Radio Opole » Kraj i świat
2024-07-25, 13:50 Autor: PAP

Raport: osoby z autyzmem potrzebują wspomaganych mieszkań

Osoby z autyzmem, które nie są w stanie żyć samodzielnie, potrzebują dostępu do wspomaganych mieszkań - podkreślono w raporcie „Zacznijmy liczyć się w Polsce”. Obecnie po śmierci rodziców wymagające opieki dorosłe osoby z autyzmem trafiają do domów pomocy społecznej.

Autorzy raportu z badania ankietowego wśród osób z autyzmem zbadali potrzeby osób z autyzmem niekomunikujących się za pomocą mowy lub mających ograniczenia w tym względzie oraz osób, które komunikują się za pomocą mowy.


W pierwszej grupie najczęstszą deklarowaną diagnozą u osób, które wzięły udział w badaniu była niepełnosprawność intelektualna (45 proc.), autyzm (37 proc.) i autyzm dziecięcy (37 proc.), a w drugiej grupie - zespół Aspergera (59 proc.), a w dalszej kolejności spektrum autyzmu (33 proc.).


W raporcie wskazano, że grupy różnią się pod względem hierarchii potrzeb; dla obu bardzo ważny jest dostęp do psychiatry oraz cisza w otoczeniu.


Dla pierwszej grupy najważniejsze jest zamieszkanie w mieszkaniu wspomaganym lub małym domu z indywidualnym wsparciem, a także korzystanie z ośrodka dziennego pobytu, pomoc w poruszaniu się poza domem i pomoc w prowadzeniu gospodarstwa domowego. Osoby, które przewidują potrzebę zamieszkania na stałe ze wsparciem w zdecydowanej większości oceniają, że nastąpi to nie później niż za 10 lat.


Podkreślono, że już w najbliższych dwóch latach, a więc przed rokiem 2026, potrzebę taką sygnalizuje 20 proc. respondentów. Kolejne 29 proc. wskazuje na perspektywę do pięciu lat, a więc przed rokiem 2029, a 26 proc. przewiduje potrzebę zamieszkania ze wsparciem na stałe przed rokiem 2034.


Dla drugiej grupy najważniejszy jest dostęp do psychiatry, a w dalszej kolejności bardzo ważne jest znalezienie i utrzymanie zatrudnienia.


Raport będzie tematem zaplanowanego na czwartek posiedzenia parlamentarnej grupy ds. autyzmu. "Od lat walczymy o systemowe rozwiązania, które zapewnią wspomagane mieszkania dla osób, które nie mogą funkcjonować samodzielnie. To kilkadziesiąt tysięcy osób, które potrzebują indywidualnego, kompleksowego wsparcia. Będziemy mówić o tym podczas dzisiejszego posiedzenia grupy ds. autyzmu w Sejmie i przekonywać do przygotowania odpowiednich przepisów" - powiedział PAP wiceprzewodniczący Porozumienia Autyzm Polska Adam Kompowski.


Jednocześnie powstaje obywatelski projekt ustawy dotyczący mieszkalnictwa wspomaganego z rozwiązaniami dla osób z niepełnosprawnościami. Pod koniec czerwca dr hab. Agnieszka Dudzińska, socjolog z UW, która opracowała opisywany raport, wyjaśniła w rozmowie z PAP, dlaczego te przepisy są potrzebne i wyczekiwane przez osoby z autyzmem i ich opiekunów.


Podkreśliła, że w przypadku autystów występuje duża nadwrażliwość na bodźce i że potrzebują oni także możliwości izolowania się od innych ludzi, co w domach pomocy społecznej jest zazwyczaj niemożliwe." Kończy się to niekiedy tak wielkim pobudzeniem, że taki człowiek jest kierowany do szpitala psychiatrycznego, gdzie są mu podawane leki uspokajające i po opanowaniu sytuacji wraca do DPS-u, żeby za chwilę znów trafić do szpitala. Wielokrotnie sygnalizowała to Fundacja Synapsis. Dla autysty pobyt w DPS-ie jest tym samym, czym dla osób na wózkach dom ze schodami bez windy" - zauważyła.


Po śmierci rodziców dorosłe osoby z autyzmem, wymagające opieki, trafiają jednak właśnie do domów pomocy społecznej, a stamtąd często do szpitali psychiatrycznych. Dlatego rodzice osób z autyzmem sami opracowali koncepcję domów dla ich dorosłych dzieci. Obecnie to właśnie rodzice - starzejący się i często także niepełnosprawni - są jedynymi opiekunami dorosłych osób z autyzmem i niepełnosprawnością intelektualną.


W ub. kadencji Sejmu 37 organizacji skupionych w Porozumieniu Autyzm Polska skierowało apel do parlamentarzystów o przygotowanie ustawy o wspomaganym mieszkalnictwie.


Badanie ankietowe do raportu "Zacznijmy liczyć się w Polsce” zostało przeprowadzone w kwietniu i maju 2024 r. w ramach kampanii społecznej Porozumienia Autyzm-Polska "Zacznijmy liczyć się w Polsce”. Ankiety wypełniło ponad tysiąc osób z autyzmem, lub – działających w ich imieniu – rodziców i opiekunów prawnych. Raport z badania przygotowała socjolożka dr hab. Agnieszka Dudzińska z Uniwersytetu Warszawskiego. (PAP)


akar/ agz/


Kraj i świat

2024-07-25, godz. 16:40 Sejm/ NIK krytycznie o finansowaniu w 2023 r. zadań publicznych poza budżetem W czwartek w Sejmie trwa debata m.in. nad wykonaniem budżetu w 2023 r. Prezes NIK Marian Banaś krytycznie ocenił finansowanie zadań publicznych poza budżetem… » więcej 2024-07-25, godz. 16:40 1. liga piłkarska - najciekawiej w Krakowie i Gdyni (zapowiedź) Niedzielny mecz zdobywcy pucharu kraju Wisły Kraków ze wzmocnioną latem Polonią Warszawa, a także poniedziałkowy Arki Gdynia ze spadkowiczem z ekstraklasy… » więcej 2024-07-25, godz. 16:40 Sygnalista Giertycha: sędziowie Izby Dyscyplinarnej mieli czasem podejmować decyzje "niesamodzielnie" (krótka5) Sędzia Arkadiusz Cichocki, który jako sygnalista uczestniczył w posiedzeniu Zespołu ds. Rozliczeń PiS, powiedział, że - według jego informacji - sędziowie… » więcej 2024-07-25, godz. 16:30 Turniej WTA w Pradze - historyczny finał Polek, Fręch zagra z Linette Występująca z numerem 4. Magda Linette pokonała najwyżej rozstawioną Czeszkę Lindę Noskovę 6:3, 3:6, 7:6 (7-2) w półfinale tenisowego turnieju WTA 250… » więcej 2024-07-25, godz. 16:30 Agencja Uzbrojenia: trwa proces pozyskiwania okrętu podwodnego w ramach programu Orka Trwa proces pozyskiwania okrętu podwodnego w ramach programu Orka - zapewniła w czwartek Agencja Uzbrojenia zaprzeczając - jak podkreślono - 'pojawiającej… » więcej 2024-07-25, godz. 16:30 Komisja śledcza ds. wyborów korespondencyjnych dyskutuje nad raportem końcowym Dyskusja o raporcie końcowym z prac komisji odbywa się na posiedzeniu komisji śledczej ds. wyborów korespondencyjnych. Przewodnicząca komisji Magdalena Filiks… » więcej 2024-07-25, godz. 16:30 Cichocki: prokuratura wszczęła postępowanie w sprawie zlecenia zamachu na mnie (krótka4) Sygnalista zespołu ds. rozliczeń PiS sędzia Arkadiusz Cichocki powiedział, że przestępcze grupy związane ze środowiskiem pseudokibiców zleciły na niego… » więcej 2024-07-25, godz. 16:20 Łódzkie/ Szpital w Zgierzu zyskał nową aparaturę za blisko 15 mln zł Nowoczesny tomograf komputerowy, pierwsza w Polsce trójgłowicowa gamma kamera i zmodernizowany rezonans magnetyczny - to najnowsze nabytki szpitala wojewódzkiego… » więcej 2024-07-25, godz. 16:20 Cichocki: wiceminister sprawiedliwości Piebiak zaproponował mi członkostwo w KRS (krótka3) Wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak złożył mi propozycję, żebym był członkiem Krajowej Rady Sądownictwa - powiedział b. prezes Sądu Okręgowego… » więcej 2024-07-25, godz. 16:20 Kraków/ Ponad 33 tys. osób zdecydowało, że będzie płacić podatki w mieście Ponad 33 tys. osób, które mieszkają w Krakowie, ale do tej pory rozliczały się z fiskusem w innych miejscowościach, zdecydowało się płacić podatki w… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »