Radio Opole » Kraj i świat
2021-06-24, 16:20 Autor: PAP

Bełżec/ Wyremontowano dawny budynek komendantury obozu zagłady

Budynek dawnej komendantury niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady w Bełżcu (Lubelskie) został wyremontowany i zaadaptowany na potrzeby Pracowni Naukowo-Dydaktycznej, która będzie funkcjonować w tym Muzeum i Miejscu Pamięci.

„W budynku zlokalizowaliśmy przestrzeń edukacyjną dla grup odwiedzających Muzeum i Miejsce Pamięci w Bełżcu. Będą tu prowadzone przede wszystkim lekcje muzealne, pobyty studyjne, ale w przyszłości zlokalizujemy tutaj także wystawę plenerową” – zapowiada kierownik Muzeum i Miejsca Pamięci w Bełżcu Tomasz Hanejko w komunikacie prasowym przekazanym PAP przez Państwowe Muzeum na Majdanku, którego oddziałem jest Muzeum w Bełżcu.


W obozie zagłady w Bełżcu, funkcjonującym od marca do grudnia 1942 r. hitlerowcy zamordowali ok. 450 tys. Żydów - przede wszystkim z Polski, ale też z innych krajów Europy.


Pracownia Naukowo-Dydaktyczna powstała w wyremontowanym i zaadaptowanym na te cele budynku dawnej komendantury obozu.


„Ten przedwojenny budynek kolejowy stał się w okresie funkcjonowania obozu zagłady w Bełżcu kwaterą pierwszego komendanta Christiana Wirtha i jego najbliższych współpracowników. Po wojnie powrócił do pełnienia swojej pierwotnej funkcji - mieszkania dla pracowników kolei. W 2015 roku zaniedbany obiekt został przekazany przez Polskie Koleje Państwowe na rzecz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a następnie stał się własnością Państwowego Muzeum na Majdanku” – poinformowała Agnieszka Kowalczyk–Nowak rzeczniczka Muzeum na Majdanku, którego oddziałem jest Muzeum i Miejsce Pamięci w Bełżcu.


Prace budowalne prowadzone były w latach 2019–20. Wewnątrz budynku powstały sala do prowadzenia zajęć dla grup młodzieży oraz pomieszczenia wyposażone w kilka stanowisk do pracy z materiałami archiwalnymi. Sale wyposażone są m.in. w nowoczesne narzędzia multimedialne do prowadzenia działań edukacyjnych. Budynek dawnej komendantury został wpisany do Gminnej Ewidencji Zabytków, więc nie można było zmienić jego bryły i zachował swoją autentyczność.


Budowę obozu zagłady w Bełżcu Niemcy rozpoczęli 1 listopada 1941 r. Pierwsze transporty Żydów z Lublina i Lwowa przybyły tu 17 marca 1942 r. - każdy liczył około 1,5 tys. osób. Tego dnia rozpoczęła się w Bełżcu masowa eksterminacja Żydów, która - z przerwami - trwała do połowy grudnia 1942 r. W tym czasie zamordowano tu około 450 tys. osób, głównie Żydów z Polski, ale też z Niemiec, Austrii, Czech i Słowacji.


Przybywające transporty najpierw dzielono na stacji kolejowej w Bełżcu, a następnie lokomotywa wpychała na teren obozu po 8-10 wagonów. Wypędzanym z wagonów ludziom mówiono, że trafili do obozu przejściowego i po dezynfekcji zostaną skierowani do obozów pracy. Ofiary kierowano do baraków rozbieralni, a stamtąd pędzono przez specjalny korytarz prosto do komór gazowych.


Wszystko odbywało się w pośpiechu i przy użyciu siły tak, by ofiary nie domyśliły się, co je czeka. Proces uśmiercania trwał 20 minut. Następnie ciała wyciągano z komór i składano w masowych grobach.


Od listopada 1942 r. Niemcy rozpoczęli spalanie ciał na terenie obozu. Masowe groby były rozkopywane koparką, a ciała składano na stosach zbudowanych na bazie szyn kolejowych. Stosy płonęły niemal bez przerwy do kwietnia 1943 r. Następnie wszystkie budynki obozowe zostały rozebrane, a teren wyrównano.


Obóz w Bełżcu był jednym z trzech głównych ośrodków zagłady Żydów - obok Treblinki i Sobiboru - podczas Akcji Reinhardt prowadzonej w Generalnym Gubernatorstwie od marca 1942 r. do listopada 1943 r. Transporty ludzi do tych obozów zagłady wysyłano z wszystkich pięciu dystryktów Generalnego Gubernatorstwa: warszawskiego, radomskiego, krakowskiego, lubelskiego i galicyjskiego. Podczas Akcji Reinhardt Niemcy wymordowali ok. 2 miliony Żydów z Polski i innych krajów Europy.(PAP)


Autorka: Renata Chrzanowska


ren/ pat/


Kraj i świat

2024-04-27, godz. 06:20 Iga Świątek wkroczyła w świat gier wideo Iga Świątek zdążyła już przyzwyczaić kibiców do swojego wizerunku na pierwszych stronach sportowych i lifestyleowych pism. Teraz zaliczyła swój okładkowy… » więcej 2024-04-27, godz. 06:20 Rektor Uniwersytetu Śląskiego: chcemy uruchomić "Naukowy Program dla Śląska" (wywiad) Zamierzamy jesienią uruchomić „Naukowy Program dla Śląska”, czyli fundusz na badania w kluczowych dla regionu obszarach. Jego celem będzie wskazywanie… » więcej 2024-04-27, godz. 06:20 W sobotę XV Mistrzostwa Polski Dzieci z Domów Dziecka w piłce nożnej; wśród gości m.in. Władysław Żmuda, Radosław… W turnieju weźmie udział blisko 400 młodych piłkarek i piłkarzy. Zawodnikom grającym na stadionie OSiR Bemowo w Warszawie kibicować będą byli reprezentanci… » więcej 2024-04-27, godz. 06:20 20 lat w UE/ Ekspert: Polacy po 20 latach członkostwa - bardziej eurorealiści niż euoroentuzjaści Po 20 latach obecności w UE, Polacy to bardziej eurorealiści niż euroentuzjaści; widzą zalety Unii, korzyści dla siebie z bycia w tej wspólnocie, ale też… » więcej 2024-04-27, godz. 06:20 20 lat Polski w UE/ Olbrycht: następne rozszerzenie Unii zupełnie ją zmieni (wywiad) Na ten moment nie wiadomo, które z państw wejdzie w szeregi UE jako dwudzieste ósme; wiadomo jednak, że to kolejne poszerzenie zupełnie zmieni Wspólnotę… » więcej 2024-04-27, godz. 06:10 Sztuczna inteligencja może usprawnić diagnostykę rzadkich chorób genetycznych Dzięki systemowi uczenia maszynowego o nazwie AI-MARRVEL (AIM) genetycy będą mogli szybciej i łatwiej diagnozować choroby genetyczne spowodowane przez mutację… » więcej 2024-04-27, godz. 06:10 Prognoza pogody na 27 i 28 kwietnia Jak informuje IMGW, Polska znajduje się w obszarze nieco podwyższonego ciśnienia, jedynie na północnym zachodzie kraju zaznaczy się wpływ rozległego układu… » więcej 2024-04-27, godz. 06:10 Margaret: Bez siniaków nie ma cekinów (wywiad) „Miałam taki moment, że mogłam się przewrócić. (…) Wszyscy naokoło mówili, że zwariowałam, że się staczam, odbiło jej. A Piotrek był jedyną… » więcej 2024-04-27, godz. 06:10 Kolumbia/ Armia zabiła 15 byłych partyzantów FARC i przejęła ponad 800 ładunków wybuchowych Siły zbrojne Kolumbii zabiły 15 byłych partyzantów z lewicowej organizacji bojowej, tzw. Rewolucyjnych Sił Zbrojnych Kolumbii (FARC) - poinformował w piątek… » więcej 2024-04-27, godz. 05:50 Wiadomo, dlaczego naśladujące zwierzęta roboty są wolniejsze od zwierząt Kiedy porówna się różne części zwierzęcia i robota, maszyna wypada często dużo lepiej pod względem wytrzymałości, siły czy prędkości. Zwierzęta… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »