Radio Opole » Kraj i świat
2021-06-15, 07:10 Autor: PAP

Francja/ Po szczycie NATO media niepewne czy sojusz zwarł szeregi, czy pokazał nieporozumienia

„Sojusznicy zwierają szeregi i ślą ostrzeżenie dla Chin” – komentuje redakcja dziennika „Le Figaro” poniedziałkowy szczyt NATO w Brukseli, który „po latach Trumpowego tornada, przyniósł uspokojenie wraz z Joe Bidenem”.

Według dziennika „le Monde” rząd Bidena naciskał na uznanie zagrożenia chińskiego i rosyjskiego za równoważne. Sojusznicy, „mimo pewnych oporów, nie chcieli psuć pozytywnego nastroju spotkania z amerykańskim partnerem, który powraca z dobrymi intencjami wobec nich”.


Na „widoczne nieporozumienia wśród sojuszników” zwraca uwagę redakcja największego francuskiego dziennika regionalnego „Ouest France”. Przyznaje jednak, że „wytrzymała jedność wobec Rosji”, której „postępowanie stanowi zagrożenie”. Ta jedność nie zapobiega jednak temu, że „tylko 11 spośród 30 krajów członkowskich poświęca na obronę przynajmniej 2% swego PKB” – zauważa w komentarzu”.


Według francuskiej agencji prasowej AFP członkowie sojuszu bynajmniej nie są jednomyślni, gdy chodzi o finansowanie obrony.


Podczas gdy francuscy korespondenci w Waszyngtonie wiele miejsca poświęcają temu, co wysłannik radia „France Inter” nazwał „dobrymi intencjami Bidena wobec Europy”, miejscowi komentatorzy, wyrażając satysfakcję z tego, że „America is back” (Ameryka wróciła), kładą nacisk na to, że to wciąż „America first” (najpierw Ameryka).


Jak powiedział w wywiadzie radiowym prezes Instytutu Stosunków Międzynarodowych i Strategicznych Pascal Boniface, „w Waszyngtonie wciąż obowiązuje zasada: co nasze, to nasze, a co wasze, to do negocjacji”.


Uczestnicy debaty radia „France Info”, poświęconej głównie spotkaniu prezydentów Francji i Turcji na marginesie szczytu NATO, za zwycięstwo europejskich członków sojuszu uznali, że jak mówili, „wbrew życzeniom USA”, szczyt nie nazwał Pekinu nieprzyjacielem. „Systemowe wyzwanie”, jakie stanowią dla porządku światowego „zadeklarowane ambicje i postępowanie Chin” – to sformułowanie, które nie zadrażni Pekinu i nie zaniepokoi bojących się o handel z Chinami” – komentuje „Ouest France”.


Prezydent Francji Emmanuel Macron zasugerował na poniedziałkowej konferencji prasowej, że rozważano sprawę „ochrony swobody i bezpieczeństwa” w strefie Pacyfiku i Oceanu Indyjskiego, ale jak to sformułował, krajów bezpośrednio zainteresowanych (Australia, Korea Płd., Japonia) „nie było przy stole”.


Emmanuel Macron powiedział też, że „wola autonomii europejskiej jest czynnikiem wzmacniającym NATO, a nie konkurentem” dla sojuszu. Według publicysty Erica Zemmoura, tej autonomii poszukuje jedynie Paryż, bo jak powiedział w telewizji „CNews”, „Berlin wierzy tylko w amerykański parasol”.


Nawiązując do zeszłorocznej diagnozy prezydenta Francji, który uznał, że NATO jest „w stanie śmierci mózgowej”, Bruno Tertrais z francuskiej Fondation pour la Recherche Strategique (fundacja studiów strategicznych FRS), powiedział w „Europe1”, że „po terapii wstrząsowej przechodzimy do reedukacji”.


Szczyt w Brukseli pokazał jego zdaniem, że „Biden stara się stworzyć wspólny punkt widzenia, ale nie stara się wcielić Europejczyków do krucjaty przeciw Chinom”.


Zdaniem eksperta „dla Bidena lifting NATO jest ważny po to, by (w środę w Genewie) w rozmowie z Putinem jasne było, że ma za sobą wszystkich europejskich sojuszników”.


Badacz FRS tłumaczył, że środkowo i wschodnioeuropejscy sojusznicy szczególnie potrzebują USA jako gwarancji wobec zagrożenia rosyjskiego. „Przypomina to atmosferę zimnej wojny z czasów ZSRR, ale za ten stan rzeczy Moskwa jest odpowiedzialna o wiele bardziej niż Zachód”.


Po czym zauważył, że (prezydent Francji) Macron nie jest przekonany o rosyjskim zagrożeniu. Często deklarował, że NATO, zamiast zagrożeniem rosyjskim, powinno zajmować się walką z terroryzmem. „Powtarza, że trzeba rozmawiać z Rosją, ale nie da się ukryć, że w tym dialogu Francja nie osiągnęła żadnych wyników” – podsumował. (PAP)


llew/ tebe/


Kraj i świat

2024-04-26, godz. 10:10 CBOS: za obecnością Polski w UE 77 proc. badanych, najmniej od 2013 r. Za obecnością Polski w Unii Europejskiej opowiada się 77 proc. badanych, to najgorszy wynik od maja 2013, kiedy to przynależność do Unii popierało 72 proc… » więcej 2024-04-26, godz. 10:10 Rodzina Lechów bohaterem kolejnego odcinka cyklu IPN "Nie tylko Ulmowie" Czternasty odcinek cyklu 'Nie tylko Ulmowie' opowiada o rodzinie Lechów. W ich gospodarstwie przebywało czasami nawet dwudziestu żydowskich uciekinierów. Film… » więcej 2024-04-26, godz. 10:10 PiS składa wniosek o wotum nieufności dla minister środowiska PiS składa do Sejmu wniosek o wotum nieufności dla minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloski - poinformowali parlamentarzyści ugrupowania. Skala… » więcej 2024-04-26, godz. 10:10 CBOS: bilans naszej przynależności do UE jest jednoznacznie pozytywny Niezależnie od rozbieżności i sprzeczności interesów państw unijnych, bilans naszej przynależności do UE jest jednoznacznie pozytywny - podaje w najnowszym… » więcej 2024-04-26, godz. 10:10 Liga NHL - Panthers i Hurricanes krok od awansu Hokeiści Florida Panthers i Carolina Hurricanes potrzebują już tylko jednej wygranej do awansu do 2. rundy play off ligi NHL. W czwartek, na wyjazdach, Panthers… » więcej 2024-04-26, godz. 10:10 IBRiS: Tusk, Duda i Hołownia liderami rankingu zaufania dla polityków; Trzaskowski poza podium Premierowi Donaldowi Tuskowi ufa 45 proc. ankietowanych, prezydentowi Andrzejowi Dudzie - 44,5 proc., a marszałkowi Sejmu Szymonowi Hołowni - 44,4 proc. - wynika… » więcej 2024-04-26, godz. 10:00 Budka: oddaliśmy się do dyspozycji premiera; do 10 maja pełnimy nasze funkcje Oddaliśmy się do dyspozycji premiera. Rekonstrukcja rządu nastąpi 10 maja, do tej pory pełnimy nasze funkcje - powiedział w piątek w TVP Info minister aktywów… » więcej 2024-04-26, godz. 10:00 Szejna: nie ma zgody na całkowitą rezygnację z prawa weta w UE Nie ma zgody na to, by całkowicie zrezygnować z prawa weta w UE, chodzi o to, by porozmawiać o takim rozwiązaniu w niektórych kwestiach, bo jeżeli godzimy… » więcej 2024-04-26, godz. 10:00 Rose McGowan skomentowała uchylenie wyroku Harveya Weinsteina. „My znamy prawdę” Sąd apelacyjny stanu Nowy Jork poinformował w czwartek, że wyrok skazujący byłego hollywoodzkiego producenta Harveya Weinsteina za nadużycia seksualne został… » więcej 2024-04-26, godz. 09:50 Opolskie/ Koniec utrudnienia na dk 45 w Zimnicach Wielkich (aktl.) Służby drogowe przywróciły normalny ruch na drodze krajowej nr 45, gdzie w miejscowości Zimnice Wielkie doszło do wypadku z udziałem dwóch samochodów… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »