Radio Opole » Kraj i świat
2021-06-14, 13:10 Autor: PAP

Białystok/ Wiosenne miodobranie z miejskiej pasieki

Wiosenne miodobranie z miejskiej pasieki w Białymstoku, która liczy kilka uli, odbyło się w poniedziałek. To pierwsze tegoroczne miodobranie, w ubiegłym roku udało się zebrać łącznie blisko 100 kilogramów miodu.

Pasieka powstała jesienią 2019 roku niedaleko centrum, przy rzece Białej, wśród łąk kwietnych i pola słoneczników. Składało się wówczas z pięciu uli - czterech zabytkowych z kłodą bartną oraz współczesnego. W tym roku dostawiono dwie kolejne kłody bartne; są już zasiedlone przez pszczoły.


W poniedziałek odbyło się pierwsze w tym roku miodobranie. Obecny podczas niego prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski trzymając w ręku ramkę z miodem wyjętą z ula mówił, że pszczoły się napracowały, a ramka jest ciężka.


"Nasza pasieka nie ma charakteru produkcyjnego, ma charakter edukacyjny" - mówił Truskolaski. Przypomniał, że pomysł miejskiej pasieki powstał wtedy, gdy w mieście zaczęto wysiewać łąki kwietne.


Truskolaski mówił, że to bardzo ważne, aby pokazywać jak ważne są w środowisku pszczoły. "Każdy z nas zna wagę problemu - człowiek będzie dopóty, dopóki będą pszczoły. One po prostu utrzymują nas przy życiu, to są najbardziej pracowite owady, chyba też najbardziej pożyteczne" - dodał.


Powiedział, że w ubiegłym roku podczas kilku miodobrań zebrano w sumie 98 kg miodu. Został on następnie zapakowany w słoiczki i przeznaczony na cele promocyjne.


Dodał, że w tym roku pierwsze miodobranie jest nieco później ze względu na zimną wiosnę. "Ale pszczoły zrobiły co trzeba" - mówił wskazując na ramki pełne miodu.


Pasieką zajmuje się Mikołaj Maj. Mówił, że zima dla ludzi była nieprzyjemna, ale dla pszczół bardzo zdrowa. "Podobnie w miesiącu maju. Te chłody, które dokuczają ludziom, pszczołom wcale nie przeszkadzają. One świetnie się rozwinęły w tym roku. Jest bardzo Dużo pszczół" - mówił pan Mikołaj. Dodał, że chłód stworzył dobre warunki biologiczne do rozmnażania.


W jego ocenie, w tym roku uda się zebrać jeszcze więcej miodu niż w poprzednim.


Odpowiadając na pytanie, czy miód z pasieki, która znajduje się blisko ruchliwej ulicy jest dobrej jakości, zapewnił, że jest zdrowszy niż z niejednego terenu przemysłowego. "Pszczoła jest takim probierzem czystości, więc bez obaw możemy tego miodu pojeść" - dodał pan Mikołaj.


Miasto w ramach projektu ochrony owadów zapylających stworzyło też miejsce dla dziko żyjących pszczół. W Lesie Zwierzynieckim ustawiono dwie kłody bartne, a w drzewie, w pniu sosny, powstała barć. Tym miejscem także zajmuje się także Mikołaj Maj. Mówił, że pszczoły w tym miejscu "czują się lepiej niż w pasiece". Dodał, że w połowie maja był już tam miód.(PAP)


autorka: Sylwia Wieczeryńska


swi/ krap/


Kraj i świat

2021-07-28, godz. 18:30 Wielkopolskie/ Ogłoszono przetarg na remont drogi krajowej nr 15 na odcinku Miłosław – Skotniki GDDKiA ogłosiła postępowanie przetargowe na remont DK15 na odcinku Miłosław - Skotniki. Termin składania ofert został wyznaczony na 12 sierpnia. » więcej 2021-07-28, godz. 18:30 Tokio - 29 lipca (program-Polacy) Program wydarzeń olimpijskich z udziałem Polaków - 29 lipca, czwartek (godziny wg czasu polskiego): GOLF 0.30: mężczyźni, 1. runda - Adrian MeronkJUDO… » więcej 2021-07-28, godz. 18:30 USA/ Pelosi nazwała lidera Republikanów w Izbie Reprezentantów "debilem" za sprzeciw ws. masek Przewodnicząca Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi nazwała w środę lidera republikańskiej mniejszości w tej izbie Kevina McCarthy'ego 'debilem' w związku… » więcej 2021-07-28, godz. 18:30 Rosja/ Współpracowniczce Nawalnego grożą dwa lata ograniczenia wolności Kary dwóch lat ograniczenia wolności zażądał w środę prokurator na odbywającym się w Moskwie procesie Lubow Sobol, współpracowniczki rosyjskiego opozycjonisty… » więcej 2021-07-28, godz. 18:30 Tokio - 29 lipca (program) Program wydarzeń olimpijskich 29 lipca - czwartek (godziny wg czasu polskiego): 17 finałów----------GIMNASTYKA SPORTOWA 12.50, wielobój indywidualnie kobiet… » więcej 2021-07-28, godz. 18:30 W. Brytania/ Dawne kopalnie łupków w Walii wpisane na listę UNESCO Tereny dawnych kopalni łupków w północno-zachodniej Walii otrzymały w środę status Światowego Dziedzictwa UNESCO. Stały się one 32. brytyjskim obiektem… » więcej 2021-07-28, godz. 18:20 Niemcy/ Przestępcy grasują na terenach dotkniętych powodzią; zatrzymano 23 osoby Podczas prac porządkowych po powodzi w Nadrenii Północnej-Westfalii dochodzi do kradzieży, oszustw i przypadków uszkodzenia ciała lub mienia - przekazał… » więcej 2021-07-28, godz. 18:20 Leszczyna: W wyniku Polskiego Ładu przedsiębiorcy będą uciekać z Polski Skutkiem Polskiego Ładu może być ucieczka przedsiębiorców za granicę lub w szarą strefę, a także spadek skłonności do płacenia podatków - uważa posłanka… » więcej 2021-07-28, godz. 18:20 Podkarpackie/ Ponad 162 mln zł na drogi lokalne W ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg samorządy na Podkarpaciu będą miały do dyspozycji ponad 162 mln zł - poinformowała w środę na konferencji prasowej… » więcej 2021-07-28, godz. 18:20 Kaleta: resort sprawiedliwości wnioskuje, aby polski rząd wezwał TSUE do wykonania wyroku TK Ministerstwo Sprawiedliwości wnioskuje, aby polski rząd wezwał Trybunał Sprawiedliwości UE do wykonania orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego - powiedział… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »