 2021-09-25, godz. 11:40 Para prezydencka zachęca do udziału w kolejnej edycji akcji sadzenia drzew Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą zachęcają do udziału w kolejnej edycji akcji sadzenia drzew - sadziMY. Wspólnie zadbajmy… » więcej 2021-09-25, godz. 11:30 Ordynator oddziału zakaźnego szpitala południowego: u nas są głównie niezaszczepieni 30 i 40-latkowie Na oddziale zakaźnym szpitala Południowego przebywają głównie niezaszczepieni przeciw covid 30 i 40-latkowie - poinformowała w sobotę ordynator oddziału… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »