Radio Opole » Kraj i świat
2021-07-26, 18:10 Autor: PAP

Witek: w Chocianowie żyją tacy sami ludzie jak w bogatym Lubinie czy Polkowicach(krótka)

W Chocianowie żyją tacy sami ludzie jak w bogatym Lubinie czy Polkowicach, tymczasem wasz burmistrz nie marzy o aquaparku, tylko o skanalizowaniu miasta i wsi w gminie - podkreśliła w poniedziałek marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Polski Ład przychodzi tutaj z pomocą - dodała.

Witek w poniedziałek przedstawiała program Polski Ład w Chocianowie (woj. dolnośląskie). "Obok jest Lubin, niedaleko jest bardzo bogate miasto, Polkowice. I jest Chocianów, w którym żyją tacy sami ludzie jak w Polkowicach, jak w Lubinie, jak w Warszawie, jak we Wrocławiu, którzy nie mają i nigdy nie mieli kanalizacji. Podstawowa sprawa" - zaznaczyła marszałek.


"Polski Ład przychodzi tutaj z pomocą, dotyka każdej dziedziny życia: rolnictwa i edukacji, i rodziny, i przede wszystkim szerokiego wsparcia dla gmin i samorządów w całej Polsce" - zaznaczyła Witek. Dodała, że te programy PiS traktuje jako powszechne, to znaczy, że wszystkie gminy bez względu na to, przez kogo są zarządzane, będą mogły z tego programu korzystać.


Jak mówiła marszałek Sejmu, te środku pochodzą z budżetu państwa, który został uszczelniony oraz ze środków europejskich i są rozdzielane między wszystkich. Polska jest pełnoprawnym członkiem UE, nie wyciąga tylko ręki po pieniądze, ale wpłaca tam od początku własną składkę - zauważyła Witek.


Zapowiedziała, że pierwsza transza promes z Banku Gospodarstwa Krajowego - ponad 20 mld zł - zostanie rozdysponowana do samorządów już w sierpniu - z wniosków składanych do końca lipca. Dodała, że to nie są jedyne pieniądze, kolejne będą we wrześniu i później co kwartał.


Witek przypomniała, że biedne samorządy - tak jak chocianowski - muszą mieć tylko 5 proc. wkładu własnego, a 95 proc, tych inwestycji będzie pokryta ze środków BGK. "Trzeba aplikować, trzeba mieć marzenia i trzeba realizować to, czego chcą obywatele" - apelowała Witek w Chocianowie.(PAP)


autor: Aleksander Główczewski, Piotr Doczekalski


ago/ pdo/ par/


Kraj i świat

2021-09-18, godz. 08:30 Rzeszów/ Carter Johnson z Kanady wygrał II Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej Carter Johnson z Kanady wygrał II Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w kategorii pianistów. Wśród zespołów kameralnych zwyciężył… » więcej 2021-09-18, godz. 08:10 Raport ZPP: EU-ETS nie działa zgodnie z ideą wolnego rynku Działania europejskiego systemu handlu emisjami gazów cieplarnianych EU-ETS nie można uznać za zgodne z ideą wolnego rynku - ocenia w specjalnym raporcie… » więcej 2021-09-18, godz. 08:10 Tatry/ Niedźwiedzie pojawiają się w okolicach osiedli Niedźwiedzie w poszukiwaniu pożywienia zaczęły pojawiać się w okolicach osiedli pod Tatrami. Te wielkie drapieżniki były widywane m.in. w okolicach ścieżki… » więcej 2021-09-18, godz. 08:10 Kanada przez wyborami, główne tematy: koszty życia, służba zdrowia, klimat, praca i domy Według badania przeprowadzonego przez Abacus Data najważniejsze w programach partii są koszty życia (38 proc.), poprawa systemu opieki zdrowotnej (25 proc.)… » więcej 2021-09-18, godz. 07:50 Podkarpackie/ Silne opady deszczu; ponad 130 interwencji Przeszło 130 razy wyjeżdżali w ciągu ostatniej doby na Podkarpaciu strażacy do usuwania skutków silnych opadów deszczu w regionie - poinformował w sobotę… » więcej 2021-09-18, godz. 07:50 Kara 1,9 mln zł dla parafii za nielegalne wycięcie 269 drzew Urząd gminy Ełk nałożył na Parafię Rzymsko-Katolicką pw. św. Józefa Rzemieślnika w Nowej Wsi Ełckiej karę ponad 1,9 mln zł za wycięcie bez pozwolenia… » więcej 2021-09-18, godz. 07:30 Historyk z IPN: wspieramy Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu od strony merytorycznej IPN w Łodzi wspiera Muzeum Dzieci Polskich - ofiar totalitaryzmu od strony merytorycznej - zapewnia dyrektor łódzkiego Oddziału IPN dr hab. Dariusz Rogut… » więcej 2021-09-18, godz. 07:30 MF: zmiana umów podatkowych z Maltą i Holandią zwiększy wpływy do budżetu Zmiana umów podatkowych z Maltą i Holandią, która przewiduje wprowadzenie rozwiązań ograniczających agresywną optymalizację podatkową, zwiększy wpływy… » więcej 2021-09-18, godz. 07:30 Świat (PiS): zdumiewające, że komisja etyki ponownie odrzuciła rozpatrywanie sprawy posła Nitrasa Zdumiewające jest, że komisja etyki poselskiej ponownie nie zajęła się zachowaniem posła Sławomira Nitrasa (KO) - uważa Jacek Świat (PiS). Zdaniem Izabeli… » więcej 2021-09-18, godz. 07:20 Prezes polskiej organizacji w Odessie: zrobimy wszystko, by polskie ofiary represji NKWD były należycie pochowane W masowym grobie ofiar represji NKWD w Odessie jest wielu Polaków; zrobimy wszystko, by byli należycie pochowani - powiedziała PAP Switłana Zajcewa-Wełykodna… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »