Radio Opole » Kraj i świat
2021-07-27, 12:00 Autor: PAP

Sejmowa komisja kultury przeciw poprawce do projektu uchwały ws. informacji o działalności RMN w 2020 r.

Sejmowa komisja kultury i środków przekazu zarekomendowała we wtorek odrzucenie poprawki do projektu uchwały ws. informacji o działalności RMN w 2020 roku.

We wtorek po godz. 10 rozpoczęło się posiedzenie sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu, która zajmie się poselskim projektem nowelizacji ustawy medialnej, autorstwa posłów PiS.


Najpierw komisja rozpatrywała poprawkę zgłoszoną w czasie drugiego czytania przez KO do projektu uchwały w sprawie Informacji o działalności Rady Mediów Narodowych w 2020 r. Poprawka zgłoszona przez KO zakładała nieprzyjęcie informacji Rady Mediów Narodowych.


W głosowaniu wzięło udział 29 posłów, za poprawką było 13 posłów, przeciw 16.


Iwona Śledzińska-Katarasińska (KO) oceniła, że "Rada Mediów Narodowych jest sztucznym tworem, który powstał dla władztwa grupy politycznej PiS. RMN odebrała kompetencje właśnie konstytucyjnemu organowi - Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji i zamieniła się w swoiste biuro kadr, które dokonuje wymiany zarządów i rad nadzorczych spółek mediów publicznych oraz ostatnio także PAP-u".


Jak mówiła, "nieznane są kryteria doboru tych osób do tych gremiów, nie ma żadnych konkursów, wszystko jest w jakieś wielkiej konfidencji, ponieważ wystarczy do przegłosowania wszystkich decyzji Rady Mediów Narodowych trzy głosy na pięć, a te trzy głosy to jest przewodniczący Czabański, wiceprzewodnicząca Lichocka i wiceprzewodnicząca Kruk, dwa głosy to przedstawiciele tzw. prezydenccy, czyli osoby wskazane przez kluby opozycyjne, te dwa głosy nie mają najmniejszego znaczenia".


"Właściwie nie bardzo wiadomo po co jest ta Rada Mediów Narodowych stąd jest wniosek, żeby nie przyjmować jej sprawozdania" - podsumowała Śledzińska-Katarasińska.


Poseł PiS Tomasz Zieliński podkreślił, że "RMN działa zgodnie z obowiązującymi przepisami, które uchwalił Sejm, dobrze wykonuje swoje kompetencje, tak, jak trzeba, nie przekracza ich". Złożył wniosek przeciwny do wniosku KO.


Przewodniczący RMN Krzysztof Czabański powiedział, że Rada Mediów Narodowych działa zgodnie z prawem i wypełniając kompetencje i obowiązki wyznaczone przez ustawę.


"Jej głównym zadaniem jest stabilność kadrowa spółek radiofonii i telewizji publicznej oraz PAP. Tak wynika z treści ustawy. Mogę państwa zapewnić i państwo możecie zaobserwować, że sytuacja kadrowa w tych spółkach jest stabilna, co nie znaczy, że się wszystkim podoba, ale stabilna jest, nasze zadanie jest wypełniane. I to jest podstawa mojego wniosku do państwa o zaakceptowanie informacji RMN o działalności z roku 2020" - powiedział Czabański.


W informacji RMN o działalności w 2020 r. wskazano, że Rada Mediów Narodowych jest organem właściwym w sprawach powoływania i odwoływania składów osobowych organów jednostek publicznej radiofonii i telewizji oraz Polskiej Agencji Prasowej. Zadania w tym zakresie były w przeważającym stopniu realizowane na posiedzeniach. W informacji RMN rozpisano szczegółowo, jakie uchwały były podejmowane na poszczególnych posiedzeniach Rady.


Przypomniano, że do kompetencji Rady Mediów Narodowych należy wyrażanie zgody na powoływanie dyrektorów oddziałów terenowych TVP S.A oraz należy powoływanie rad programowych spółek publicznej radiofonii i telewizji oraz PAP S.A. W informacji podano, jakie decyzje w tej materii podejmowała RMN.


W 2020 r. Rada Mediów Narodowych zajmowała się także uzupełnieniami wakatów w radach programowych. Rada kierowała się dyspozycją art. 28a ustawy o radiofonii i telewizji, zgodnie, z którym rady programowe publicznej radiofonii i telewizji liczą 15 członków, których powołuje Rada Mediów Narodowych; 10 członków rady programowej reprezentuje ugrupowania parlamentarne, zaś pozostałych 5 powołuje z grona osób legitymujących się dorobkiem i doświadczeniem w sferze kultury i mediów.


Dodano, że Rada Mediów Narodowych powołuje wszystkich kandydatów zgłoszonych przez ugrupowania parlamentarne. Rada nie ocenia działalności poszczególnych osób, ani ich poglądów, ograniczając się do sprawdzenia wymogów formalnych. W przypadku kandydatów zgłoszonych przez organizacje społeczne oprócz kryteriów formalnych brane są pod uwagę kompetencje w obszarze kultury oraz mediów.


Poinformowano, że w okresie sprawozdawczym Rada Mediów Narodowych odbyła 14 posiedzeń. Od lipca 2020 roku posiedzenia Rady prowadzone były z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej umożliwiającej porozumiewanie się na odległość. W informacji podano, jaka była tematyka poszczególnych posiedzeń RMN w 2020 roku. (PAP)


autor: Katarzyna Krzykowska


ksi/ pat/


Kraj i świat

2024-04-26, godz. 13:50 Kraków/ 17. Festiwal Mastercard Off Camera pod hasłem "Kino to twoja historia" - od piątku Europejską premierą filmu 'Treasure' w reżyserii Julii von Heinz rozpocznie się w piątek w Krakowie 17. Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego Mastercard… » więcej 2024-04-26, godz. 13:50 ORLEN inwestuje w ultraszybkie ładowarki dla pojazdów elektrycznych (MediaRoom) ORLEN inwestuje w ultraszybkie ładowarki pojazdów elektrycznych o mocy do 720 kW, zaprojektowane przez polski startup EUROLOOP, z którym Fundusz ORLEN VC podpisał… » więcej 2024-04-26, godz. 13:50 Hewlett Packard Enterprise zbudowało najszybszy superkomputer w Polsce dla Akademickiego Centrum Komputerowego Cyfronet… Helios, nowy superkomputer Cyfronetu, przyspieszy badania naukowe oparte na sztucznej inteligencji w dziedzinach astronomii, medycyny i ochrony klimatu, oferując… » więcej 2024-04-26, godz. 13:50 Ukazał się nowy singiel Sary James, który dedykowała zmarłej babci W piątek 26 kwietnia swoją premierę miał najnowszy singiel Sary James, zatytułowany „I tell everyone about you” („Opowiem wszystkim o tobie”). To… » więcej 2024-04-26, godz. 13:50 Ukraina/ Ciała 140 poległych żołnierzy powróciły do kraju Ciała 140 żołnierzy ukraińskich zabitych podczas wojny obronnej z Rosją wróciły do kraju w wyniku działań repatriacyjnych - poinformował w piątek sztab… » więcej 2024-04-26, godz. 13:40 Warmińsko-mazurskie/ Na dk 16 w Rzecku bus uderzył w przyczepę robót drogowych; utrudnienia na trasie Po zderzeniu busa z tzw. przyczepką sygnalizacyjną pojazdu robót drogowych wprowadzono ruch wahadłowy na drodze krajowej nr 16 w Rzecku (woj. warmińsko-mazurskie)… » więcej 2024-04-26, godz. 13:40 Prezydent podpisał ustawę o rozszerzeniu pomocy prawnej między Polską a Ukrainą Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która pozwoli zmienić polsko-ukraińską umowę o pomocy prawnej w taki sposób, by usprawnić egzekucję kar nieizolacyjnych… » więcej 2024-04-26, godz. 13:40 Wicemarszałek Senatu interweniuje ws. otwarcia przejścia granicznego z Białorusią w Podlaskiem O rozważenie, czy przywrócić ruch na choćby jednym w Podlaskiem przejściu granicznym z Białorusią wystąpi do MSWiA wicemarszałek Senatu Maciej Żywno… » więcej 2024-04-26, godz. 13:40 "Wędrująca Księga" - książka promująca i przypominająca historię Kodeksu Supraskiego Historię powstania i odnalezienia Kodeksu Supraskiego, ale też czasy, w których ten cenny zabytek piśmiennictwa słowiańskiego powstawał - opisuje książka… » więcej 2024-04-26, godz. 13:40 Bieda (KO): Senat zajmie się językiem śląskim na najbliższym posiedzeniu Senator Halina Bieda (KO) powiedziała, że Senat RP zajmie się ustawą w sprawie uznania języka śląskiego za język regionalny na najbliższym posiedzeniu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »