Radio Opole » Kraj i świat
2021-06-14, 14:10 Autor: PAP

Uczeni dowiedli, że słuchanie muzyki przed snem utrudnia zasypianie

Istnieje wiele skutecznych sposobów na radzenie sobie z bezsennością. Jak dotąd sądzono, iż jednym z nich jest słuchanie wieczorem nastrojowej muzyki. Wielu ekspertów radzi, by na nocny spoczynek udawać się w towarzystwie wyciszających, relaksujących dźwięków, które rzekomo ułatwiają zasypianie. Amerykańscy badacze dowiedli , że to mit. Słuchanie jakiejkolwiek muzyki tuż przed pójściem do łóżka w rzeczywistości dekoncentruje nas, a co za tym idzie zakłóca sen i obniża jego jakość.

Bezsenność to wyjątkowo dokuczliwa i groźna dolegliwość. Nieprzespana noc skutkuje bowiem pogorszeniem koncentracji, rozdrażnieniem i bólami głowy, a w dłuższej perspektywie wiąże się z problemami z cerą, zaburzeniami metabolizmu i spadkiem odporności. Badania dowiodły, że osoby, które regularnie miewają trudności z zasypianiem, są bardziej narażone na schorzenia neurodegeneracyjne, takie jak Alzheimer czy choroba Parkinsona. Nie dziwi zatem, że specjaliści opracowują coraz to nowe metody leczenia i przeciwdziałania bezsenności. Dotychczas sądzono, iż jedną z nich jest słuchanie wieczorami łagodnej muzyki, która z założenia działa relaksująco i wyciszająco. Okazuje się tymczasem, że zbawienne właściwości nastrojowych dźwięków są mocno przeceniane.


Zespół uczonych z Baylor University w Teksasie przeprowadził badanie z udziałem 209 uczestników. Najpierw mieli oni odpowiedzieć na pytania dotyczące nawyków słuchania muzyki i częstotliwości doświadczania zjawiska określanego mianem „stuck song syndrome”, które polega na tym, iż po usłyszeniu jakiejś melodii nie możemy pozbyć się jej z głowy. W eksperymentalnej części badania uczestnicy zostali poddani specjalistycznym testom, podczas których badacze starali się wywołać u nich objawy owego syndromu puszczając im chwytliwe utwory oraz ich instrumentalne wersje. Okazało się, że słuchanie zarówno dynamicznej, jak i łagodnej, lirycznej muzyki przed udaniem się na nocny spoczynek skutkowało pojawieniem się u badanych trudności z zasypianiem oraz spłyceniem ich snu.


„Niemal wszyscy uczestnicy byli przekonani, że muzyka poprawia jakość ich snu. Jest tymczasem dokładnie na odwrót. Ci, którzy częściej słuchali muzyki przed snem, spali krócej, a ich sen był gorszej jakości. Wyniki naszego badania są zaskakujące, gdyż wbrew wcześniejszym przypuszczeniom, mózgi uczestników eksperymentu przetwarzały zasłyszane dźwięki nawet w trakcie snu. Ludzie wybudzali się w nocy, słysząc w głowie melodię, której słuchali przed pójściem do łóżka. Szczególnie zaskoczyło nas to, że nawet muzyka instrumentalna, uznawana za relaksacyjną, powodowała obniżenie jakości snu badanych” – komentuje Michael Scullin, docent psychologii i neuronauki na Baylor University i główny autor badania.


Uczony radzi, by idąc spać, zadbać o idealną ciszę. „Słuchanie muzyki w łóżku nie ułatwi ci zasypiania. Jeśli cierpisz na bezsenność, koniecznie zmień ten nawyk” – konkluduje. (PAP Life)


iwo/ moc/


Kraj i świat

2021-07-28, godz. 17:50 Francja/ Zatrzymano podejrzanych o obrabowanie sklepu jubilerskiego w Paryżu Francuska policja zatrzymała w środę dwóch podejrzanych o zorganizowanie we wtorek napadu na sklep jubilerski Chaumet w pobliżu Pól Elizejskich w Paryżu… » więcej 2021-07-28, godz. 17:50 Ukraina/ Media: w katastrofie samolotu zginął ukraiński pilot i trzech turystów z USA W katastrofie samolotu sportowego, do której doszło w środę w obwodzie iwano-frankowskim na zachodzie Ukrainy, zginął ukraiński pilot i trzech turystów… » więcej 2021-07-28, godz. 17:40 WIG 20 na zamknięciu wyniósł 2 245,76 pkt. (0,95%) GPW SA - Wartość indeksów na zamknięciu sesji » więcej 2021-07-28, godz. 17:40 Sasin: ochrona zdrowia jest oczkiem w głowie naszego rządu (opis) Sektor życia społecznego, jakim jest ochrona zdrowia, jest niezwykle ważny, można powiedzieć jest oczkiem w głowie naszego rządu - powiedział w środę… » więcej 2021-07-28, godz. 17:40 Piłkarska LK – trener Śląska: mamy dobrą zaliczkę Śląsk Wrocław wygrał na wyjeździe z Araratem Erywań 4:2, ale przed rewanżem trener Jacek Magiera powiedział, że awans do trzeciej rundy eliminacji Ligi… » więcej 2021-07-28, godz. 17:40 PK: przeprowadzona zostanie analiza śledztwa dot. śmierci dziennikarki Anny Karbowniczak Prokuratura Krajowa zapowiedziała w środę, że przeprowadzona zostanie kompleksowa analiza śledztwa dotyczącego śmierci dziennikarki Anny Karbowniczak oraz… » więcej 2021-07-28, godz. 17:40 Hiszpania/ Rosyjska rodzina oskarżona o handel bronią Rosyjskie małżeństwo zostało oskarżone w Hiszpanii o nielegalną sprzedaż broni, głównie do państw afrykańskich. Mieszkający w Madrycie były funkcjonariusz… » więcej 2021-07-28, godz. 17:30 Czechy/ Premier nie musi przepraszać byłego posła, za to, że nazwał go pijakiem i złodziejem Premier Andrej Babisz nie musi przepraszać byłego posła i byłego ministra finansów za obraźliwe słowa na jego temat podczas debaty w Izbie Poselskiej, zdecydował… » więcej 2021-07-28, godz. 17:30 Kancelaria Prezydenta: wręczono ordery i odznaczenia państwowe zasłużonym w służbie państwu i społeczeństwu 53 Polaków zostało wyróżnionych odznaczeniami państwowymi, przyznawanymi przez prezydenta RP podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim. Krzyż Komandorski… » więcej 2021-07-28, godz. 17:30 Tokio/siatkówka - wyniki turnieju mężczyzn Polscy siatkarze odnieśli drugie zwycięstwo w turnieju olimpijskim w Tokio. Biało-czerwoni pokonali Wenezuelę 3:1 i objęli prowadzenie w grupie A. W najciekawszym… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »