Radio Opole » Kraj i świat
2021-07-26, 19:10 Autor: PAP

Witek: chcemy, aby Polacy żyli na takim poziomi jak w państwach zachodniej Europy (opis)

Naszym celem jest to, aby Polakom żyło się na takim poziomi jak w państwach zachodniej Europy – mówiła w poniedziałek w Chocianowie marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Dodała, że ma to zostać osiągnięte m.in. dzięki wdrażaniu Polskiego Łady, który – jak mówiła – jest „skokiem cywilizacyjnym”.

Elżbieta Witek oraz minister rodziny i polityki społecznej Marzena Maląg spotkały się w poniedziałek z mieszkańcami Chocianowa (Dolnośląskie), aby promować rządowy program Polski Ład. „Obok jest Lubin, niedaleko jest bardzo bogate miasto, Polkowice. I jest Chocianów, w którym żyją tacy sami ludzie jak w Polkowicach, jak w Lubinie, jak w Warszawie, jak we Wrocławiu, którzy nie mają i nigdy nie mieli kanalizacji. Podstawowa sprawa” - zaznaczyła marszałek.


"Polski Ład przychodzi tutaj z pomocą, dotyka każdej dziedziny życia: rolnictwa i edukacji, i rodziny, i przede wszystkim szerokiego wsparcia dla gmin i samorządów w całej Polsce" - zaznaczyła Witek. Dodała, że te programy PiS traktuje jako powszechne, to znaczy, że wszystkie gminy bez względu na to, przez kogo są zarządzane, będą mogły z tego programu korzystać.


Witek podkreśliła, że celem rządu jest to, aby Polakom żyło się na takim poziomi jak w państwach zachodniej Europy. Dodała, że ma zostać to osiągnięte m.in. dzięki wdrażaniu Polskiego Łady, który – jak mówiła – jest „skokiem cywilizacyjnym”.


Marszałek zauważyła, że jednym z segmentów finansowych, z których będą realizowane inwestycje infrastrukturalne są środki unijne. „Do tego środki z budżetu państwa i mamy wielki program - Fundusz Inwestycji Strategicznych, który powstał dzięki podpisaniu umowy między polskim rządem a Bankiem Gospodarstwa Krajowego” - mówiła Witek.


Dodała, że dzięki temu programowi może zostać skanalizowany Chocianów. „Pierwsza transza w wysokości ponad 20 mld będzie rozdysponowana do samorządów już w sierpniu; kolejne będą we wrześniu i potem kwartalne transze. Proszę aplikować o te pieniądze” - mówiła Witek zwracając się do samorządowców. „To co w Polskim Ładzie jest najważniejsze – samorządy muszą mieć tylko 5 proc. wkładu własnego, 95 proc. na większości tych inwestycji będzie pokryta ze środków Banku Gospodarstwa Krajowego” - mówiła.


Witek podkreśliła też, że samorządy, które będą miały „zdecydowanie mniejsze” wpływy podatkowe przez podniesienie kwoty wolnej od podatku, otrzymają „specjalną subwencję samorządową”. Marszałek wspomniała też o wsparciu ze strony państwa dla gmin, które będą chciały wybudować żłobek. "To program żłobek w każdej gminie" - wskazała.


Mówiąc o projektach Polskiego Ładu wymieniła też program wparcia zakupu mieszkań dla młodych ludzi. "Ci, którzy będą chcieli wziąć kredyt w banku na kupno mieszkania otrzymają od państwa potwierdzenie, że mają pieniądze na wkład własny i bank tej pożyczki udzieli" - podkreśliła. Dodała, że jeśli w rodzinie są dzieci, to państwo będzie finansować część tego kredytu do wysokości 160 tys. zł. Witek mówiła też o podwyższeniu kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł i pomocy podatkowej dla młodych małżeństw.


Nawiązując do zmian podatkowych zawartych w Polskim Ładzie podkreśliła, że ponad 18 mln Polaków zyska na nowych rozwiązaniach. „W Polsce mamy jeden z najbardziej niesprawiedliwych systemów podatkowych. Mamy taki system, że ci najmniej zarabiający płacą relatywnie wysokie podatki, a ci, którzy zarabiają 40, 50, 100 i więcej tysięcy miesięcznie płacą relatywnie niewielkie podatki” - zauważyła marszałek Sejmu.


Podczas spotkania z mieszkańcami Chocianowa marszałek Sejmu zaapelowała też to Polaków, aby się szczepili. „Jeśli zdarzy nam się kolejny lockdown, jeśli przyjdzie czwarta fala (pandemii) - a ona przyjdzie, a my nie będziemy zaszczepieni, zostaniemy w domach. Zakłady pracy staną” - podkreśliła.


Przekonywała, że w tej sytuacji rząd PiS nie będzie mógł wprowadzić w życie swojego programu. "Dlatego proszę państwa, bardzo państwa proszę. Wszystkie choroby cywilizacyjne takie jak gruźlica, krztusiec, jak ospa, zostały zlikwidowane dzięki szczepionkom. Szczepienia dzisiaj są naprawdę jedyną osłona przed jedynym wrogiem, który na dodatek mutuje. My go nie widzimy, a on się przenosi między nami" - mówiła Witek.


"Jeśli dojdzie do kolejnego lockdownu, to te projekty, o których państwu mówimy, nie będą miały szansy się rozwinąć. Pomóżcie nam. Ktoś, kto się nie szczepił, naprawdę - macie tyle możliwości, w każdej gminie, każdej wsi, ośrodku zdrowia, aptece - wszędzie można pójść i się zaszczepić. Proszę was, zróbcie to" - apelowała marszałek Sejmu.


Mister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg podkreśliła, że należy stwarzać warunki do łączenia życia zawodowego z rodzinnym. "98 proc. młodych Polaków chce mieć dzieci. Kiedy jednak spojrzymy na dzietność w Polsce, dzietność w Europie, to nie przekłada się na konkretne dane. Pozwoliliśmy sobie zapytać Polaków, co jest potrzebne, aby realizować te marzenia o szczęśliwej rodzinie" – powiedziała Maląg.


Polityka mieszkaniowa - wymieniła - polityka podatkowa i stabilna praca. "To co jest czynione, ale także opieka nad dziećmi do lat 3" - zaznaczyła minister. Jak dodała, "ta opieka już się rozwija, za pomocą programu +maluch+".


"Ponad 2,1 mld zł już trafiło na tworzenie i utrzymanie miejsc opieki żłobkowej, Mamy dzisiaj ponad 200 tys. takich miejsc. Ale są potrzebne dalsze" - podkreśliła Maląg. "Polski Ład zakłada kolejne potężne wsparcie: to już nie rocznie 450 mln, tylko prawie 1,5 mld" - dodała minister. Zapowiedziała także, że "każda gmina, która będzie chciała zbudować żłobek będzie mogła to uczynić".


Według Maląg "potrzebne jest również wsparcie w opiece" nad dziećmi do 3 roku życia, a "nie wszyscy rodzice chcą korzystać z opieki instytucjonalnej". "Musimy stwarzać warunki do łączenia pracy zawodowej z życiem rodzinnym. Będziemy wprowadzać całkowicie nowe rozwiązanie - dodatkowe 500 zł dla tych rodziców, którzy mają drugie i kolejne dziecko między 13 a 36 miesiącem życia, właśnie na to, by zapewnić opiekę nad dzieckiem" – zapowiedziała.


"Polskie państwo musi być silne, oparte na takim fundamencie, jakim jest mocna polska rodzina. Nie możemy dopuścić do sytuacji z prognoz ONZ, które pokazują, że w 2100 roku Polaków miałoby być tylko ponad 16 mln" - stwierdziła. (PAP)


autorzy: Piotr Doczekalski, Wiktoria Nicałek, Aleksander Główczewski, Mikołaj Małecki


pdo/ ago/ wni/ mml/ par/


Kraj i świat

2021-09-17, godz. 22:10 Łukaszenka: 17 września 1939 r. Białoruś odrodziła się w narodowych granicach W 1939 roku Białoruś zjednoczyła się w swoich narodowych granicach - oświadczył Alaksandr Łukaszenka w piątek podczas „forum patriotycznego” poświęconego… » więcej 2021-09-17, godz. 22:10 Francja wzywa na konsultacje swoich ambasadorów z USA i Australii (krótka) Szef MSZ Francji Jean-Yves Le Drian poinformował w piątek wieczorem, że Paryż wzywa swoich ambasadorów z USA i Australii na konsultacje w związku z umową… » więcej 2021-09-17, godz. 22:10 USA/ Eksperci FDA przeciw oferowaniu trzeciej dawki szczepionki przeciw Covid-19 większości Amerykanów (krótka) Panel doradczy ekspertów amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA) zdecydowanie krytycznie ocenił w piątek pomysł oferowania większości Amerykanów… » więcej 2021-09-17, godz. 22:10 Lubelskie/ W sobotę rusza 3. Festiwal im. Bogusława Kaczyńskiego w Białej Podlaskiej Występy solistów, spektakle, widowiska i projekcje filmów zobaczy publiczność uczestnicząca w trzeciej edycji Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego, który… » więcej 2021-09-17, godz. 22:00 Pentagon przyznaje, że w sierpniowym ataku USA w Afganistanie zginęli cywile W ataku drona, przeprowadzonym przez USA w sierpniu w Afganistanie, zginęło 10 cywilów, w tym siedmioro dzieci - powiedział w piątek szef Dowództwa Centralnego… » więcej 2021-09-17, godz. 22:00 MEiN: po rozstrzygnięcia konkursu infolinia "Pomagamy" będzie działać w ramach Narodowego Programu Zdrowia W przypadku rozstrzygnięcia konkursu na Centra Wsparcia dla dzieci i młodzieży oraz dla osób dorosłych w kryzysie psychicznym działania infolinii 'Pomagamy'… » więcej 2021-09-17, godz. 22:00 ME siatkarzy - Strefa Kibica przed Spodkiem w Katowicach dla 900 zaszczepionych 900 zaszczepionych przeciwko koronawirusowi kibiców będzie mogło obejrzeć przed katowickim Spodkiem transmisje rozgrywanych w tej hali decydujących meczów… » więcej 2021-09-17, godz. 21:50 1.liga piłkarska - Artur Skowronek trenerem Zagłębia Sosnowiec Artur Skowronek został w piątek trenerem piłkarzy pierwszoligowego Zagłębia Sosnowiec. Zastąpił zwolnionego dziesięć dni wcześniej Kazimierza Moskal… » więcej 2021-09-17, godz. 21:50 W. Brytania/ Funty i uncje wrócą do sklepów w ramach brexitowej deregulacji W brytyjskich sklepach i na straganach znów będzie można sprzedawać towary ważone wyłącznie w funtach i uncjach, czego zakazywała Unia Europejska - zapowiedział… » więcej 2021-09-17, godz. 21:40 CIS: marszałek Senatu spotkał się ze swoim niemieckim odpowiednikiem Drugiego dnia wizyty w Niemczech marszałek Senatu Tomasz Grodzki spotkał się z przewodniczącym Bundesratu Reinerem Haseloffem - poinformowało w piątek Centrum… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »