Radio Opole » Kraj i świat
2021-06-22, 17:30 Autor: PAP

GDDKiA: jest decyzja środowiskowa ws. dodatkowego pasa na A2 w woj. łódzkim

Jest decyzja środowiskowa na poszerzenie autostrady A2 o dodatkowy pas ruchu w woj. łódzkim – poinformowała we wtorek Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Dzięki temu możliwa jest kontynuacja prac wz. z rozbudową A2 do trzech pasów w obu kierunkach.

Decyzja Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Łodzi dotyczy rozbudowy autostrady w kierunku Warszawy do trzech pasów na odcinku ponad 46 km - od węzła Łódź Północ do granicy z województwem mazowieckim.


Jak przekazała GDDKiA, przetarg na wyłonienie wykonawcy w systemie "Projektuj i buduj", po wcześniejszym zapewnieniu finansowania na ten cel, planowany jest jesienią br., zaś podpisanie umowy ma nastąpić wiosną 2022 r. Projekt rozbudowy ma być gotowy na początku 2023 r., a prace mają ruszyć w listopadzie tego samego roku. Zakończenie prac przewidziano na przełomie 2025 i 2026 roku.


Trzeci pas ruchu zostanie dobudowany od wewnętrznej strony obu jezdni i odbędzie się to bez konieczności rozbiórki obiektów nad autostradą. Zostały one zaprojektowane z uwzględnieniem rozbudowy A2 o dodatkowy pas.


Konieczne będzie za to przebudowanie całego systemu melioracyjnego wraz z rozbudową wielu zbiorników retencyjnych. Wzdłuż całego odcinka wymieniona na wyższą zostanie siatka odgradzająca drogę.


"Dodatkowo zamontujemy tzw. żabiankę, czyli pas gęstej siatki przy ziemi, uniemożliwiającej przedostanie się na drogę drobnych zwierząt. W wielu miejscach pojawią się także nowe ekrany akustyczne, mające zabezpieczyć otoczenie przed zwiększonym hałasem" – poinformowała w komunikacie dyrekcja.


Wymienione prace będą wymagały zmian w organizacji ruchu.


Nowe pasy mają mieć po 3,5 m szerokości, zostanie zachowany pas awaryjny. Szerokość pasa rozdziału zmniejszy się z kilkunastu do pięciu metrów szerokości.


Autostrada A2 będzie miała także trzeci pas ruchu na części trasy w woj. mazowieckim, czyli łącznie trzypasmowa trasa będzie na długości ok. 89 km. Z kolei od węzła Konotopa do węzła Pruszków A2 ma mieć po cztery pasy ruchu na obu jezdniach. Wkrótce ma zostać wydana decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach dla odcinka od granicy woj. łódzkiego i mazowieckiego do węzła Konotopa.


Jak wskazała GDDKiA, rozbudowany odcinek autostrady A2 ma ułatwić w przyszłości szybki i bezpieczny dojazd m.in. do Centralnego Portu Lotniczego. (PAP)


autor: Bartłomiej Pawlak


bap/ skr/


Kraj i świat

2021-08-01, godz. 18:40 Formuła 1 - Ocon z teamu Alpine wygrał GP Węgier (opis) Francuz Esteban Ocon z zespołu Alpine sensacyjnie wygrał wyścig Formuły 1 o Grand Prix Węgier na torze Hungaroring. Liderem cyklu został obrońca tytułu… » więcej 2021-08-01, godz. 18:40 Warszawa/ Rozpoczęły się uroczystości pod pomnikiem "Polegli Niepokonani" na Cmentarzu Powstańców Warszawy Z udziałem władz państwowych przed pomnikiem 'Polegli Niepokonani' na wolskim Cmentarzu Powstańców Warszawy 1 sierpnia rozpoczęły się uroczystości upamiętniające… » więcej 2021-08-01, godz. 18:40 Tokio - w poniedziałek emocje dla Polski m.in. w żeglarstwie, początek w kajakarstwie W poniedziałek w igrzyskach w Tokio dwa kolejne wyścigi żeglarskie z udziałem wiceliderek w klasie 470er - Agnieszki Skrzypulec i Jolanty Ogar-Hill. Początek… » więcej 2021-08-01, godz. 18:40 Tokio - 2 sierpnia (program-Polacy) Program wydarzeń olimpijskich z udziałem Polaków - 2 sierpnia, poniedziałek (godziny wg czasu polskiego): JEŹDZIECTWO 10.00: WKKW indywidualnie i drużynowo… » więcej 2021-08-01, godz. 18:30 Węgry/ Uroczystość w Solymar w 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego Złożeniem wieńców upamiętniających polskich lotników RAF, którzy zginęli dostarczając zaopatrzenie uczestnikom Powstania Warszawskiego, uczczono w niedzielę… » więcej 2021-08-01, godz. 18:30 W godzinę "W" oddano hołd powstańcom warszawskim przed pomnikiem Gloria Victis (opis) Aby spłacić dług wdzięczności wobec tych, którzy na ołtarzu wolności złożyli swoje życie, pamięć nie wystarczy. Trzeba zrobić krok w kierunku zrozumienia… » więcej 2021-08-01, godz. 18:30 Ekstraklasa piłkarska – Cracovia – Śląsk 0:1 (do przerwy) Cracovia Kraków - Śląsk Wrocław 0:1 do przerwy. Bramki: 0:1 Robert Pich (16-karny). Żółta kartka - Śląsk: Petr Schwarz. Sędzia: Tomasz Wajda (Żywiec)… » więcej 2021-08-01, godz. 18:20 Bąkiewicz przed Marszem PW: toczy się wojna - pieniędzmi, mediami, chce się nam odebrać polskość 'Toczy się wojna' - pieniędzmi, mediami chce się nam odebrać polskość, tożsamość, Boga - mówił prezes Stowarzyszenia Roty Marszu Niepodległości przed… » więcej 2021-08-01, godz. 18:10 Dziś (poniedziałek, 2 sierpnia) na świecie ŚWIAT - Trwa pandemia koronawirusa SARS-CoV-2, wywołującego groźną dla życia chorobę Covid-19. Według amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa zakażenie… » więcej 2021-08-01, godz. 18:10 PŚ w szachach - remis Dudy z Carlsenem w pierwszej partii półfinału Jan-Krzysztof Duda zremisował w niedzielę z mistrzem świata Norwega Magnusem Carlsenem w pierwszym półfinałowym meczu Pucharu Świata w szachach, rozgrywanego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »