Radio Opole » Kraj i świat
2021-06-17, 17:00 Autor: PAP

Na aukcję trafił znaleziony przy wysypisku śmieci obraz Davida Bowie

Przez lata nikt nie wiedział, gdzie jest znaleźć. W końcu został odnaleziony w składzie rzeczy używanych przy wysypisku śmieci. A że sprzedawca nie wiedział, że to obraz Davida Bowiego, wycenił go na 5 dolarów kanadyjskich. Teraz dzieło trafiło aukcję sztuki. Jego cena może osiągnąć nawet ponad 20 tysięcy dolarów kanadyjskich.

Taka historia nie zdarza się często. A przy okazji udowadnia, że warto chodzić na targi staroci i wyprzedaże garażowe, bo można tam trafić prawdziwą perłę. Tak było w przypadku uznanego za zaginiony obrazu Davida Bowie. Dzieło zostało wypatrzone na wyprzedaży używanych sprzętów obok wysypiska śmieci w kanadyjskiej miejscowości South River, w prowincji Ontario. Obecny właściciel obrazu zapłacił za dzieło słynnego muzyka 5 dolarów kanadyjskich (około 15 złotych) i początkowo wcale nie zdawał sobie sprawy, co tak naprawdę kupuje, nie jest bowiem kolekcjonerem dzieł sztuki ani marszandem. Obraz po prostu mu się spodobał. Dopiero jak zobaczył sygnaturę autora, zorientował się, na jaki skarb trafił.

Ów obraz to portret zatytułowany „DHead XLVI", który należy do cyklu 47 prac, które Bowie stworzył w latach 1995-1997. Na odwrocie płótna znajduje się charakterystyczny podpis muzyka oraz papierowa naklejka z jego nazwiskiem, datą 1997 i opisem: „akryl i kolaż komputerowy na płótnie”. Obraz 15 czerwca trafił na licytację w domu aukcyjnym Cowley Abbott. Przedstawiciel tego domu aukcyjnego zdradził w rozmowie z CNN, że obecny właściciel portretu zgłosił chęć jego sprzedaży w listopadzie i wtedy rozpoczął się proces weryfikacji, czy dzieło jest autentyczne. Na zlecenie domu aukcyjnego zostały więc wykonane badania płótna, trafiło ono także do eksperta Andy’ego Petersa, który zbiera autografy Bowiego od 1978 roku. On potwierdził autentyczność dzieła. „Kiedy po raz pierwszy zobaczyłem obraz, od razu wiedziałem, co to jest" - powiedział w rozmowie z dziennikarzem CNN.

Peters dodał, że pamięta ten portret, bo na początku lat 2000 dzieło ikony rocka było wystawione na sprzedaż na nieistniejącej już stronie internetowej poświęconej sztuce Bowiego. „Nie musiałem widzieć autografu z tyłu, bo wiedziałem, że obraz jest autentyczny, ale oczywiście weryfikacja podpisu dała mi stuprocentową pewność” - powiedział.

Dom aukcyjny Cowley Abbott oceniał, że obraz może osiągnąć na licytacji cenę od 9 tysięcy do 12 tysięcy dolarów kanadyjskich (ok. 27-37 tys. złotych), ale już pierwszego dnia sprzedaży ta kwota została przekroczona. Aukcja kończy się 24 czerwca, więc ostateczna cena obrazu może być znacznie wyższa. W 2018 roku dom aukcyjny Christie's sprzedał inny obraz z tej serii za 27 500 dolarów amerykańskich (ok. 105 tysięcy złotych).

David Bowie, zanim zajął się muzyką, w młodości studiował sztukę i projektowanie, przez całe życie był też zapalonym kolekcjonerem i malarzem, u którego eksperci widzą inspirację ekspresjonistą Francisem Baconem. W latach 1995-1997 muzyk namalował serię około czterdziestu siedmiu prac na płótnie, które zatytułował „Dead Heads” (lub „D Head”). Każdy obraz ma także w tytule cyfrę rzymską. Wśród portretowanych modeli byli członkowie zespołu, przyjaciele i znajomi muzyka, a kilka prac to autoportrety Bowiego. (PAP Life)

ina/ gra/

Kraj i świat

2024-04-26, godz. 21:20 Komunikat Totalizatora Sportowego (26-04-2024) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje wyniki i wygrane w grze Eurojackpotw dniu 2024-04-26Wyniki5 liczb ze zbioru 50… » więcej 2024-04-26, godz. 21:20 Głosowanie w sprawie projektu dot. mienia bezdziedzicznego - na następnym posiedzeniu Sejmu Sejm zdecyduje o dalszym biegu prac nad projektem o ochronie własności w RP przed roszczeniami dot. mienia bezdziedzicznego na następnym posiedzeniu. To 'gra… » więcej 2024-04-26, godz. 21:20 Szef MSZ o Nuclear Sharing: prezydentowi powiedziano, że nie ma na to na razie szans Prezydentowi Andrzejowi Dudzie było już powiedziane na najwyższych szczeblach - nie polskich, żeby o tym nie mówić i że nie ma na to na razie szans - powiedział… » więcej 2024-04-26, godz. 21:10 Ekstraklasa piłkarska - Piast – Warta 2:0 (opinie) Po meczu piłkarskiej ekstraklasy Piast Gliwice - Warta Poznań (2:0) powiedzieli: Dawid Szulczek (trener Warty): „Piast zdecydowanie zasłużył na to zwycięstwo… » więcej 2024-04-26, godz. 21:00 USA/ Biden wyraził gotowość do debaty z Trumpem Prezydent Joe Biden powiedział w piątek w wywiadzie z kontrowersyjnym prezenterem radiowym Howarderm Sternem, że jest gotowy do debaty z Donaldem Trumpem. Trump… » więcej 2024-04-26, godz. 20:30 W. Brytania/ Król Karol wraca do publicznych wystąpień po pozytywnych efektach leczenia raka Król Karol wraca do zdrowia po tym, jak w lutym tego roku został u niego zdiagnozowany nowotwór. Król Wielkiej Brytanii poddał się leczeniu, które przynosi… » więcej 2024-04-26, godz. 20:30 Wrocław/ Żołnierze i cywile ćwiczyli udzielanie pierwszej pomocy na polu walki (wideo) W Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu trwa cykl ćwiczeń związanych z medycyną pola walki. Biorą w niej udział zarówno żołnierze, jak i cywile, bo doświadczenie… » więcej 2024-04-26, godz. 20:20 USA/ Szef Pentagonu ogłosił pakiet uzbrojenia dla Ukrainy wart 6 mld dolarów, w tym rakiety Patriot (opis) Szef Pentagonu Lloyd Austin ogłosił w piątek, że Stany Zjednoczone zakupią dla Ukrainy rakiety Patriot oraz inne rodzaje broni i sprzętu wojskowego o wartości… » więcej 2024-04-26, godz. 20:20 Ekstraliga żużlowa - Betard - GKM 53:37 (opis) Betard Sparta Wrocław - ZooLeszcz GKM Grudziądz 53:37. Punkty: Betard Sparta Wrocław: Artiom Łaguta 12 (2,3,2,3,2), Daniel Bewley 12 (3,2,3,1,3), Maciej… » więcej 2024-04-26, godz. 20:20 "Wędrująca Księga" - książka promująca i przypominająca historię Kodeksu Supraskiego (aktl.) Historię powstania i odnalezienia Kodeksu Supraskiego, ale też czasy, w których ten cenny zabytek piśmiennictwa słowiańskiego powstawał - opisuje książka… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »