Radio Opole » Kraj i świat
2021-07-23, 21:40 Autor: PAP

Dziś (sobota, 24 lipca) w kraju

Dziś jest sobota, dwieście piąty dzień roku. Wschód słońca o godz. 4.42, zachód o 20.41. Imieniny obchodzą: Kinga, Krystyna, Krzesimir, Augustyn, Wiktor oraz Wojciech.


# # #


422 lata temu parlament szwedzki pozbawił Zygmunta III Wazę praw do tronu szwedzkiego, kończąc w ten sposób polsko-szwedzką unię personalną.


102 lata temu Sejm RP uchwalił ustawę o Policji Państwowej.


82 lata temu premier Węgier Pal Teleki w depeszy do Adolfa Hitlera odmówił poparcia dla planowanej niemieckiej inwazji na Polskę, tłumacząc, że "nie może przedsięwziąć żadnej akcji militarnej przeciw Polsce ze względów moralnych".


77 lat temu wojska 1. Frontu Białoruskiego zajęły Lublin.


62 lata temu w Fabryce Samochodów Ciężarowych w Lublinie rozpoczęła się seryjna produkcja samochodu dostawczego Żuk.


42 lata temu w Warszawie zmarł Edward Stachura, poeta, prozaik, tłumacz; autor powieści "Cała jaskrawość", "Siekierezada", szkicu literackiego "Fabula rasa" i poematu "Kropka nad Ypsylonem".


26 lat temu w Warszawie zmarł Jerzy Toeplitz, krytyk filmowy, historyk kina, pedagog.


23 lata temu Sejm RP uchwalił ustawę o podziale terytorialnym państwa, wprowadzającą podział na 16 województw i przywracającą instytucję powiatu.


# # #


Dziś w Boguchwale (woj. podkarpackie) odbędą się obchody święta 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej z udziałem m.in. ministra obrony Mariusza Błaszczaka, który wręczy Chorągiew Wojska Polskiego. Odbędzie się również piknik wojskowy "Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej".


# # #


Koncert Tomasza Organka i gości odbędzie się w sobotę o godz. 21 w Parku Wolności Muzeum Powstania Warszawskiego. Tego samego dnia odbędzie się premiera płyty "Ocali nas miłość". Koncert będzie transmitowany przez TVN24 oraz Muzeum Powstania Warszawskiego na kanale YouTube.


oloz/ pat/


Newsroom PAP


Kraj i świat

2021-09-20, godz. 13:20 Szef MSWiA: pod koniec września decyzja o ewentualnym przedłużeniu stanu wyjątkowego Pod koniec miesiąca zapadnie decyzja ws. ewentualnego przedłużenia stanu wyjątkowego na terenach przy granicy z Białorusią - poinformował w poniedziałek… » więcej 2021-09-20, godz. 13:20 Prezes IPN: zbrodnie sądowe stanu wojennego wymagają konkretnych poczynań IPN (krótka) Zbrodnie sądowe stanu wojennego wymagają konkretnych poczynań IPN w kierunku uchylenia immunitetów sędziom i prokuratorom wówczas oskarżającym - powiedział… » więcej 2021-09-20, godz. 13:10 Białoruś/ Od 17 października tryb bezwizowy także na lotniskach w Grodnie i Brześciu 17 października wejdzie w życie dekret Alaksandra Łukaszenki, który umożliwia ruch bezwizowy przez lotniska w miastach obwodowych - Grodnie, Brześciu, Witebsku… » więcej 2021-09-20, godz. 13:10 Szpital w Cieszynie uruchomił program rehabilitacji dla ozdrowieńców Program fizjoterapeutyczny dla mieszkańców Śląska Cieszyńskiego, którzy przebyli zakażenie koronawirusem i borykają się z jego skutkami, uruchomił we… » więcej 2021-09-20, godz. 13:10 Małopolska/ Zmiany w planie budowy zbiornika wodnego na rzece Prądnik Utworzenie na rzece Prądnik pięciu mniejszych zbiorników, zamiast jednego dużego, to odpowiedź Wód Polskich na oczekiwania samorządowców i mieszkańców… » więcej 2021-09-20, godz. 13:00 ME siatkarzy - Heynen: nigdy nie płakałem tak bardzo Trener Vital Heynen nie kryje, że pożegnanie z reprezentacją Polski siatkarzy, do którego doszło w szatni po wywalczeniu brązowego medalu mistrzostw Europy… » więcej 2021-09-20, godz. 13:00 Niemcy/ Trzecia debata kandydatów na kanclerza: najciekawsza, ale wszystko już było Po niedzielnej, ostatniej przed wyborami federalnym debacie kandydatów na kanclerza Niemiec opinie komentatorów są podzielone. Jedni piszą o 'najlepszej z… » więcej 2021-09-20, godz. 13:00 Lubelskie/ Marszałek województwa o stanowisku ws. LGBT: zawsze można zrobić pół kroku do tyłu Jeśli ktoś czuje się obrażany to zawsze można zrobić pół kroku do tyłu; będziemy się zastanawiać - powiedział w piątek marszałek woj. lubelskiego… » więcej 2021-09-20, godz. 13:00 Komendant Główny SG: dysponujemy obecnie 230 wolnymi miejscami w ośrodkach strzeżonych dla cudzoziemców Straż Graniczna dysponuje obecnie 230 wolnymi miejscami w ośrodkach strzeżonych dla cudzoziemców. Możemy natychmiast uruchomić dodatkowych 500 miejsc w jednym… » więcej 2021-09-20, godz. 13:00 Wilno/ Gliński po spotkaniu z ministrem kultury Litwy: nasza współpraca jest coraz lepsza Ta współpraca jest coraz lepsza. W ciągu ostatnich lat coraz więcej konkretnych rozwiązań czy postulatów jest realizowanych - powiedział w poniedziałek… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »