Radio Opole » Kraj i świat
2021-06-16, 17:40 Autor: PAP

Kanownik: odroczenie wejścia w życie VAT e-commerce to straty dla budżetu państwa i firm

Odroczenie wejścia w życie pakietu VAT e-commerce to 100 mln strat dla budżetu państwa miesięcznie, a dla polskich firm niemożność konkurowania z m.in z chińskimi portalami sprzedażowymi - powiedział PAP prezes Związku "Cyfrowa Polska" Michał Kanownik.

"Jestem oburzony wnioskiem senatorów o odłożenie nowelizacji ustawy o VAT, która ma wdrożyć unijny pakiet VAT e-commerce" - powiedział Kanownik. Przepisy, zgodnie z założeniami, mają one wejść w życie od 1 lipca br., a ich celem jest uszczelnienie system podatkowego w zakresie handlu internetowego i importu małych przesyłek z krajów trzecich UE.


Prezes Związku "Cyfrowa Polska", zrzeszające m.in firmy branży RTV i IT działające w Polsce, podkreślił, że przesunięcie wejścia w życie przepisów, oznacza ok. 100 mln strat dla budżetu państwa miesięcznie, a dla polskich firm niemożność konkurowania z m.in z chińskimi portalami sprzedażowymi. "Odraczając wejście pakietu VAT e-commerce wydłużamy okres preferencyjnych warunków dla portali z poza UE, które wysyłają towary do Europy na niekonkurencyjnych warunkach, omijając obowiązki podatkowe. To są realne straty dla polskich przedsiębirców, którzy nie w stanie uczciwie konkurować z chińskimi portalami" - wskazał. Dodał, że dotyczy to tysięcy małych i średnich rodzimych przedsiębiorców, którzy sprzedają towary na portalach typu Allegro czy Amazon.


Zaznaczył, że implementację przepisów wprowadziło już większość krajów unijnych, a Polska może być jedynym krajem, który tego nie zrobi "z inicjatywy własnych parlamentarzystów".


Biuro Legislacyjne Senatu zgłosiło trzy zastrzeżenia do przygotowanej przez rząd ustawy. Dotyczyły one ujęcia w niej zapisów ustawy o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Według Biura sprawy te nie były objęte projektem ustawy skierowanym do Sejmu przez Radę Ministrów i nie są związane z przedmiotem opiniowanej ustawy.


"Należy uznać, że są niezgodne z z art. 118 ust. 1 i art. 119 ust. 1 i 2 Konstytucji, przez to że zostały uchwalone przez Sejm bez zachowania trybu wymaganego dla sejmowego postępowania ustawodawczego, z naruszeniem zasady trzech czytań projektu i z naruszeniem przepisów dot. procedury ustawodawczej" - tłumaczyli legislatorzy.


Drugim zastrzeżeniem był zbyt krótki okres vacatio legis, który nie będzie uwzględniał konstytucyjnych standardów dotyczących jego odpowiedniości i przy założeniu szybkiego procedowania ustawy będzie wynosić 11 dni.


"Opóźnienie we wdrażaniu dyrektywy nie może stanowić wytłumaczenia dla nieprawidłowego vacatio legis, niektóre unormowania ustawy ewidentnie pogarszają sytuację prawną jej adresatów" - argumentował przedstawiciel Biura Legislacyjnego Senatu. "Biuro legislacyjne proponuje, aby komisja rozważyła zmianę jej wejścia w życie na dzień 1 września br." - stwierdził. Trzecia uwaga dotyczyła względów "poprawnej techniki legislacyjnej" i obejmowała również poprawki redakcyjne.


Senator Adam Szejnfeld (KO) w dyskusji dotyczącej projektu zgłosił wątpliwości co do trybu procedowania ustawy, który jego zdaniem narusza konstytucyjne normy. Władysław Komarnicki z tego samego klubu pytał o przetwarzanie danych o transakcjach firm i konsumentów po zmianach wdrażanych przez ustawę. "UE wymaga od nas wprowadzenia nowych rozwiązań, ale nie wymaga, żeby państwo po raz kolejny rozszerzyło sposób inwigilacji obywateli. Po co wam dostęp do zestawień naszych transakcji z okresu 10 lat? Kto i w jakim celu będzie z tego korzystał? Jaki jest katalog podmiotów, które będą miały prawo do przetwarzania tych danych?" - pytał Komarnicki.


Jacek Bury (Polska 2050) zgłosił poprawkę dotyczącą "ujednolicenia dokumentów wymaganych do udowodnienia sprzedaży (wewnątrzwspólnotowej - PAP), żeby była ona na tej samej zasadzie co dostawa wewnątrzunijna".


Wiceminister finansów Jan Sarnowski odnosząc się do kwestii poruszonych w dyskusji, stwierdził że wniesione przez Biuro Legislacyjne Senatu uwagi dotyczące przepisów o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy "mają charakter czysto administracyjny, dotyczą upoważnienia ministra finansów do delegowania zadań na oddziały KAS, nie wymagają żadnych przygotowań dostosowawczych ze strony biznesu".


"Dlatego rekomendujemy, żeby pozostały one w tym akcie prawnym, bo nie zawężają uprawnień polskich przedsiębiorców i podatników" - powiedział Sarnowski.


Odnosząc się do kwestii vacatio legis, Sarnowski stwierdził że "treść dyrektywy znana jest przedsiębiorcom od końca roku 2019, sam projekt w październiku ub. roku trafił do konsultacji publicznych, Rada Ministrów przyjęła go w kwietniu tego roku".


Zdaniem Sarnowskiego KAS jest przygotowana do obsługi nowych usług, a w przypadku unijnej dyrektywy, którą wdraża ustawa, "rzeczywiście konieczne wejście w życie do 30 czerwca". (PAP)


autorka: Ewa Wesołowska


ewes/ drag/


Kraj i świat

2024-04-26, godz. 03:10 Meksyk/ Parlament zatwierdził kontestowaną przez opozycję i organizacje praw człowieka ustawę o amnestii Parlament Meksyku zatwierdził w czwartek procedowaną z inicjatywy prezydenta Andresa Manuela Lopeza Obradora ustawę o amnestii dla przestępców, którzy mogliby… » więcej 2024-04-26, godz. 02:10 Rumunia/ Media o szansach prezydenta Iohannisa na stanowisko szefa Komisji Europejskiej Prezydent Rumunii Klaus Iohannis jest wymieniany wśród kontrkandydatów Ursuli von der Leyen na stanowisko szefa KE - pisze w czwartek Politico. Chociaż obecna… » więcej 2024-04-26, godz. 01:40 Izrael/ Wojsko czeka na decyzję rządu w sprawie ofensywy w Rafah Siły Obronne Izraela (IDF) są gotowe do wkroczenia do Rafah na południu Strefy Gazy i czekają na zgodę rządu - podał w czwartek portal Times of Israel… » więcej 2024-04-26, godz. 01:10 Dania/ Rząd zapowiedział zwiększenie funduszu pomocy wojskowej dla Ukrainy o 630 mln dolarów W tym roku Dania zwiększy finansowanie funduszu wsparcia militarnego Ukrainy o 630 mln dolarów - poinformował w czwartek duński minister obrony Troels Lund… » więcej 2024-04-26, godz. 01:00 Dolnośląskie/ Zakończyło się utrudnienie na A8 we Wrocławiu Zakończyło się utrudnienie w ruchu na A8, między węzłami Wrocław Stadion a Wrocław Północ w województwie dolnośląskim, gdzie wywrócił się bus… » więcej 2024-04-26, godz. 00:50 USA/ Politico: Waszyngton przygotowuje pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości ok 6 mld dolarów Stany Zjednoczone finalizują jeden z największych pakietów pomocy wojskowej dla Ukrainy i przygotowują się do podpisania kontraktów na dostawy broni i sprzętu… » więcej 2024-04-26, godz. 00:30 Mazowieckie/ Koniec utrudnienia na A2 w m. Tłuste Zakończyło się utrudnienie drogowe na A2, między węzłami Wiskitki a Pruszków, w miejscowości Tłuste w woj. mazowieckim. Miało tam miejsce zderzenie dwóch… » więcej 2024-04-26, godz. 00:10 W. Brytania/ Weszła w życie ustawa o deportacji nielegalnych imigrantów do Rwandy Przyjęta przez brytyjski parlament ustawa umożliwiająca deportację nielegalnych imigrantów do Rwandy uzyskała w czwartek formalną aprobatę króla Karola… » więcej 2024-04-26, godz. 00:00 Izrael/ Amerykańskie wojsko rozpoczęło w Strefie Gazy budowę molo morskiego dla transportów z pomocą humanitarną Pentagon poinformował w czwartek, że wojsko amerykańskie rozpoczęło budowę molo morskiego na wybrzeżu Strefy Gazy, które umożliwi dostarczanie drogą… » więcej 2024-04-25, godz. 23:40 Dolnośląskie/ Utrudnienie na A8 we Wrocławiu, wywrócił się bus Do utrudnienia w ruchu doszło na A8, między węzłami Wrocław Stadion a Wrocław Północ w województwie dolnośląskim. Wywrócił się tam bus, brak informacji… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »