Radio Opole » Kraj i świat
2021-07-27, 13:30 Autor: PAP

Szczecin/ Największa miejska impreza, Żagle 2021 – od piątku

Wielkie żaglowce zacumowane na Odrze, koncerty i jarmark to niektóre atrakcje przygotowane w ramach szczecińskiej imprezy Żagle 2021, która rozpocznie się w piątek. W środę zmieni się organizacja ruchu w mieście.

Żagle 2021 mają zastąpić finał regat wielkich żaglowców, The Tall Ships’ Races, które zostały odwołane przez głównego organizatora. Trasa wyścigu została przełożona na 2024 r.


"Takiego toru przeszkód, jak mieliśmy w tym roku, nie było jeszcze w historii. Musieliśmy bardzo szybko podjąć decyzję o współpracy z innymi miastami, które były w gotowości przyjmować żaglowce. Wspólnie z Kłajpedą i Tallinnem organizujemy Regaty Bałtyckie. Natomiast w Szczecinie organizujemy Żagle 2021. Mówimy o mniejszym wydarzeniu niż pierwotnie było planowane, cały czas funkcjonujemy w warunkach pandemii, dlatego zależy nam na zrobieniu bezpiecznego wydarzenia" – powiedział zastępca prezydenta Szczecina Krzysztof Soska.


Zaznaczył, że miasto traktuje to wydarzenie także jako "impuls dla gospodarki Szczecina".


Przez trzy dni – od piątku do niedzieli – głównie na miejskiej wyspie Łasztownia i na Wałach Chrobrego odbywać się będą koncerty, jarmark, festiwal foodtrucków, stworzone zostaną strefy animacji dla dzieci.


Do udziału zaproszono szczecińskich artystów, którzy będą koncertować na trzech scenach – na Łasztowni, na Wyspie Grodzkiej i na Wałach Chrobrego przy pomniku Centaura. W Netto Arenie w sobotę wystąpi też Cleo, a także chór Sound’n’Grace.


Żagle 2021 będą też wydarzeniem wieńczącym dwuetapowe Regaty Bałtyckie. Do Szczecina płyną m.in. rosyjski Sztandart, litewski Brabander, a także Fryderyk Chopin, Pogoria, Zawisza Czarny i Dar Szczecina. Pierwsze żaglowce mają wpłynąć do miasta w czwartek.


Dodatkową atrakcją będzie sobotni koncert gitarzysty klasycznego Krzysztofa Meisingera i zespołu Poland baROCK na pokładzie hiszpańskiej jednostki Atyla.


Zmieni się organizacja ruchu w okolicach imprezy – wyłączona będzie część ulic na Łasztowni i przy Wałach Chrobrego. Jak zapowiedział magistrat, mieszkańcy i turyści, aby dostać się na teren wydarzenia, będą mogli korzystać z dodatkowych autobusów i tramwajów.


Ulice będą zamykane etapami – od północy w środę nieprzejezdne będą m.in. ul. Wendy i Zbożowa na Łasztowni, a także Komandorska, Admiralska, Wawelska, Wały Chrobrego, część ul. Henryka Pobożnego i Małopolskiej. Kolejne ulice będą zamykane w piątek w nocy.


Na stronie internetowej zagle2021.szczecin.eu znajdują się szczegóły dotyczące imprezy, towarzyszących wydarzeń i organizacji ruchu.(PAP)


autorka: Elżbieta Bielecka


emb/ pat/


Kraj i świat

2021-09-28, godz. 10:20 Warszawa/ Policjanci zabezpieczyli ponad 220 tys. sztuk ampułek ze sterydami o wartości ok. 1 mln złotych Policjanci z warszawskiej Pragi Południe zabezpieczyli 112 wiader, każde o pojemności 15 litrów, a w nich łącznie około 224 tysięcy sztuk ampułek ze sterydami… » więcej 2021-09-28, godz. 10:20 "Rossijskaja Gazieta": Zieloni w rządzie Niemiec mogą opóźnić start Nord Stream 2 Jeśli w nowym rządzie Niemiec ważne stanowiska związane z gospodarką zajmą przedstawiciele partii Zielonych, to możliwe są opóźnienia w uruchomieniu… » więcej 2021-09-28, godz. 10:10 Nowe Centrum Prasowe PAP - multimedialne technologie służące szybkiej informacji (MediaRoom) Centrum Prasowe Polskiej Agencji Prasowej stało się nowoczesnym obiektem konferencyjnym, w którym zaawansowane technicznie urządzenia służą szybkiemu i… » więcej 2021-09-28, godz. 10:10 Dąbrowa G./ Pijany kierowca miejskiego autobusu potrącił kobietę 51-letnia kobieta trafiła w poniedziałek do szpitala z podejrzeniem pęknięcia kości barkowej i wstrząśnienia mózgu po tym, jak potrącił ją pijany kierowca… » więcej 2021-09-28, godz. 10:10 Ministerstwo Zdrowia: w szpitalach jest 1529 chorych z COVID-19 W szpitalach jest 1529 osób z COVID-19, w tym 168 pacjentów podłączonych do respiratorów - podało we wtorek, 28 września, Ministerstwo Zdrowia. 28 sierpnia… » więcej 2021-09-28, godz. 10:10 Węgry/ MSZ wezwało ukraińskiego ambasadora w związku z reakcją na umowę gazową Węgierskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wezwało we wtorek ambasadora Ukrainy w związku z reakcją strony ukraińskiej na podpisanie w poniedziałek długoletniej… » więcej 2021-09-28, godz. 10:00 Media: Chłopik pełnomocnikiem Legii Warszawa ds. projektów infrastrukturalnych i szkoleniowych Mariusz Chłopik, w latach 2018-2021 dyrektor biura Ekstraklasy i Gamingu w PKO Banku Polskim, od 1 października będzie pełnomocnikiem zarządu Legii Warszawa… » więcej 2021-09-28, godz. 09:50 Szef MON: pierwsze posiedzenie Rady Modernizacji Technicznej m.in. ws. śmigłowców dla Wojsk Specjalnych Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował we wtorek, że odbyło się pierwsze posiedzenie Rady Modernizacji Technicznej, a jego tematem były… » więcej 2021-09-28, godz. 09:50 Kukiz: wspieranie hucpy wokół Turowa to albo zdrada stanu, albo przykład skrajnego nawiedzenia Nie zrozumiem wspierania tej całej hucpy wokół Turowa przez część polskich parlamentarzystów i naszych europarlamentarzystów. Dla mnie to albo zdrada stanu… » więcej 2021-09-28, godz. 09:50 Francja/ Sanofi rezygnuje z testowania szczepionki mRNA, bo byłaby gotowa zbyt późno Pomimo pozytywnych wyników badań laboratoryjnych Sanofi uważa, że ich szczepionka oparta o przekaźnik mRNA pojawiłaby się na rynku zbyt późno. Francuska… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »