Radio Opole » Kraj i świat
2021-06-14, 13:00 Autor: PAP

Podkarpackie/ Cudzoziemcy chcieli wjechać do Polski na podstawie fałszywych dokumentów

Pakistańczyk i Turek chcieli przekroczyć polską granicę na podstawie fałszywych dokumentów pobytowych. Za podróbki portugalskiego i włoskiego dokumentu zapłacili odpowiednio pięć tysięcy i tysiąc euro – poinformował ppor. SG Piotr Zakielarz z Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej.

Ppor. Zakielarz przekazał w poniedziałek PAP, że zatrzymani cudzoziemcy to: 21-letni obywatel Pakistanu i 27-letni obywatel Turcji. Do ich zatrzymań doszło na drogowym przejściu granicznym w Medyce podczas odprawy granicznej na wjazd do Polski.


"Obywatel Pakistanu, oprócz paszportu wydanego w jego ojczyźnie, przedstawił do kontroli również portugalską kartę pobytu. Tego typu dokument uprawnia do pracy i zamieszkania na terytorium Portugalii oraz swobodnego przemieszczania się po krajach UE" – wyjawił ppor. Zakielarz.


Okazało się, że przedstawiony przez obcokrajowca dokument zawiera wiele nieprawidłowości, m.in. brak zabezpieczeń wykorzystywanych w tego typu dokumentach.


"Mężczyzna przyznał, że dokument, za który zapłacił na Ukrainie 5 tys., euro jest fałszywy" – dodał funkcjonariusz SG.


Drugi z cudzoziemców usiłował wjechać do Polski na postawie paszportu oraz podrobionego włoskiego tytułu pobytowego.


"Mężczyzna przyznał, że podróbkę kupił przez internet. Zapłacił za nią tysiąc euro" – wyjawił ppor. Zakielarz.


Dodał, że obaj cudzoziemcy zamierzali przedostać się do Niemiec i tam się osiedlić.


Mężczyznom postawiono zarzuty wykorzystania fałszywych dokumentów i próby nielegalnego przekroczenia granicy.


Obaj poddali się dobrowolnie karze pozbawienia wolności w zawieszeniu i zostali zawróceni na Ukrainę. "Sąd zdecyduje, na jak długo otrzymają zakazy wjazdu do państw UE" – dodał funkcjonariusz SG.


Z danych BiOSG wynika, że od początku 2021 roku strażnicy graniczni z Podkarpacia ujawnili już ponad 2 tys. fałszywych dokumentów, z czego sześć to tzw. karty pobytu. Większość z ujawnionych podróbek była związana z pracą cudzoziemców na terytorium RP. (PAP)


autor: Agnieszka Pipała


api/ lena/


Kraj i świat

2021-07-27, godz. 20:30 Piłkarska LM - Flora Tallinn - Legia Warszawa 0:1 (opis) Legia Warszawa pokonała na wyjeździe Florę Tallinn 1:0 (0:0) i awansowała do trzeciej rundy kwalifikacji piłkarskiej Ligi Mistrzów. Pierwszy mecz na własnym… » więcej 2021-07-27, godz. 20:30 USA/ Policjant: podczas zamieszek 6 stycznia bałem się bardziej niż podczas wojny w Iraku Podczas ataku na Kapitol bałem się o życie bardziej, niż podczas jakiegokolwiek momentu mojej misji w Iraku - powiedział we wtorek sierżant policji Kapitolu… » więcej 2021-07-27, godz. 20:30 Łódzkie/ Pożar wysypiska odpadów koło Wielunia - na miejscu 18 jednostek straży W miejscowości Ruda koło Wielunia (Łódzkie) pali się miejskie wysypisko odpadów. W akcji gaśniczej bierze obecnie udział 18 jednostek straży pożarnej… » więcej 2021-07-27, godz. 20:30 Francja/ Nicea wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO Położona na Lazurowym Wybrzeżu Nicea została we wtorek wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO jako 'kurort zimowy Riwiery'. Organizacja doceniła… » więcej 2021-07-27, godz. 20:30 Kraków/ O około 10 proc. spadły donacje krwi, ale nie brakuje jej na pilne transfuzje Krakowskie Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zanotowało w wakacje spadek donacji krwi o około 10 proc. Zapewniło jednak, że krew na pilne transfuzje jest… » więcej 2021-07-27, godz. 20:30 Kościński: nikt nie straci na zmianach podatkowych w ramach Polskiego Ładu Nikt nie straci na zmianach podatkowych w ramach Polskiego Ładu, zyskamy wszyscy, bo polska gospodarka będzie się szybciej rozwijać niż inne - przekonywał… » więcej 2021-07-27, godz. 20:20 Tokio/kolarstwo górskie - Włoszczowska: ostatnie igrzyska, ale nie ostatni start Maja Włoszczowska 20. miejscem w Tokio zakończyła swoje olimpijskie występy w kolarstwie górskim. 'To moje ostatnie igrzyska, ale nie ostatni start' - zaznaczyła… » więcej 2021-07-27, godz. 20:20 Czechy/ W piwnicy domu hodowcy odnalazł się zaginiony krokodyl Czeska policja poinformowała we wtorek, że krokodyl Mireczek, którego od poniedziałku poszukiwały służby porządkowe, odnalazł się piwnicy domu hodowcy… » więcej 2021-07-27, godz. 20:20 Kantar: Hołownia i Trzaskowski na czele rankingu atrakcyjności politycznej Po uwzględnieniu średnich ocen charyzmy i siły przekonywania młodych wyborców, na czele rankingu atrakcyjności politycznej uplasowali się Szymon Hołownia… » więcej 2021-07-27, godz. 20:10 Piłkarska LM - Flora Tallinn - Legia Warszawa 0:1 (wynik) Legia Warszawa pokonała na wyjeździe Florę Tallinn 1:0 (0:0) i awansowała do trzeciej rundy kwalifikacji piłkarskiej Ligi Mistrzów. Pierwszy mecz na własnym… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »