Radio Opole » Kraj i świat
2021-06-16, 20:20 Autor: PAP

Projekt: domy jednorodzinne nie muszą mieć przewodów wentylacyjnych z materiałów niepalnych

W jednorodzinnych budynkach mieszkalnych nie będzie wymogu instalowania przewodów wentylacyjnych z materiałów niepalnych - przewiduje projekt rozporządzenia zamieszczony na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

Jak wskazano w OSR projektu rozporządzenia ministra rozwoju, pracy i technologii ws. warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, koniecznym jest dostosowanie obowiązujących przepisów techniczno-budowlanych do współczesnej wiedzy technicznej w zakresie stosowania przewodów wentylacyjnych z tworzywa sztucznego.


Podano, że wymóg zawarty w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 2002 r. określający, że przewody wentylacyjne powinny być wykonane z materiałów niepalnych, ogranicza możliwość stosowania w budynkach mieszkalnych przewodów wentylacyjnych z tworzywa sztucznego. Jak dodano, uniemożliwia to stosowanie nowoczesnych rozwiązań z zakresu wentylacji mechanicznej i rekuperacji.


W projektowanej zmianie zaproponowano, że dla budynków mieszkalnych jednorodzinnych stanowiących jeden lokal mieszkalny nie będzie mieć zastosowania wymóg wykonania przewodów wentylacyjnych z materiałów niepalnych.


"Założono, że w przypadku budynków mieszkalnych jednorodzinnych stanowiących jeden lokal mieszkalny nie będzie mieć zastosowania wymóg wykonania przewodów wentylacyjnych z materiałów niepalnych. Należy wskazać, że budynek mieszkalny jednorodzinny, w ww. przypadku, stanowi jedną strefę pożarową. Kwestia bezpieczeństwa pożarowego w przypadku dopuszczenia stosowania przewodów wentylacyjnych z materiałów palnych podlegała konsultacjom z ekspertami posiadającymi wiedzę w zakresie pożarnictwa. Zgodnie z ich opinią, zastosowanie przewodów wentylacyjnych wykonanych z materiałów palnych nie powinno stanowić zwiększenia ryzyka rozprzestrzeniania się pożaru – zarówno w odniesieniu do sąsiednich obiektów budowlanych czy terenów przyległych, jak i wewnątrz budynku mieszkalnego jednorodzinnych stanowiącego jeden lokal mieszkalny" - wyjaśniono.


Dodano, że w przypadku budynków mieszkalnych jednorodzinnych, w których wydzielono dwa lokale mieszkalne albo jeden lokal mieszkalny i lokal użytkowy, oraz w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych, w obrębie lokalu mieszkalnego zostanie dopuszczone stosowanie przewodów wentylacyjnych o klasie reakcji na ogień co najmniej E(samogasnące).


Projekt skierowano do konsultacji i uzgodnień międzyresortowych. Nowe przepisy mają wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia - czytamy.(PAP)


autorka: Longina Grzegórska-Szpyt


lgs/ pad/


Kraj i świat

2021-07-27, godz. 21:40 Holandia/ Ekstradycja Rwandyjczyka podejrzanego o udział w ludobójstwie Tutsi Rząd Holandii wydał władzom Rwandy Venanta Rutungę podejrzanego o udział w ludobójstwie Tutsi w 1994 roku. Samolot z 72-latkiem wylądował w nocy z poniedziałku… » więcej 2021-07-27, godz. 21:40 Piłkarska LM – Flora Tallinn - Legia Warszawa 0:1 (opinie) Po meczu 2. rundy eliminacji piłkarskiej Ligi Mistrzów Flora Tallinn - Legia Warszawa (0:1) powiedzieli: Czesław Michniewicz (trener Legii): 'Przystępowaliśmy… » więcej 2021-07-27, godz. 21:30 Łódzkie/ Na wysypisku pod Wieluniem pali się 5-metrowa hałda odpadów W miejscowości Ruda koło Wielunia (Łódzkie) pali się wysoka na 5 metrów hałda odpadów na miejskim wysypisku. W akcji gaśniczej bierze udział 18 jednostek… » więcej 2021-07-27, godz. 21:30 W. Brytania/ Pandemia zwiększa popyt na własne domy i napędza wzrost cen Pandemia koronawirusa przyczyniła się w Wielkiej Brytanii do dużego wzrostu popytu na własne domy, których średnia cena wzrosła w ciągu ostatniego roku… » więcej 2021-07-27, godz. 21:20 Warszawa/ Jacek Wachowicz na razie nie będzie wiceburmistrzem Pragi-Północ Zarządzenie w sprawie wstrzymania wykonania uchwały Rady Dzielnicy Praga-Północ dotyczącej wyboru Jacka Wachowicza na stanowisko wiceburmistrza dzielnicy… » więcej 2021-07-27, godz. 21:20 Francja/ Napad na sklep jubilerski w Paryżu, skradziono towar wartości 2-3 mln euro Towar o wartości 2-3 milionów euro stał się łupem złodzieja, który z bronią w ręku napadł we wtorek na sklep jubilerski Chaumet w pobliżu Pól Elizejskich… » więcej 2021-07-27, godz. 21:20 Tokio/deskorolka - 13-letnia Nishiya olimpijskie złoto będzie świętować japońskim barbecue 13-letnia Japonka Momiji Nishiya złoty medal olimpijski wywalczony w Tokio w rywalizacji street na deskorolce, dyscyplinie debiutującej na igrzyskach, zamierza… » więcej 2021-07-27, godz. 21:10 Dziś (środa, 28 lipca) na świecie ŚWIAT - Trwa pandemia koronawirusa SARS-CoV-2, wywołującego groźną dla życia chorobę Covid-19. Według amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa zakażenie… » więcej 2021-07-27, godz. 21:10 Piłkarska LM - wyniki Piłkarze Legii Warszawa pokonali na wyjeździe Florę Tallinn 1:0 i po zwycięstwie przed tygodniem w Polsce 2:1 przypieczętowali awans do 3. rundy eliminacji… » więcej 2021-07-27, godz. 21:00 Tokio/taekwondo - trener Kowalczuk: liczyliśmy na medal, ale to był udany występ Trener Waldemar Łakomy przyznał, że sztab szkoleniowy polskich taekwondzistek liczył, iż Aleksandra Kowalczuk zdobędzie w Tokio medal olimpijski. 'Ale jej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »