Radio Opole » Kraj i świat
2021-06-14, 13:10 Autor: PAP

Białystok/ Wiosenne miodobranie z miejskiej pasieki

Wiosenne miodobranie z miejskiej pasieki w Białymstoku, która liczy kilka uli, odbyło się w poniedziałek. To pierwsze tegoroczne miodobranie, w ubiegłym roku udało się zebrać łącznie blisko 100 kilogramów miodu.

Pasieka powstała jesienią 2019 roku niedaleko centrum, przy rzece Białej, wśród łąk kwietnych i pola słoneczników. Składało się wówczas z pięciu uli - czterech zabytkowych z kłodą bartną oraz współczesnego. W tym roku dostawiono dwie kolejne kłody bartne; są już zasiedlone przez pszczoły.


W poniedziałek odbyło się pierwsze w tym roku miodobranie. Obecny podczas niego prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski trzymając w ręku ramkę z miodem wyjętą z ula mówił, że pszczoły się napracowały, a ramka jest ciężka.


"Nasza pasieka nie ma charakteru produkcyjnego, ma charakter edukacyjny" - mówił Truskolaski. Przypomniał, że pomysł miejskiej pasieki powstał wtedy, gdy w mieście zaczęto wysiewać łąki kwietne.


Truskolaski mówił, że to bardzo ważne, aby pokazywać jak ważne są w środowisku pszczoły. "Każdy z nas zna wagę problemu - człowiek będzie dopóty, dopóki będą pszczoły. One po prostu utrzymują nas przy życiu, to są najbardziej pracowite owady, chyba też najbardziej pożyteczne" - dodał.


Powiedział, że w ubiegłym roku podczas kilku miodobrań zebrano w sumie 98 kg miodu. Został on następnie zapakowany w słoiczki i przeznaczony na cele promocyjne.


Dodał, że w tym roku pierwsze miodobranie jest nieco później ze względu na zimną wiosnę. "Ale pszczoły zrobiły co trzeba" - mówił wskazując na ramki pełne miodu.


Pasieką zajmuje się Mikołaj Maj. Mówił, że zima dla ludzi była nieprzyjemna, ale dla pszczół bardzo zdrowa. "Podobnie w miesiącu maju. Te chłody, które dokuczają ludziom, pszczołom wcale nie przeszkadzają. One świetnie się rozwinęły w tym roku. Jest bardzo Dużo pszczół" - mówił pan Mikołaj. Dodał, że chłód stworzył dobre warunki biologiczne do rozmnażania.


W jego ocenie, w tym roku uda się zebrać jeszcze więcej miodu niż w poprzednim.


Odpowiadając na pytanie, czy miód z pasieki, która znajduje się blisko ruchliwej ulicy jest dobrej jakości, zapewnił, że jest zdrowszy niż z niejednego terenu przemysłowego. "Pszczoła jest takim probierzem czystości, więc bez obaw możemy tego miodu pojeść" - dodał pan Mikołaj.


Miasto w ramach projektu ochrony owadów zapylających stworzyło też miejsce dla dziko żyjących pszczół. W Lesie Zwierzynieckim ustawiono dwie kłody bartne, a w drzewie, w pniu sosny, powstała barć. Tym miejscem także zajmuje się także Mikołaj Maj. Mówił, że pszczoły w tym miejscu "czują się lepiej niż w pasiece". Dodał, że w połowie maja był już tam miód.(PAP)


autorka: Sylwia Wieczeryńska


swi/ krap/


Kraj i świat

2024-04-27, godz. 06:10 Sztuczna inteligencja może usprawnić diagnostykę rzadkich chorób genetycznych Dzięki systemowi uczenia maszynowego o nazwie AI-MARRVEL (AIM) genetycy będą mogli szybciej i łatwiej diagnozować choroby genetyczne spowodowane przez mutację… » więcej 2024-04-27, godz. 06:10 Prognoza pogody na 27 i 28 kwietnia Jak informuje IMGW, Polska znajduje się w obszarze nieco podwyższonego ciśnienia, jedynie na północnym zachodzie kraju zaznaczy się wpływ rozległego układu… » więcej 2024-04-27, godz. 06:10 Margaret: Bez siniaków nie ma cekinów (wywiad) „Miałam taki moment, że mogłam się przewrócić. (…) Wszyscy naokoło mówili, że zwariowałam, że się staczam, odbiło jej. A Piotrek był jedyną… » więcej 2024-04-27, godz. 06:10 Kolumbia/ Armia zabiła 15 byłych partyzantów FARC i przejęła ponad 800 ładunków wybuchowych Siły zbrojne Kolumbii zabiły 15 byłych partyzantów z lewicowej organizacji bojowej, tzw. Rewolucyjnych Sił Zbrojnych Kolumbii (FARC) - poinformował w piątek… » więcej 2024-04-27, godz. 05:50 Wiadomo, dlaczego naśladujące zwierzęta roboty są wolniejsze od zwierząt Kiedy porówna się różne części zwierzęcia i robota, maszyna wypada często dużo lepiej pod względem wytrzymałości, siły czy prędkości. Zwierzęta… » więcej 2024-04-27, godz. 05:40 Włochy/ Minister rolnictwa: chcemy wpisać suwerenność żywnościową do konstytucji O planach wpisania suwerenności żywnościowej do konstytucji Włoch poinformował minister rolnictwa Francesco Lollobrigida. W poprawce znajdzie się sformułowanie:… » więcej 2024-04-27, godz. 05:10 Dowództwo Operacyjne: aktywowano polskie i sojusznicze statki powietrzne w związku z kolejną falą ataków lotnictwa… W związku z rozpoczęciem kolejnej fali ataków lotnictwa dalekiego zasięgu Federacji Rosyjskiej na obiekty znajdujące się na terytorium Ukrainy, aktywowano… » więcej 2024-04-27, godz. 05:10 Armia USA: Huti ostrzelali dwa statki na Morzu Czerwonym, jeden jest lekko uszkodzony Jemeńscy rebelianci Huti wystrzelili pociski w kierunku dwóch statków na Morzu Czerwonym, lekko uszkadzając jeden z nich, MV Andromeda Star - ogłosiły w… » więcej 2024-04-27, godz. 04:10 Hiszpania/ Resort obrony: przekażemy Ukrainie rakiety Patriot Siły zbrojne Hiszpanii przekażą ukraińskiej armii rakiety przechwytujące dalekiego zasięgu Patriot - ogłosiło w piątek ministerstwo obrony Hiszpanii kierowane… » więcej 2024-04-27, godz. 02:50 Dowództwo Operacyjne RSZ: operowanie wojskowego lotnictwa w polskiej przestrzeni powietrznej zostało zakończone W związku z zakończeniem uderzeń rakietowych lotnictwa dalekiego zasięgu Federacji Rosyjskiej, które realizowane były między innymi na cele w zachodniej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »