Radio Opole » Kraj i świat
2021-07-23, 22:00 Autor: PAP

Nowoczesna wezwała rząd m.in. do natychmiastowego wykonania wyroków TSUE

Rada Krajowa Nowoczesnej wezwała w piątek premiera Mateusza Morawieckiego i rząd do natychmiastowego wykonania wyroków TSUE, a także do przyspieszenia akcji szczepień przeciw COVID-19. Zaapelowała też o przedłużenie koncesji TVN i jak najszybsze wejście Polski do strefy euro.

W piątek odbyło się posiedzenie Rady Krajowej Nowoczesnej. W części otwartej dla mediów głos zabrał m.in. gość posiedzenia lider PO Donald Tusk. Część zamknięta poświęcona była dyskusji wewnętrznej. Rada przyjęła uchwały poświęcone: realizacji postanowień Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, szczepieniom przeciwko COVID-19, koncesji dla stacji TVN oraz wejściu Polski do strefy euro.


"Rząd jest zobowiązany wypełniać wynikające z Traktatów obowiązki, w tym realizować postanowienia Trybunału Sprawiedliwości. Ignorowanie wyroków Trybunału Sprawiedliwości i negowanie wyższości prawa unijnego będzie miało nie tylko wymierne koszty finansowe, za które zapłacą wszyscy Polacy, ale także doprowadzi do zniszczenia bezpieczeństwa prawnego, czego skutki będą katastrofalne" - głosi jedna z uchwał.


Rada Krajowa Nowoczesnej wezwała "rząd Mateusza Morawieckiego i większość parlamentarną do natychmiastowej realizacji wyroków Trybunału Sprawiedliwości, przede wszystkim tych dotyczących Izby Dyscyplinarnej, a także wyroków dotyczących narażenia sędziów na postępowania dyscyplinarne za zadawanie TSUE pytań prejudycjalnych oraz tzw. +czystki emerytalnej+”.


TSUE orzekł w zeszły czwartek, że system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce nie jest zgodny z prawem UE. Dzień wcześniej TSUE zobowiązał Polskę do zawieszenia stosowania przepisów dotyczących w szczególności uprawnień Izby Dyscyplinarnej SN, także w kwestiach na przykład uchylania immunitetów sędziowskich. Tego dnia Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis Traktatu o UE, na podstawie którego TSUE zobowiązuje państwa członkowie do stosowania środków tymczasowych w sprawie sądownictwa, jest niezgodny z Konstytucją RP.


W stanowisku dotyczącym procesu szczepień przeciw COVID-19 Rada zaapelowała o "przyspieszenie i rozszerzenie procesu szczepień" poprzez wprowadzenie tzw. szczepieniobusów docierających do gmin o najniższym odsetku zaszczepionych oraz mobilnych punktów szczepień powstających w zakładach pracy i instytucjach. Ponadto Nowoczesna postuluje wprowadzenie obowiązku szczepień dla przedstawicieli zawodów medycznych oraz nauczycieli, a także obowiązku posługiwania się cyfrowymi certyfikatami szczepienia oraz stworzenie rozwiązań prawnych, które umożliwiłyby przedsiębiorcom żądać od klientów zaświadczeń o szczepieniu i odmawiać usługi niezaszczepionym.


Nowoczesna postuluje również odnowienie koncesji dla telewizji TVN na dotychczasowych zasadach. "Od początku swojego istnienia, stacja TVN jest ważnym elementem polskiej wolności, przyczyniającym się do profesjonalizacji standardów w mediach i życiu publicznym. +Czwarta władza+ nie może być uciszana ani podporządkowywana rządowi. Domagamy się przedłużenia koncesji na nadawanie TVN oraz przywrócenia publicznego, zgodnego z Konstytucją, charakteru telewizji publicznej" - głosi uchwała.


Na początku lipca posłowie PiS złożyli w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, na temat którego w debacie publicznej pojawiły się głosy, że jest on wymierzony w stację TVN, która obecnie jest w trakcie rozmów z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji w sprawie przedłużenia koncesji. Właścicielem TVN jest amerykański koncern Discovery, zarządzający stacją za pośrednictwem spółki Polish Television Holding BV, zarejestrowanej w Holandii. W myśl jednego z zapisów projektowanej nowelizacji koncesja na nadawnie mogłaby być udzielona podmiotowi z siedzibą w państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, o ile nie jest on zależny od właściciela spoza EOG.


Czwartą sprawą poruszoną przez Radę Krajową Nowoczesnej jest postulat jak najszybszego dołączenia Polski do strefy euro. "Czas odbudowy unijnych gospodarek po pandemii COVID -19 to dobry moment na wejście Polski do strefy euro. Nowoczesna wezwała rząd do podjęcia działań, by stało się to w najszybszym możliwym terminie". W uchwale, powołując się na badania Eurobarometru, Nowoczesna przekonuje, że poparcie dla przyjęcia euro w Polsce rośnie, a "ponad połowa Polaków uważa, że przyjęcie euro będzie miało pozytywne konsekwencje dla Polski i dla nich samych".


Wskazano również, że "po Brexicie integracja unijna w strefie euro będzie szybsza, a pozostające poza nią kraje mogą być zmarginalizowane w unijnej polityce". "Pozostając poza strefą euro Polska decyduje się na szkodliwą samoizolację, oddala się od centrum decyzyjnego, co zagraża bezpieczeństwu kraju i dobrobytowi przyszłych pokoleń" - głosi uchwała. (PAP)


autor: Mikołaj Małecki


mml/ mok/


Kraj i świat

2021-09-20, godz. 13:50 Rosja/ Komuniści odmawiają uznania wyników głosowania online w Moskwie Komunistyczna Partia Federacji Rosyjskiej (KPRF) oświadczyła w poniedziałek, że nie uznaje wyników głosowania online w Moskwie w wyborach parlamentarnych… » więcej 2021-09-20, godz. 13:50 USA/ Pfizer i BioNTech: szczepionka przeciw Covid-19 może być stosowana u dzieci w wieku 5-11 lat Firmy Pfizer i BioNTech ogłosiły w poniedziałek, że ich szczepionka przeciw Covid-19 może być stosowana u dzieci w wieku 5-11 lat, a koncerny wkrótce złożą… » więcej 2021-09-20, godz. 13:50 Suknię, w której Elizabeth Olsen wystąpiła na gali Emmy, zaprojektowały jej siostry Największymi zwyciężcami gali rozdania nagród Emmy 2021 byli z pewnością twórcy serialu „The Crown”, którzy zgarnęli najwięcej, bo aż 21 statuetek… » więcej 2021-09-20, godz. 13:50 Wyzwania profilaktyki chorób pnemokokowych w Polsce, wśród dzieci i dorosłych (MediaRoom) Debata - 23 września br. godz. 14.00. » więcej 2021-09-20, godz. 13:40 Szefczovicz: UE musi zwiększać swoją autonomię, by uodpornić się na zakłócenia w łańcuchach dostaw UE musi zwiększać swoją autonomię, aby uodpornić się na zakłócenia w światowych łańcuchach dostaw i móc konkurować z największymi gospodarczymi potęgami… » więcej 2021-09-20, godz. 13:40 W. Brytania/ Premier Johnson: nasza miłość do Francji jest niezachwiana Brytyjski premier Boris Johnson zapewnił w poniedziałek Francję, że nie ma powinna mieć powodu do obaw w związku z nowym porozumieniem obronnym Wielkiej… » więcej 2021-09-20, godz. 13:40 Białoruś/ 1,5 roku więzienia za oskarżenie Łukaszenki o „piractwo lotnicze” Sąd w Brześciu skazał obywatelkę Rosji na 1,5 roku więzienia za „zniesławienie” Alaksandra Łukaszenki - poinformowali aktywiści centrum Wiasna. Irina… » więcej 2021-09-20, godz. 13:40 Premier: polskiej granicy będziemy bronili z całą determinacją (opis) Mamy do czynienia ze zorganizowanym szturmem na polską granicę, ale my się na pewno nie ugniemy. Będziemy umacniać nasze instalacje ochronne i zabezpieczające… » więcej 2021-09-20, godz. 13:40 Szef MSWiA: ciało jednego ze zmarłych na granicy badane toksykologicznie Ciało migranta zmarłego w pasie przygranicznym zostanie poddane badaniom toksykologicznym, które wyjaśnią, czy na jego śmierć mogła wpłynąć pigułka… » więcej 2021-09-20, godz. 13:30 Laos/ Lockdown w stolicy po zanotowaniu rekordowej liczby przypadków Covid-19 Władze Laosu zadecydowały o izolacji stolicy kraju Wientianu i wprowadzeniu tam lockdownu do końca września - poinformowały w poniedziałek państwowe media… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »