Radio Opole » Kraj i świat
2021-07-26, 21:20 Autor: PAP

Dziś (wtorek, 27 lipca) w kraju

Dziś jest wtorek, dwieście ósmy dzień roku. Wschód słońca o godz. 4.46, zachód o 20.37. Imieniny obchodzą: Lilla, Celestyn, Julia, Natalia, Teodor oraz Jerzy.


# # #


172 lata temu w Warszawie urodził się Leopold Julian Kronenberg, finansista, bankier, działacz gospodarczy. Zmarł w 1937 roku.


117 lat temu w Tomaszowie Mazowieckim urodził się Oskar Lange, ekonomista i polityk, członek Rady Państwa PRL. Zmarł w 1965 roku.


115 lat temu w Mińsku Litewskim urodził się Jerzy Giedroyć, polityk, publicysta, twórca i redaktor emigracyjnego "Instytutu Literackiego" i pisma "Kultura", żołnierz Brygady Karpackiej, twórca i propagator koncepcji o szczególnym znaczeniu suwerenności Białousi, Litwy i Ukrainy dla bezpieczeństwa i niepodległości Polski (zm. w 2000 r.).


77 lat temu po kilkudniowych walkach oddziały Armii Krajowej wraz z oddziałami Armii Czerwonej zajęły Lwów; po opanowaniu miasta NKWD aresztowało komendanta Obszaru Lwowskiego AK płk. Władysława Filipkowskiego oraz wielu innych oficerów i żołnierzy AK.


40 lat temu miała miejsce oficjalna premiera filmu "Człowiek z żelaza" w reżyserii Andrzeja Wajdy.


12 lat temu w Skolimowie zmarł Igor Przegrodzki, aktor teatralny i filmowy, pedagog; przez większość kariery związany z Teatrem Polskim we Wrocławiu; znakomity odtwórca ról w sztukach Witolda Gombrowicza.


9 lat temu w Londynie odbyła się ceremonia otwarcia XXX Letnich Igrzysk Olimpijskich. Polscy sportowcy zdobyli na nich 10 medali - 2 złote, 2 srebrne i 6 brązowych.


# # #


Trybunał Konstytucyjny ma dziś ogłosić orzeczenie w sprawie przepisów wprowadzających co do zasady zakaz handlu w niedziele. Wniosek w tej sprawie w TK złożyła jeszcze w 2018 r. Konfederacja Lewiatan. Sprawą zajmuje się skład pięciorga sędziów TK pod przewodnictwem Jarosława Wyrembaka. Sprawozdawcą sprawy jest sędzia Justyn Piskorski.


Prace w parlamencie nad ustawą o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta oraz w niektóre inne dni zakończyły się 10 stycznia 2018 r. Prezydent Andrzej Duda podpisał te przepisy 30 stycznia 2018 r., zaś ustawa weszła w życie od 1 marca 2018 r.


Wniosek Konfederacji Lewiatan trafił do TK już w maju 2018 r. Generalnie we wniosku tym zaskarżone zostały cztery przepisy ustawy - w tym kluczowy artykuł stanowiący, że "w niedziele i święta w placówkach handlowych handel oraz wykonywanie czynności związanych z handlem, powierzanie pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania pracy w handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem – są zakazane". Zdaniem skarżących regulacja ta "nie spełnia kryteriów dopuszczalnej ingerencji w wolność pracy (...), skoro wywołuje skutki, które nie dają się pogodzić z obrazem demokratycznego państwa prawa", czyli - ich zdaniem - prowadzi na przykład do grupowych zwolnień w niektórych branżach i powoduje obniżenie dochodów.


mja/


# # #


Rząd na dzisiejszym posiedzeniu zajmie się projektem nowelizacji Prawa lotniczego i ustawy o Straży Granicznej, zmieniającym przepisy dotyczące sprawdzeń przeszłości osób wykonujących zadania związane z ochroną lotnictwa cywilnego. Projekt dostosowuje polskie prawo do regulacji UE w zakresie ochrony lotnictwa cywilnego.


W projekcie proponuje się określenie zakresu czynności podejmowanych w ramach standardowego i rozszerzonego sprawdzenia przeszłości, kategorii osób podlegających temu sprawdzeniu przeszłości, podmiotów odpowiedzialnych za przeprowadzenie sprawdzeń przeszłości i ich częstotliwości.


Rząd ma się też zająć projektem nowelizacji ustawy, która powołuje Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych. Fundusz ma zapewnić środki prawne umożliwiające szybkie uzyskanie odszkodowania w związku z wystąpieniem niepożądanych odczynów poszczepiennych. projekt nowelizacji ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi przygotowało ministerstwo zdrowia. Świadczenia kompensacyjne będą uzyskiwane na drodze decyzji administracyjnej Rzecznika Praw Pacjenta w wyznaczonym przepisami maksymalnie 60-dniowym terminie na rozpatrzenie wniosku.


par/


# # #


Sejmowa komisja kultury i środków przekazu zajmie się dziś projektem nowelizacji ustawy medialnej, autorstwa posłów PiS. Poprawki do projektu zapowiedzieli: Kukiz'15 Pawła Kukiza oraz Porozumienie Jarosława Gowina. Politycy PO, PSL, Lewicy są za odrzuceniem projektu.


Projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji przewiduje, że "koncesja na rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych może być udzielona osobie zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego, pod warunkiem, że taka osoba zagraniczna nie jest zależna od osoby zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie niebędącym państwem członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego".


W debacie publicznej często padają oceny, że projekt jest skierowany przeciwko stacji TVN, która obecnie jest w trakcie rozmów z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji w sprawie przedłużenia koncesji. Właścicielem TVN jest amerykański koncern Discovery, ale zarządza stacją za pośrednictwem spółki Polish Television Holding BV, zarejestrowanej w Holandii.


Zdaniem wiceszefowej komisji kultury i środków przekazu, posłanki klubu PiS Joanny Lichockiej projekt jest "konieczny ze względu na bezpieczeństwo polskiego rynku medialnego, ale także powagę polskiego państwa i praworządność".


Politycy opozycji wskazują z kolei m.in., że "uderza" on w stację TVN oraz jest "politycznym krokiem PiS, które wiedząc o tym, że może najbliższe wybory przegrać robi wszystko, by zamknąć ludziom usta"; zapowiadają, że będą domagać się odrzucenia propozycji.


Swoje poprawki do projektu zapowiedzieli: wicepremier, lider Porozumienia Jarosław Gowin oraz szef Kukiz'15 Paweł Kukiz. W ubiegłym tygodniu Gowin oświadczył, że jego ugrupowanie poprze projekt PiS tylko pod warunkiem zaakceptowania poprawki Porozumienia przewidującej rozszerzenie kręgu państw, z których podmioty gospodarcze mogę mieć większościowy udział w polskich mediach o kraje OECD, w tym Stany Zjednoczone. Kukiz napisał z kolei na Facebooku, że składa do projektu poprawkę, wykluczającą możliwość "upaństwowienia" mediów prywatnych.


sdd/ par/ mhr/


Newsroom PAP


Kraj i świat

2021-09-19, godz. 12:20 Prezydent spotkał się z organizatorami Marszu dla Życia i Rodziny Prezydent Andrzej Duda spotkał się w niedzielę z organizatorami Marszu dla Życia i Rodziny - poinformowała prezydencka kancelaria na stronie internetowej. » więcej 2021-09-19, godz. 12:10 Manny Pacquiao kandydatem na prezydenta Filipin Słynny bokser Manny Pacquiao będzie w przyszłym roku ubiegać się o urząd prezydenta Filipin. Otrzymał nominację od jednej z frakcji rządzącej Partii… » więcej 2021-09-19, godz. 12:10 Olsztyn/ Błaszczak o granicy polsko-białoruskiej: położono ponad 130 km zasieków wojskowych (krótka) Już 80 km ogrodzenia wysokości 2,5 metra zostało zbudowane, położono też ponad 130 km zasieków wojskowych - mówił w niedzielę w Olsztynie minister obrony… » więcej 2021-09-19, godz. 12:00 Warszawa/ Ruszył XVI Narodowy Marsz Życia i Rodziny Z warszawskiego placu Zamkowego ruszył w niedzielę w stolicy XVI Narodowy Marsz Życia i Rodziny. W tym roku jego uczestnicy idą pod hasłem 'Tato - bądź… » więcej 2021-09-19, godz. 12:00 Holendrzy kupują więcej książek, ale tradycyjnym księgarniom grozi upadek Holendrzy zaczęli więcej czytać w czasie epidemii koronawirusa - pisze w niedzielę portal NOS. Sprzedaż książek wzrosła w zeszłym roku o prawie 4 procent… » więcej 2021-09-19, godz. 11:40 Francja/ Tłumy zwiedzających w "wiosce rzemieślników" odbudowujących Notre Dame Dwa i pół roku od pożaru katedry Notre Dame w Paryżu ekipy rzemieślników i restauratorów zabytków pracujących nad odbudową najważniejszej świątyni… » więcej 2021-09-19, godz. 11:40 Ullrich dziękuje Armstrongowi za pomoc w najtrudniejszym czasie Jedyny niemiecki zwycięzca Tour de France Jan Ullrich podziękował Lance'owi Armstrongowi za pomoc 'w najtrudniejszych trzech latach' i złożył mu życzenia… » więcej 2021-09-19, godz. 11:20 Próba pobicia rekordu Polski na największy polimer, pokazy i warsztaty na Lubelskim Pikniku Naukowym Próba pobicia rekordu Polski na największy polimer, pokazy działania wariografu, prezentacja poduszkowca - to kilka z około setki wydarzeń, które zaplanowano… » więcej 2021-09-19, godz. 11:20 MŚ w kajakarstwie - brązowy medal Borowskiej w C1 200 m Kanadyjkarka Dorota Borowska wywalczyła w Kopenhadze brązowy medal mistrzostw świata w konkurencji C1 200 m. Triumfowała Kanadyjka Katie Vincent przed Hiszpanką… » więcej 2021-09-19, godz. 11:20 Ponad 19 mln 237 tys. osób jest w Polsce w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19 W pełni zaszczepionych, czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkową szczepionką Johnson&Johnson, jest w… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »