Radio Opole » Kraj i świat
2021-06-21, 17:10 Autor: PAP

ZPPM: mleko jako napój to przykład kuriozów prawnych UE

Mleko jako napój to przykład unijnych kuriozów prawnych - stwierdza Związek Polskich Przetwórców Mleka, odnosząc się doniedawnych wytycznych KE. Zwraca się do resortu klimatu, by przygotował przepisy mające "więcej wspólnego ze zdrowym rozsądkiem i polską rzeczywistością".

"Mleko, jogurty pitne, kefiry, maślanki – generalnie wszystkie przetwory mleczne, które da się spożyć bez użycia sztućców, zdaniem urzędników Komisji Europejskiej to napoje, a kubki na napoje nie są pojemnikami na napoje" - zwraca uwagę ZPPM w poniedziałkowej informacji prasowej.


W ocenie Związku Polskich Przetwórców Mleka to kolejny przykład "unijnych kuriozów prawnych".


Związek przypomina, że pod koniec maja Komisja Europejska ogłosiła wytyczne dotyczące produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych. "Wytyczne dotyczą, jeszcze nie zaimplementowanej do polskiego prawa, dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/904 w sprawie zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko" - wyjaśniono.


Zwrócono uwagę, że dyrektywa ta określa m.in. docelowe poziomy recyklingu dla jednorazowych opakowań po napojach - 77 proc. do 2025 r. i 90 proc. do roku 2029. "Cel tyleż szczytny, co nierealny – zwłaszcza w przypadku przetworów mlecznych sprzedawanych w opakowaniach wielomateriałowych" - stwierdza ZPPM. Podkreśla, że problem ten zostanie rozwiązany "poprzez nałożenie na producentów napojów dodatkowych opłat za takie opakowania".


Dodano, że z zapisów rozporządzenia wykonawczego Komisji(UE)nr 2020/2151 z 17 grudnia 2020r. będzie wynikać konieczność wprowadzenia na opakowania dodatkowej informacji o zastosowaniu plastiku do ich produkcji. "Oznacza to konieczność przeprojektowania opakowań, a to dodatkowe koszty dla producentów, a w konsekwencji dla konsumentów" - wyjaśnia ZPPM.


Z informacji wynika, że wytyczne stanowiące interpretację zapisów dyrektywy KE, kwalifikują mleko i niektóre przetwory mleczne jako napoje, "mimo iż nie służą one do gaszenia pragnienia i powinny być traktowane jako żywność".


"Mleko jest to żywność bogata w odżywcze składniki. W mleku znajdują się: tłuszcz, laktoza, białko, magnez, potas, wapń, witaminy z grupy B, witamina A, D, K i E" - przypomina cytowana w informacji dietetyczka Pola Gmitrzak. Jak zauważa kwalifikacji dokonano "nie ze względu na przeznaczenie produktu, a ze względu na opakowanie".


Zdaniem Komisji, jak tłumaczy Gmitrzak, napojem jest też napój w proszku, ale ocet, który bywa sprzedawany w plastikowych butelkach, jest traktowany przez KE dla odmiany jako żywność. "Zupełny brak konsekwencji" - ocenia. Dietetyczka tłumaczy, że np. jogurt pitny będzie klasyfikowany jako napój, ale jogurt niezawierający w nazwie słowa „pitny”, nawet jeżeli będzie sprzedawany w takim samym opakowaniu, będzie traktowany jako żywność.


Zgodnie z cytatem przytoczonym w informacji: "W dyrektywie nie wprowadzono jasnego rozróżnienia między pojemnikami na napoje, butelkami na napoje (podkategoria pojemników na napoje) i kubkami na napoje (które nie są pojemnikami na napoje)".


Dodano, że w preambule do unijnej dyrektywy stwierdzono, że „aby skoncentrować działania tam, gdzie są one najbardziej potrzebne, niniejsza dyrektywa powinna obejmować tylko te produkty jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych, które są najczęściej znajdowane na plażach w Unii”.


Związek Polskich Przetwórców Mleka zastanawia się, na których plażach wypoczywający "całymi stosami" wyrzucają butelki po mleku czy jogurcie. "Nie dzieje się tak w Polsce, a podejrzewamy, że również w innych krajach produkty mleczne nie stanowią pierwszego wyboru przed wyprawą na słoneczną i gorącą plażę" - stwierdzono.


ZPPM podkreśla, że w Polce problem jest relatywnie niskie spożycie mleka i jego przetworów na tle innych państw UE. "Dodatkowe opłaty za ich opakowania nie pomogą poprawić tej niekorzystnej sytuacji, ale z pewnością spowodują jej pogorszenie" - przekonuje.


Związek proponuje, by Ministerstwo Klimatu, które jest odpowiedzialne za wdrożenie dyrektywy 2019/904 do polskiego prawodawstwa, nie brało pod uwagę wytycznych KE, które nie są prawnie wiążące i przygotowało przepisy mające "więcej wspólnego ze zdrowym rozsądkiem i polską rzeczywistością". "Dzięki temu napój nadal będzie mógł być napojem, żywność żywnością, a Polacy nie będą obciążeni dodatkowymi kosztami wynikającymi z urzędniczej fantazji, co w przypadku mleka i jego przetworów wyjdzie im dodatkowo na zdrowie" - stwierdzono.


Jak podkreślono w informacji, mleko to żywność zalecana do spożywania przez podległe Ministerstwu Zdrowia instytucje, m.in. Państwowy Zakład Higieny – Narodowy Instytut Zdrowia czy Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej. (PAP)


autor: Magdalena Jarco


maja/ skr/


Kraj i świat

2021-08-03, godz. 02:30 Bill Gates finalizuje rozwód. Była żona zachowuje nazwisko Jak przekazuje serwis 'People', w poniedziałek sędzia zatwierdził rozwód Billa Gatesa i Melindy French Gates. Ich trwające 27 lat małżeństwo zostało oficjalnie… » więcej 2021-08-03, godz. 02:20 Hiszpania/ Rząd nie zgadza się na przymusowe szczepienie obywateli Rząd Hiszpanii Pedro Sancheza ogłosił w poniedziałek, że nie zgodzi się na obowiązkowe poddawanie obywateli szczepieniom przeciwko koronawirusowi. Przyznał… » więcej 2021-08-03, godz. 02:00 The Weeknd chciałby założyć rodzinę Popularny wokalista zakończył już romans z piciem i twardymi narkotykami. We wrześniowym wywiadzie udzielonym magazynowi 'GQ' The Weeknd ujawnił, że zrezygnował… » więcej 2021-08-03, godz. 01:40 Tokio - 3 sierpnia (program) Program wydarzeń olimpijskich 3 sierpnia - wtorek (godziny wg czasu polskiego): 26 finałów----------BOKS 6.05: 57 kg kobiet, finał12.05: 69 kg mężczyzn… » więcej 2021-08-03, godz. 01:20 Tokio - 3 sierpnia (program-Polacy) Program wydarzeń olimpijskich z udziałem Polaków - 3 sierpnia, wtorek (godziny wg czasu polskiego): KAJAKARSTWO 2.30: K-1 200 m kobiet, półfinał -… » więcej 2021-08-03, godz. 01:20 Turcja/ Helikoptery z UE wspomogą strażaków w gaszeniu pożarów lasów Unia Europejska zamierza wspomóc tureckich strażaków, którzy od sześciu dni walczą z pożarami w lasach południowo-wschodniego wybrzeża Turcji - poinformowała… » więcej 2021-08-03, godz. 00:10 USA/ Senator Graham zakażony koronawirusem Republikański senator Lindsey Graham poinformował w poniedziałek, że doznał infekcji koronawirusem mimo faktu, że przyjął dwie dawki szczepionki przeciwko… » więcej 2021-08-02, godz. 23:30 Meksyk/ Fiasko referendum ws. sądzenia byłych prezydentów za korupcję Tylko niespełna 8 procent Meksykanów spośród 93,6 milionów uprawnionych do głosowania wzięło udział w niedzielnym referendum, które zgodnie z intencją… » więcej 2021-08-02, godz. 23:20 Liga włoska - Chiellini przedłużył o dwa lata kontrakt z Juventusem Włoski piłkarz Giorgio Chiellini, jeden z bohaterów niedawnych mistrzostw Europy, przedłużył o dwa lata kontrakt z Juventusem Turyn. 36-letni środkowy obrońca… » więcej 2021-08-02, godz. 23:00 USA/ Słaba końcówka sesji na Wall Street, Dow i S&P 500 zeszły pod kreskę Przez większą część poniedziałkowej sesji akcje na Wall Street zyskiwały, ale w ostatniej godzinie handlu do głosu doszli sprzedający, którzy sprowadzili… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »