Radio Opole » Kraj i świat
2021-06-20, 07:10 Autor: PAP

Pandemia zmieniła podejście do pracy z biura w branży IT

Pandemia koronawirusa zmieniła podejście do pracy z biura w branży IT. W rozmowie z PAP przedstawiciele firm z tego sektora deklarują, że model pracy przyszłości to rozwiązania hybrydowe, pracownicy jednak chętnie wracają do biura ze względu na relacje społeczne.

Koncern Microsoft w raporcie "2021 Work Trend Index" podsumowującym ankietę przeprowadzoną wśród ponad 30 tys. pracowników w 31 krajach, stwierdził iż model pracy znany sprzed pandemii i skupiający się wokół biura po "koronakryzysie" odejdzie do lamusa. Zastąpi go natomiast praca w modelu mieszanym - elastycznie traktująca kwestie tego, czy pracownicy wykonują swoje obowiązki z własnego domu, czy też firmowego open-space'a.


Z badania Microsoftu wynika, że ponad 70 proc. pracowników chce, aby mieszany model pracy został z nami po pandemii koronawirusa. 65 proc. badanych jednak tęskni za czasem spędzanym ze współpracownikami - dlatego 66 proc. pracodawców rozważa wprowadzenie zmian w swoich przestrzeniach firmowych, aby lepiej przystosować się do nowych potrzeb.


Dyrektor odpowiedzialny za doświadczenia klientów i pracowników w firmie Billenium (sektor IT) Mateusz Janiec, w rozmowie z PAP przyznał, że przed pandemią koronawirusa jego przedsiębiorstwo bardzo mocno stawiało na pracę w biurze. "Nasza polityka zakładała, że praca zdalna jest benefitem. W ten sposób można było pracować maksymalnie jeden, dwa dni w tygodniu, choć zdarzały się rzadkie przypadki, gdy to było możliwe w pełnym wymiarze czasu" - stwierdził.


Według Jańca, w momencie wybuchu pandemii Billenium "praktycznie z dnia na dzień" przeszło na pracę zdalną, co było możliwe dzięki charakterystyce wykonywanych przez firmę zadań. "Komunikowaliśmy się za pomocą Microsoft Teams, nasze zespoły też są często rozproszone po całej Polsce a nawet świecie" - powiedział Janiec. Jak dodał, niemal cały sprzęt wykorzystywany przez pracowników mogli oni zabrać ze sobą do domu, aby tam stworzyć dla siebie stanowisko pracy.


"Jedynym wyzwaniem były kwestie formalne. Niektóre umowy z klientami posiadały bardzo restrykcyjne zapisy mówiące o konieczności świadczenia usług z biura ze względu na przetwarzanie poufnych danych" - zauważył przedstawiciel Billenium. Jak dodał jednak, kwestię tę udało się firmie szybko rozwiązać.


W połowie maja 2020 r. (po dwóch miesiącach pierwszego lockdownu) firma przeprowadziła wśród swoich pracowników badanie, z którego wynikało, iż 83 proc. ankietowanych wskazało korzyści z pracy zdalnej takie jak oszczędność czasu na dojazdach, 50 proc. oceniło, że w domu może lepiej skupić się na pracy, a 44 proc. doceniło elastyczne godziny wykonywania obowiązków.


Lepszą efektywność - jak przekazał Janiec - potwierdziły raporty wewnętrzne firmy i wskaźniki produktywności.


Wewnętrzne badanie firmy wykazało też, że ponad 25 proc. pracowników preferuje całkowicie pracę zdalną, 47 proc. zaś chce w różnym stopniu korzystać z biura.


"Zdecydowaliśmy wtedy, że to pracownicy na własnych zasadach zdecydują o swoim powrocie do biura, a po kolejnych kilku miesiącach - że praca zdalna zostanie z nami na zawsze" - powiedział Janiec.


Jak wyjaśnił, firma nie zrezygnowała z biur, ale zmieniła się ich formuła. Jego zdaniem biuro pełni ważną rolę ze względu na fizyczną potrzebę kontaktu z drugim człowiekiem. "Z tego samego powodu nie zrezygnujemy również z tradycyjnych spotkań czy wydarzeń integracyjnych" - dodał.


Przed pandemią z biura pracowała również inna firma z sektora IT - BinarApps. Jak powiedział PAP dyrektor ds. strategicznych spółki Tomasz Cichowicz, forma ta była preferowana "ze względu na lepsze możliwości tworzenia relacji, więzi między ludźmi oraz sprawniejszą wymianę informacji". Praca zdalna była w BinarApps "wyjątkiem podyktowanym indywidualnymi potrzebami".


Według Cichowicza po wybuchu pandemii firma nie miała problemu z dostosowaniem się do pracy zdalnej, gdyż posiadała zarówno narzędzia, jak i infrastrukturę do pracy w tym modelu. "Główna zmiana to dużo większa intensywność wykorzystania różnych narzędzi do pracy czy komunikacji oraz zmiana sposobu współpracy w zespołach" - ocenił.


Jak dodał przedstawiciel spółki, w BinarApps podczas pandemii nie było zakazu przychodzenia do biura, firma jedynie sformułowała zachęty do pracy zdalnej. "Przede wszystkim mieliśmy na uwadze to, iż nie każdy posiada odpowiednie warunki w domu" - powiedział Cichowicz.


"W okresie zintensyfikowanej pracy zdalnej położyliśmy bardzo duży nacisk na komunikację z pracownikami, aby wiedzieli, co się dzieje w firmie" - podkreślił. Jak dodał, spółka prowadziła wiele działań, które miały wesprzeć pracowników w sferze psychologicznej.


Powrót do biur BinarApps realizuje stopniowo. "Opieramy się głównie o dwa kryteria - sytuację związaną z pandemią i nastroje naszych pracowników. Prowadzimy kwartalne ankiety, w których pytamy o motywację, chęci i możliwości powrotu do biura. Śledzimy też statystyki liczby zachorowań i liczby szczepień, co pozwala nam zarządzać ryzykiem związanym z ponownym pojawieniem się pracowników w naszych biurach" - powiedział PAP przedstawiciel firmy.


Według Cichowicza większość pracowników deklaruje chęć powrotu do biur, choć wciąż najpopularniejszy pozostaje model mieszany pracy. (PAP)


Autorka: Małgorzata Fraser


mfr/ skr/


Kraj i świat

2024-04-26, godz. 10:00 Budka: oddaliśmy się do dyspozycji premiera; do 10 maja pełnimy nasze funkcje Oddaliśmy się do dyspozycji premiera. Rekonstrukcja rządu nastąpi 10 maja, do tej pory pełnimy nasze funkcje - powiedział w piątek w TVP Info minister aktywów… » więcej 2024-04-26, godz. 10:00 Szejna: nie ma zgody na całkowitą rezygnację z prawa weta w UE Nie ma zgody na to, by całkowicie zrezygnować z prawa weta w UE, chodzi o to, by porozmawiać o takim rozwiązaniu w niektórych kwestiach, bo jeżeli godzimy… » więcej 2024-04-26, godz. 10:00 Rose McGowan skomentowała uchylenie wyroku Harveya Weinsteina. „My znamy prawdę” Sąd apelacyjny stanu Nowy Jork poinformował w czwartek, że wyrok skazujący byłego hollywoodzkiego producenta Harveya Weinsteina za nadużycia seksualne został… » więcej 2024-04-26, godz. 09:50 Opolskie/ Koniec utrudnienia na dk 45 w Zimnicach Wielkich (aktl.) Służby drogowe przywróciły normalny ruch na drodze krajowej nr 45, gdzie w miejscowości Zimnice Wielkie doszło do wypadku z udziałem dwóch samochodów… » więcej 2024-04-26, godz. 09:50 Ł. Kohut: kierunek, w którym dryfuje Lewica w Polsce, nie do końca mi odpowiada Kierunek, w którym dryfuje Lewica w Polsce, nie do końca mi odpowiada. Lewica musi być zdywersyfikowana - powiedział w piątek na antenie TOK FM europoseł… » więcej 2024-04-26, godz. 09:50 Ukraina/ 500 ofiar przemocy seksualnej ze strony żołnierzy Rosji otrzyma odszkodowania Pięćset ofiar gwałtów dokonanych podczas wojny na Ukrainie przez rosyjskich żołnierzy otrzyma w najbliższych tygodniach odszkodowania, które obejmują… » więcej 2024-04-26, godz. 09:40 Nie żyje słynny japoński skoczek narciarski Yukio Kasaya W wieku 80 lat zmarł słynny japoński skoczek narciarski Yukio Kasaya, mistrz olimpijski z 1972 roku, wielki rywal Wojciecha Fortuny z tamtych igrzysk w Sap… » więcej 2024-04-26, godz. 09:30 Domański: luka w VAT w 2023 r. powróciła do poziomu dwucyfrowego (krótka 2) W najbliższych dniach przedstawimy dokładne dane za 2023 r., ale mówimy o powrocie luki w VAT do dwucyfrowego poziomu - powiedział podczas piątkowej konferencji… » więcej 2024-04-26, godz. 09:30 Gawkowski: Nikt nie powinien mieć TikToka na urządzeniu służbowym Na urządzeniach służbowych nikt nie powinien mieć aplikacji, które budzą wątpliwości. Nikt nie powinien mieć TikToka na urządzeniu służbowym - powiedział… » więcej 2024-04-26, godz. 09:20 Dolnośląskie/ Pożar hali tartaku w Piotrowicach k. Chojnowa Kilkanaście zastępów straży pożarnej gasi w piątek pożar hali znajdującej się na terenie tartaku w miejscowości Piotrowice na Dolnym Śląsku. Nie ma… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »