Radio Opole » Kraj i świat
2021-06-16, 19:00 Autor: PAP

USA/ Wiceminister sprawiedliwości: Rosja kryje i chroni hakerów na swoim terytorium

Wiceszef resortu sprawiedliwości ds. bezpieczeństwa narodowego John Demers oświadczył w środę, że Rosja ukrywa i chroni cyberprzestępców na swoim terytorium, utrudniając ich ściganie przez USA. Jego wypowiedź przytoczyła agencja AFP. Jak dodał, wnioski o ekstradycję nie mają sensu.

Komentarz Demersa, nagrany dwa tygodnie temu, lecz wyemitowany podczas konferencji ds. cyberbezpieczeństwa CyberTalks, ukazał się tuż przed zakończeniem spotkania prezydentów USA i Rosji w Genewie.


Demers - który w tym tygodniu zapowiedział dymisję w związku z aferą w sprawie inwigilacji polityków Demokratów - przyznał że USA nie wniosły o pomoc Rosji w schwytaniu hakerów, odpowiedzialnych za atak na Colonial Pipeline, bo "doszliśmy do punktu, w którym nie ma wiele sensu tego robić".


Jak dodał, Rosja nie tylko toleruje obecność hakerów na swoim terytorium, ale aktywnie "utrudnia wysiłki władz amerykańskich, by ich zwalczać".


Kwestia współpracy w zakresie wzajemnej pomocy w ściganiu hakerów była w środę jednym z tematów spotkania prezydentów USA i Rosji w Genewie.


Jak przekazał podczas konferencji prasowej Władimir Putin, obie strony zgodziły się rozpocząć konsultacje na temat cyberbezpieczeństwa. Jednocześnie zauważył, że to w USA przebywa największa liczba cyberprzestępców, a w poprzednich latach wnioski Moskwy o ekstradycję lub pomoc w sprawie zatrzymania amerykańskich hakerów, jakoby zamieszanych w działania przeciwko Rosji, przechodziły bez odpowiedzi z Waszyngtonu.


Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)


osk/ mal/


Kraj i świat

2021-07-31, godz. 07:00 Katarzyna Utracka: 20 proc. uczestników Powstania Warszawskiego to kobiety (wideo) Około 12 tys. kobiet brało czynny udział w Powstaniu Warszawskim. Oznacza to, że mniej więcej 20 proc. wszystkich powstańców stanowiły właśnie kobiety… » więcej 2021-07-31, godz. 07:00 Gill-Piątek (Polska 2050): nie skupiamy się na elektoracie PO; przejmujemy się rosnącym zniechęceniem do polityki Polska 2050 nie skupia się na elektoracie PO; przejmujemy się za to rosnącym zniechęceniem do polityki; około 6 mln Polaków nie odnajduje na scenie politycznej… » więcej 2021-07-31, godz. 07:00 Nowe nanociała blokują SARS-CoV2 Niemiecki zespół opracował małe przeciwciała - tzw. nanociała, które praktycznie nierozerwalnie łączą się z różnymi wariantami koronawirusa i już… » więcej 2021-07-31, godz. 07:00 Kwaśniewski dla "Wprost": Czarzastego widzę stąpającego po polu minowym Włodzimierza Czarzastego widzę jak człowieka stąpającego po polu minowym, a nie w roli buldożera - powiedział b. prezydent Aleksander Kwaśniewski w tygodniku… » więcej 2021-07-31, godz. 06:50 Politycy KO: Liczymy, że Borys Budka jako szef klubu przeskoczy poprzeczkę zawieszoną przez Tomczyka Liczymy, że Borys Budka jako szef klubu KO przeskoczy poprzeczkę wysoko zawieszoną przez Cezarego Tomczyka - mówią parlamentarzyści KO, pytani o słowa Rafała… » więcej 2021-07-31, godz. 06:50 Nowa ustawa o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów trafi do Sejmu W najbliższym czasie do Sejmu trafi nowy projekt Ustawy o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów - dowiedziała się PAP. Nowe przepisy mają… » więcej 2021-07-31, godz. 06:50 Tokio/lekkoatletyka - Lisek: "Mondo" w piekielnej formie, bijemy się o 2-3. miejsce Piotr Lisek przyznał, że faworyt i rekordzista świata Szwed Armand Duplantis wydaje się poza konkurencją przed finałem skoku o tyczce w igrzyskach w Tokio… » więcej 2021-07-31, godz. 06:40 Zespół pocovidowy u dzieci może pojawić się nawet po bezobjawowym przejściu zakażenia PIMS, wieloukładowy zespół zapalny u dzieci, może pojawić się kilka tygodni po przejściu, nawet bezobjawowo, zakażenia SARS CoV-2 - poinformowali badacze… » więcej 2021-07-31, godz. 06:40 Miejsca pamięci Powstania Warszawskiego W niemal każdej dzielnicy współczesnej stolicy znajdują się ślady walki sprzed 77 lat lub zbrodni popełnionych przez Niemców w czasie Powstania Warszawskiego… » więcej 2021-07-31, godz. 06:40 Tokio/lekkoatletyka - finał sztafety mieszanej 4x400 m w większym składzie Dziewięć sztafet mieszanych 4x400 m wystąpi w sobotnim biegu finałowym igrzysk olimpijskich w Tokio - poinformowali organizatorzy igrzysk. Po proteście została… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »