Radio Opole » Kraj i świat
2021-07-25, 16:30 Autor: PAP

Kalwaria Pacławska/ Od czwartku 34. Franciszkańskie Spotkanie Młodych; ponownie online

Franciszkańskie Spotkanie Młodych, które odbywało się zazwyczaj w Kalwarii Pacławskiej k. Przemyśla, w tym roku ponownie odbędzie się online, bez obecności uczestników. 34. edycja FSM rozpocznie się w czwartek i potrwa do soboty. Tematem będzie "Kościół".

Franciszkańskie Spotkanie Młodych (FSM) to wydarzenie o charakterze religijnym, najstarsze tego typu w Polsce. Organizowane jest przez krakowską prowincję św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię zakonu braci mniejszych konwentualnych (franciszkanów).


Jak wyjaśniła rzeczniczka FSM Marta Górka, nietypowa forma Spotkania podyktowana jest, podobnie jak w roku minionym, pandemią i wynikającymi z niej obostrzeniami. Tegoroczne FSM będzie też nieco krótsze, bo potrwa zaledwie 3 dni (tradycyjnie, przed pandemią, trwało tydzień), ale – jak zapewniła - będzie miało podobny program do lat poprzednich.


Wszystkie punkty programu FSM będą transmitowane na Facebooku oraz YouTubie Franciszkańskiego Spotkania Młodych.


"Tematem poruszanym w programie online będzie Kościół w kontekście żywego miejsca dla każdego" - przekazała Marta Górka.


W trakcie Spotkania poruszane będą zagadnienia: Czy potrzebuję Kościoła? Czy Kościół potrzebuje mnie? Kto należy do Kościoła, a kto nie? Czym jest wspólnota Kościoła i jak odnaleźć w niej swoje miejsce?


Jak zauważył dyrektor FSM o. Marcin Drąg, obecnie słowo kościół kojarzy się "niekoniecznie dobrze".


"Dla niektórych Kościół jest jedynie instytucją i starą, zhierarchizowaną, sztywną strukturą. Natomiast my chcemy pokazać przede wszystkim Kościół Chrystusowy, który żyje i przedłuża swoją misję w świecie, w ciele, który my tworzymy. Chcemy pokazać, że jest tam miejsce dla każdego człowieka. Chcemy spróbować sprawić, by słowo kościół było nam bliskie" – zaznaczył o. Drąg.


Spotkanie rozpocznie się w czwartek wieczorną eucharystią, której będzie przewodniczyć metropolita przemyski abp Adam Szal, stały gość i sympatyk FSM.


Wśród stałych punktów programu są konferencje. W tym roku do ich wygłoszenia online zostali zaproszeni: Tomasz Wolny, dziennikarz i społecznik oraz Tomasz Samołyk, bloger i youtuber.


"Tomasz Wolny przybliży nam Kościół przez pryzmat rodziny jako najmniejszej komórki wspólnoty. Natomiast Tomasz Samołyk połączy dwa wątki: Kościoła współczesnego oraz nauczanie sługi bożego o. Wenantego Katarzyńca" – poinformowała rzeczniczka.


W czasie FSM nie zabraknie także tradycyjnych spotkań w grupach, nabożeństw, mszy św. czy koncertu na zakończenie FSM.


Górka dodała, że nowym punktem programu będą warsztaty online, czyli krótkie spotkania, w czasie których uczestnicy otrzymają praktyczne wskazówki, jak funkcjonować w otaczającej nas rzeczywistości. W tym roku przewidziano dwa warsztaty online. Jednym z nich będzie „Hierarchia Kościoła. Czy jest tam miejsce dla mnie”; drugim "Jak dawać świadectwo w internecie o tym, że jestem członkiem Kościoła".


Spotkanie zakończy w sobotni wieczór (31 lipca) msza święta, po której przewidziano koncert kleryckiego zespołu Fioretti z Wyższego Seminarium Duchownego Franciszkanów oraz Apel Maryjny i zasłonięcie cudownego obrazu.


FSM to wakacyjna forma rekolekcji przeżywanych w duchu franciszkańskim. Jest najstarszym zlotem modlitewnym młodzieży w Polsce. Odbywa się nieprzerwanie od 1988 roku w Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej w Kalwarii Pacławskiej koło Przemyśla, zazwyczaj w ostatnim pełnym tygodniu lipca.


Dotychczas uczestnicy przybywali do Kalwarii z różnych stron Polski. Zazwyczaj (przed pandemią) było to około tysiąca osób. Spali w namiotach. Przez ostatnich kilka lat Spotkania odbywały się pod hasłami: "Obecność", "Wolność", "Zwycięstwo", "Odnalezieni", "Perspektywa", "Tchnienie".


Pomysłodawcą oraz pierwszym dyrektorem FSM był o. Ryszard Wróbel. Przez pierwsze 23 edycje Spotkania były realizowane pod hasłem "Z Franciszkiem i Klarą". Od 24. FSM młodzież przyjeżdżała na Kalwarię w myśl "Projektu Mesjasz", ale każdego roku Spotkanie ma dodatkowo temat przewodni.


Od 2007 roku w czasie ferii zimowych dla części województw odbywają się też Zimowe FSM.


Kalwaria Pacławska to jedno z najbardziej znanych miejsc kultu w Polsce, często nazywana Jerozolimą Wschodu - ze względu na szczególny kult Męki Pańskiej, a z kolei z uwagi na obecność cudownego obrazu Matki Bożej i umiłowanie Maryi przez wiernych, nosi też miano Jasnej Góry Podkarpacia. Jest jednym z najbardziej znanych miejsc pielgrzymkowych w Polsce. Kult Matki Bożej Kalwaryjskiej datuje się już od XVIII stulecia.


Kalwarię Pacławską założył w XVII wieku wojewoda podolski, kasztelan lwowski Andrzej Maksymilian Fredro z Pleszowic herbu Bończa, ps. Błażej Lipowski, (1620-1679) z pobudek religijnych. Legenda głosi, że podczas jednego z polowań puścił się w pogoń za szczególnie dorodnym okazem jelenia. Niespodziewanie zwierzę zatrzymało się, a wśród jego rogów pojawił się jaśniejący krzyż. Fredro postanowił upamiętnić to miejsce, wznosząc na wzgórzu kościół i klasztor, do którego sprowadził franciszkanów.


W XVII w. do Kalwarii z Kamieńca Podolskiego trafił cudowny obraz Matki Bożej, przed którym niegdyś modlili się królowie: Jan Kazimierz i Jan III Sobieski oraz polscy hetmani i książęta, a ponad 50 lat temu - kard. Karol Wojtyła. W księgach klasztornych i sanktuaryjnych odnotowano ponad 50 cudów. (PAP)


Autorka: Agnieszka Pipała


api/ robs/


Kraj i świat

2024-04-19, godz. 11:20 Kraków/ Poseł Berkowicz z Konfederacji poparł Gibałę w II turze wyborów Poseł Konfederacji Konrad Berkowicz, który w I turze wyborów ubiegał się o urząd prezydenta Krakowa z komitetu wyborczego Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy… » więcej 2024-04-19, godz. 11:20 Ekstraklasa piłkarska – trener Lecha: nie czytam na swój temat, bo bym zwariował Trener piłkarzy Lecha Mariusz Rumak po wyjazdowej porażce z Puszczą Niepołomice (1:2) po raz kolejny był ostro krytykowany. Jak przyznał, takie sytuacje… » więcej 2024-04-19, godz. 11:20 Olsztyn/ Szewczyk: miasto ma być otwarte, uczciwe i przejrzyste Nasze miasto ma być otwarte, uczciwe, przejrzyste - przekonywał w piątek kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Olsztyna Robert Szewczyk. Zaapelował… » więcej 2024-04-19, godz. 11:10 Szachowy turniej kandydatów - męskie trio oraz Chinka Zhongyi na czele po 12 rundach Hindus Dommaraju Gukesh, Amerykanin Hikaru Nakamura i grający pod flagą FIDE Rosjanin Jan Niepomniaszczi w rywalizacji open oraz Chinka Tan Zhongyi wśród kobiet… » więcej 2024-04-19, godz. 11:10 MF: przerwa w działaniu e-Urzędu Skarbowego; usługa Twój e-Pit działa poprawnie W związku z przerwą w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl Ministerstwo Finansów w piątek poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie. » więcej 2024-04-19, godz. 11:00 Beach Pro Tour - dwie porażki Bryla i Łosiaka w Tepic Siatkarze plażowi Michał Bryl i Bartosz Łosiak udział w turnieju Beach Pro Tour Elite16 w meksykańskim Tepic rozpoczęli od dwóch porażek. Najpierw ulegli… » więcej 2024-04-19, godz. 11:00 Litwa/ Rozpoczynają się ćwiczeniach NATO Steadfast Defender 24 Na Litwie rozpoczynają się odbywające się w różnych państwach Europy natowskie manewry Steadfast Defender 24. To jedne z największych ćwiczeń od czasów… » więcej 2024-04-19, godz. 11:00 Skazano stalkerkę Harry’ego Stylesa. Kobieta trafi za kratki Pod koniec stycznia funkcjonariusze londyńskiej policji zatrzymali kobietę, która miała dopuścić się nękania popularnego brytyjskiego wokalisty Harry’ego… » więcej 2024-04-19, godz. 11:00 CNN: bezpośrednie ataki na obiekty w Izraelu i Iranie dobiegły końca Piątkowy nalot dronów na prowincję Isfahan w Iranie, prawdopodobnie przeprowadzony przez Izrael, to już ostatni przypadek takich ataków dokonywanych bezpośrednio… » więcej 2024-04-19, godz. 11:00 Łotwa/ Z powodu cyberataku rosyjska propaganda zastąpiła ukraińską stację Freedom W wyniku ataku cybernetycznego na Łotwie na sygnał satelitarny na kanale, na którym powinna być nadawana ukraińska stacja Freedom, wyświetlane były rosyjskie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »